2025 Yılında Gökyüzünde Kendi Savaş Jetimiz Olacak!..

TFX

Türkiye, özellikle son yıllarda kendi savaş teknolojilerini üretme yolunda önemli adımlar atmakta. İlk yerli tank, ilk yerli insansız hava aracı, ilk yerli helikopter derken şimdi de Türkiye kendi savaş jetini yerli imkanlarla üretme yolunda önemli adımlar atmakta...


2023 yılında ilk protatibini gökyüzünde görmemiz mümkün.. Uçağın adı TFX olarak belirlendi. Beşinci nesil savaş jetleri arasında yer alması beklenmektedir. Geçtiğimiz günlerde ise uçağın çift moturlu olması kararlaştırıldı. F35 savaş uçaklarıyla birlikte kullanılması amaçlanan TFX’ler, hafif bombardıman uçakları olarak kullanılacak. F35’ler ise F4 ağır bombardıman uçaklarının yerini alacak.

TFX silah sistemleri
TFX’in kavramsal projesi

Uçağın tasarım aşaması 2016 yılında tamamlandı. Uçağın tasarımında delta kanat modeli kullanıldı. Bu model sayesinde uçağın tüm bombardıman ekipmanları gövde içerisinde saklı olacak. 2017 yılında detaylı tasarım aşamasına geçilecek uçağın motoru da Türk mühendislerin elinden çıkacak. Ancak uçak motoru konusunda uzman yabancı bir firmadan danışmanlık hizmeti alınması gündemde… Eğer danışmanlık hizmeti verecek firma 2017 yılı içerisinde bulunamazsa tasarımın da Türk mühendisler tarafından yapılması gündemde.

TFX tamamlanmış çizim

Uçağın birim maliyetinin yaklaşık olarak 100-110 milyon dolar arası olması beklenmekte. İlk aşamada 250 adet üretilmesi amaçlanan uçağın görev süresi dolacak olan F16’lar yerine kullanılması planlanmaktadır. F16’ların görev süreleri ise 2035 yılında dolmaktadır.

İlk aşamada üretilecek olan uçakların toplam maliyetinin 60 milyar doları bulması beklenmektedir. Protatibin üretilmesi için harcanacak para ise yaklaşık olarak 15 milyar dolardır.

Yerli uçağın iki farklı prototibi üretilecek. Bunlar hafif bombardıman uçağı olan çift motorlu TFX FX-1 ve tek motorlu eğitim uçağı olan TFX TX-1’dir.

TFX beşinci nesil savaş uçakları arasında yer alacak. Böylece beşinci nesil savaş uçağı üreten ABD, Rusya ve Çin’in hemen ardından dünyada ileri düzey savaş uçağı üretebilen dördüncü  ülke olacak… Beşinci nesil savaş uçakları arsında en bilindik olanı ise ABD’nin aktif olarak kullandığı F22 Raptor’dur. Bu uçaklar dünyanın en gelişmiş sistemlerine sahip olan avcı uçaklarıdır.

Daha önce bir uçağın tekerini bile üretmemiş olan Türkiye’nin bu projeleri gündeme getirebilmesi bile bence büyük bir başarı olarak algılanmalıdır. En önemlisi de bu uçak sayesinde Türkiye, kendi uçağını üretebilen bir kaç ülkeden biri olacak. Böylece “Alın size uçak! Yazılımına karışmayın! Bombardıman sistemlerine karışmayan! Eğer yazılımın değiştirmeye karar verirseniz kaynak kodları bize açık olacak!” gibi dayatmaların da sonu gelmiş olacak. Böylece TFX’in tüm kaynak kodları bize açık olacak. İstediğimiz silah sistemlerini bu uçağa monte edebileceğiz. En önemlisi de tanesi 250-300 milyon dolar olan uçaklardan daha ucuz bir uçak olacak. Bunun yanı sıra İngiltere, Almanya, İsviçre gibi ülkelerin hem projeye katkı sağlamak istedikleri hem de bu uçaklardan almak istedikleri sık sık gündeme gelmektedir.

TFX ilk milli yerli uçağımız olma konusunda sürekli olarak ilerlemektedir. Teknolojik geliştirme ve kurulacak alt yapılar dikkate alındığında milli savaş uçağımızın Türkiyeyi askeri ve siyasi anlamda üst seviyeye çıkaracak bir proje olduğu konusunda hemfikiriz. Bu projenin sadece bir savaş uçağı yapmaktan ibaret olmadığını, aynı zamanda kurulacak olan tesisler ve yetiştirilecek elemanlar göz önüne alındığında bu proje ile Türkiye’nin teknoloji üssü olması kesin gibi görülmektedir.

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments