Dünyanın en zehirli 10 yılanı

Dünyanın en zehirli 10 yılanı

Yılan konusunda her insanın biraz da olsa bir korkusu vardır!… Aslında pek de haksız değiller! Çünkü; dünya üzerinde “zararsız” denebilecek yılan türü neredeyse yok denecek kadar azdır. Öyle ki,  bazı yılanlar bir ısırığıyla yüzlerce hatta binlerce insanı öldürebilecek kadar zehre sahiptirler ve bu tür yılanlardan da gerçekten korkmanız gerekmektedir. Her yılan tehlikelidir!… Ancak bazı türler vardır ki, “Tehlike!” kelimesi bu canlıların yanında, onları açıklamak için yetersiz kalır…


1-Taipan YılanıTaipan Yılanı

Boyu yaklaşık olarak 2-2.5 metre olan bu yılanın bir ısırığı yaklaşık olarak 45 insanı öldürebilecek güçtedir…

2-Kaplan yılanı Kaplan yılanı 

Adından da anlaşılacağı üzere derisi kaplanların kürklerini andırır yapıdadır ve bir ısırığındaki zehir yaklaşık olarak 8 insanın öldürebilecek güçtedir.

3-Çıngıraklı yılanÇıngıraklı yılan

Yaşam alanı son derece geniş olan bu yılan türünün yaklaşık olarak 32 farklı türü vardır. Genellikle kuşlar ve sürüngenler ile beslenen bu yılan türünün yapılan hesaplamalar göre sizi %82 oranında öldürebilmektedir.

4-Filipin KoprasıFilipin Koprası

Bu yılan türü diğerlerinden farklı olarak zehrini yaklaşık olarak 3 metre öteye tükürebilmektedir ve bu özelliğinden dolayı da diğer yılan türlerinden kat be kat daha tehlikelidir. Yani bu yılanın sizi ısırmasına da gerek yoktur!… 3 metre kadar yakınında yer almanız kör olmak için veya ölmek için yeterlidir. Tek seferde 250 miligram zehir enjekte edebilen bu yılanın 25 miligramlık zehri bir insanı öldürebilecek güçtedir.

5-Doğu kahverengi yılanıDoğu kahverengi yılanı

“En zehirli yılan türleri” listesinde kendisine hatırı sayılır bir yerde yer edinen bu yılanın tek bir ısırığı 25 insanı öldürebilecek güçtedir. Yaşam alanları genellikle Afrika ve Doğu Amerika’dır.

6- İç Bölge Taipanıİç Bölge Taipanı

Hint Taypanı olarak da bilinen bu yılan türünün tek seferde enjekte edebileceği zehir miktarı 100 miligram olsa da bu zehirle 95 insan veya 250 bin fare öldürülebilirdi…

7-Sağır YılanSağır Yılan

Bir ısırığı yetmezmiş gibi kurbanını ilk ısırığında zehrini enjekte etmiş olsa bile aradan bir kaç saniye geçmeden bir kez daha ısırarak zehrini enjekte etmektedir. Tek seferde 110 miligram zehir enjekte edebilen bu yılanı tek bir ısırığı yaklaşık olarak 60 insanı öldürebilecek güçtedir.

8-Engerek YılanıEngerek Yılanı

Zehri öyle pek fazla insanı öldürebilecek güçte olmasa da ülkemizde bulunan bir yılan türü olduğu için bu yılan türüne bu listede yer verdik. Isırdığı bölgede çok yoğun olarak kanamaya neden olan bu yılan ülkemizde binlerce insanın ölümüne neden olmuştur. Çok hızlı hareket eder ve de çok tehlikelidir…

9-Kara mamba Kara mamba 

Dünyanın en zehirli yılanları arasında hatırı sayılır bir yerde kendine yer edinen bu yılanın tek bir ısırığı 120 bin fareyi öldürebilecek güçtedir. Bir insanı ısırması durumunda çok hızlı bir şekilde ölüm gerçekleşir.

10-Kahverengi yılanKahverengi yılan

Avustralya’nın kalabalık şehirlerinde bile rastlanan bu yılan son derece tehlikelidir. Bir ısırığı 14 bin fareyi öldürebilir. Yine bir ısırığındaki zehir 15 insanı anında öldürebilir. Avustralya’da her yıl bu yılanın ısırması sonucu 50 insan hayatını kaybetmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın;

Facebook Yorumları