Acı Neden Zevk Verir?

Acı neden zevk verir?

 Kendinize pek itiraf edemeseniz de aslında bilimsel olarak insanların tamamı acıdan zevk alır. Bir insan neden acı biber yer? Neden kaslarını ağrıtacak kadar yoğun egzersizler yapar? Acı ile zevkin insan biyolojisi üzerinde nasıl bir etkisi vardır? Bu sorular gerçekten cevaplanması gereken sorulardır…


Bilim insanları mazoşitlikliğin aslında her insanın doğasında var olduğunu ileri sürmektedirler.Bunun nedeninin ise  acı hissi ile insanların hormonel aktiviteleri arasında yoğun bir bağlantı olduğunun anlaşılmasıdır . Acı hissi duyulduğu anda insan vücudu yüksek miktarda endorfin salgılamaya başlar. Endorfin insan vücuduna mutluluk hissi veren bir hormondur. Ağır derecede spor yapan insanlar bu hormonu çok iyi bilirler.

Vücut yoğun miktarda aktivite yaptığında yüksek miktarda laktik asit salgılar. Bu asit kaslardaki ağrı alıcıların uyarılmasına neden olur. Ağrıyan bölgedeki ağrı alıcıları elektriksel sinyal ile beyne bir mesaj gönderirler. Spor yapan insanlar bu mesajı yanma hissi olarak tarif ederler.

Daha sonra vücudun kontrol merkezi olan hipokampus, ağrı merkezlerinden gelen sinyalleri engellemek için endorfin salgılamaya başlar. Bu hormon sinirlerden gelen acı hissine neden olan hormonların engellemeye çalışır. Böylece ağrının büyük bir kısmı engellenmiş olur. Endorfin hormonu bir defa salgılanmaya başlayınca ağrı tamamen geçse bile hatta kişi spor yapmayı bıraksa bile beyin üzerinde yarattığı etkilere devam eder. Bu süreçte endorfin  beynin limbik ve prefrontal kısımlarını da harekete geçirir. Beynin bu bölgeleri normal şartlarda aşık olunduğunda veya müzik dinlerken harekete geçen bölümlerdir. Bu bölgelerin harekete geçmesi insana yüksek miktarda mutluluk hissi verir. Bu hissi normal şartlarda eroin ve morfin gibi uyuşturucular  harekete geçirir. Böylece harekete geçen bu iki bölüm sayesinde insan vücudu hissettiği acıdan dolayı mutluluk hissi duyar.

Tabi beyin acı hissini azaltmak için endorfin hormonunun yanı sıra diğer bir ağrı kesici kimyasal olan anadamida adlı bir çeşit kimyasalı da  harekete geçirir. Bu kimyasal da tıpkı endorfin  hormonu  gibi acı hissini engellemeye çalışır. “Mutluluk kimyasalı” olarak bilinir. Bu kimyasal ağrı sinyallerini yok etmek için beyinde bulunan bazı reseptörlerin etrafını sarar. Anadamida,  tıpkı esrar türü uyuşturucular gibi insana nahoşluk hissi verir. Ayrıca salgılanan adrenalin acıya karşı kalp atışını hızlandırarak heyecan verir. Sporcuların bu nedenle andrenmandan sonra çok mutlu oldukları gözlemlenir. Temel olarak spor yapmak ağrı verici bir aktivitedir. Ancak yine de insan bedeni yoğun ağrı veren bu tür aktiviteleri mutluluk sebebi olarak görür.

Peki neden vücut bu tür ağrılara karşı mutluluk veren bu hormonları üretir?!

Bu hormonları vücudun salgılanmasının elbette bir amacı bulunmaktadır. Yoğun aktivitelerde beyne gönderilen yanma hissinin sebebinin vücudun kendini fazla zorlamasını engellediği tahmin edilmekte. Bu acı hissinin beyin tarafından engellenmeye çalışılmasının sebebinin ise; atalarımızın uzun avlar sırasında yüksek efora dayana bilmelerini sağladığı tahmin edilmekte. Acı hissinin önüne geçmek için beynin neden mutluluk hormonu ürettiğinin nedeninin ise, ağır yaralanmalarda insanın bu sorunla baş edebilmesinin amaçlandığı  tahmin edilmektedir.

Peki neden acı biber yeriz?!

Her insan acıdan hormonel olarak zevk alsa da neden bazı acılardan zevk alırken bazılarından hiç zevk almayız? Bunun nedeni “iyicil masoşizm” olabilir. Bu teoriye göre bize zarar vereceğini bildiğimiz acılardan uzak dururken, bize zarar vermeyeceğini bildiğimiz acıları aramaktayız .Bu durum insana özgü bir özelliktir. Örneğin; acı biber!.. Biberlerin aktif özelliği içerisinde bulunan kapsaisin adlı bir maddedir. Bu madde, dilimizin soğuk ve sıcağı anlamasını sağladığı bazı reseptörleri tıkadığı için acı hissi verirler. İnsanlar acı biberleri severler. Oysaki bilim adamları bir çok hayvan üzerinde yaptıkları deneylerde acı biberi bu hayvanlara sevdirmeyi başaramamışlardır. İnsanlar acı biberi bu yüzden…Zevk aldıkları için yerler…

Kısaca söylemek gerekirse… İnsanlar kendilerine zarar vermeyeceğini bildikleri işkenceleri isterler. Bunun nedeni bedenimizin bu acıları hissederken mutluluk hormonları salgılamasıdır… Sonuç olarak;  Her insan birazda olsa mazozişttir….

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments