Türkiye internet hızında kaçıncı sırada?

Türkiye'de ortalama internet hızı

“Open Signal” bağımsız test kuruluşunun verilerine göre dünyanın en hızlı interneti Güney Kore’ de… Fiber internetin en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore’de 5 GB’lık bir verinin indirme süresi 11 dakika 19 saniye iken ülkemizde bu süre 2 saatin üzerindedir. Peki ya Türkiye internet hızında 193 ülke arasında kaçıncı sırada?

193 ülkeden 160’dan fazla bağlantı incelenerek hazırlanan rapora göre dünyanın en hızlı interneti Güney Kore’ye ait.  İnternet hızı Ortalama  60.40 MB/sn olan Singapur’da 5 GB’ lık bir verinin indirilme hızı 11 dakika 19 saniye iken ülkemizde bu süre yaklaşık olarak, 2 saat 19 dakikadır. Ortalama internet hızı 13.30 MB/sn olan Türkiye, dünyada bu konuda 91. Sırada yer almaktadır.

Türkiye ‘de internet hızının çok iyi olmadığını biliyorduk. Bu rakamlarla da bir kez daha desteklenmiş oldu. Yetersiz alt yapı fiber internete pek imkan vermese de bir de internet sağlayıcıların sıradan interneti “fiber”  diye tabiri caizse “yutturmaya” kalkmaları, zaten daima ortalarda yer alan ülkemizi ” ortalara” mahkum etmiştir. Ayrıca neredeyse hiçbir ülkede uygulanmayan “Adil kullanım kotası (AKK) ” zaten berbat olan internetimizi daha da berbat bir hale getirmektedir.

Bu arada araştırma sonuçlarına göre Amerika’nın 12.50 MB/sn veri indirme hızı ile Türkiye’nin iki sıra gerisinde 93. sırada yer alması da araştırmanın ilginç sonuçlarından biri olmuştur. Listenin son sırasında is; 2.30 MB/sn indirme hızı ile Afganistan bulunmaktadır… ortalama-intenret-hizi

Farklı bir araştırmada da 3G/4G internet erişilebilirliği incelenmiş, Türkiye, %86.55 3G veya daha üstü kapsama alanıyla sıralamada kendine 35. sırada yer bulmuştur… Güney kore ise; %95.80 kapsama alanıyla yine dünyanın birincisi konumundadır…

 

Dünyanın En Pahalı On Akıllı Telefonu

 

Sosyal Medyada Paylaşın;

Facebook Yorumları