Ak Parti Neler Yaptı? Bölüm 2: Eğitim

Ak parti dönemi icraatları

Bir önceki bölümde Ak Parti’nin lojistik alanında yapmış olduğu bazı icraatlara değinmiştik. Bu bölümde ise eğitim alanında yapmış olduğu bazı yeniliklere değineceğiz.

Kitaplar ücretsiz oldu!

2007-2008 Eğitim ve Öğretim yılında başlayan bu uygulama ile artık lise ve ilkokul öğrencilerine tüm kitapları bedava olarak dağıtılmaya başlandı.Türkiye’de eğitim gören ilkokul ve lise öğrencisi sayısı; 17 milyon 588 bin’dir. Bu öğrencilere yıllık ortalama 7 kitap ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.  2008’den bu güne kadar geçen sürede dağıtılan bedava kitapların sayısı ise 300 milyonu bulmuştur.

Üniversite!

Eğitim alanında yapılan köklü değişikliklerden biri de elbette üniversitelere verilen önemin artmasıdır. 2002 yılından öce Türkiye’de bulunan üniversite sayısı 76 idi. Üniversitelerde öğrenim gören öğrenci sayısı ise yalnızca 1 milyon 500 bin kişi idi. Günümüzde ise üniversite sayısı 196’ya çıkmıştır. Üniversite eğitimi alan öğrenci sayısı ise 6 milyonu bulmuştur.

Üniversite öğrenimi gören öğrencilerin bir diğer sorunu da “barınma” sorunudur. Bu durum elbette kendi alanında yeni bir ekonomi yaratmıştır. 2002 yılında tüm Türkiye’de bulunan yurt sayısı (özel yurtlar da dahil) yalnızca 397 idi. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı ise yalnızca 65 bin kişi idi. 2016 sonu itibariyle Türkiye genelindeki yurt sayısı 15 bin 789 dur. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı ise 2 milyonu bulmaktadır. Ancak, öğrenci sayısının 6 milyonu bulduğunu düşünürsek bu rakamlar elbette yeterli değildir. Bu konu üzerinde elbette bazı çalışmalar yapılması gerekir.

Üniversite öğrenimini devam ettiren öğrencilere getirilen bir diğer kolaylık ise üniversite harçlarının tamamen kaldırılmasıdır.2012 yılında yürürlüğe giren bu uygulama ile “birinci öğrenim” öğrencileri için “harç” uygulaması tamamen kaldırılmıştır. Günümüzde eğitimlerini “ikinci öğretimden” alan öğrencilerin harç zorunluluğu devam etmektedir. İkinci öğrenim ve açık öğretim öğrencilerinden alınan ‘öğrenim ücreti’ katkı payı içerisinde olmadığı için bu konuda bir adım atılabilmesi için bir kanun çıkarılması gerekir. Bu konuda ise çalışmalar sürmektedir.

Yine 2012 yılından sonra yapılan bir düzenleme ile isteyen her öğrenci “öğrenim kredisi” alabiliyor. Bu miktar 2017 yılı itibariyle 425 TL’dir. 2002 yılında ise bu rakam yalnızca 45 TL idi. Ayrıca geri ödemesiz burs 2002 yılında verilmiyordu. Günümüzde ise hiçbir şekilde geri ödemesi olmayan burs 500 bin öğrenciye verilmektedir. Yine 2002 yılında Yüksek Öğrenim Öğrencilerine verilen burs miktarı 90 TL iken bu miktar 760 TL’ye çıkarılmıştır. Doktora öğrencilerine ise bin 40 TL kredi ve burs verilmektedir. Yine 2002 yılında doktora öğrencilerine verilen  burs miktarı yalnızca 250 TL idi.

Okul sayısı!

Her konuda olduğu gibi elbette bu konuda da bazı gelişmeler yaşanmıştır. 2002 yılında Türkiye’de bulunan toplam okul sayısı; 40 bin 512 iken bu rakam 2015 yılında bu rakam 89 bin 524’e çıkmıştır. Yani 79 yılda yapılanın iki katı!… Bu rakamlara Ana okulları, Liseler, Ortaokullar ve İlkokullar dahildir.

2002 yılında eğitime harcanan para yıllık 9 milyar 952 milyon TL iken bu rakam Ak Parti döneminde 69 milyar  725 milyon TL olmuştur. Yine “Fatih Projesi” kapsamında 2 milyar TL’den fazla para eğitim için harcanmıştır. Son olarak 2002 yılında bir derslik başına düşen öğrenci sayısı 39 iken bu oran 2015 yılında 28 olmuştur.

Ak Parti sadece yol yapmamıştır. Eğitime de büyük katkılar sağlamıştır. Öğrenci sayısının her geçen gün arttığı ülkemizde “cahillik” artık bir kader değildir. Güzel ülkemin güzel insanlarına “cahil kalmama” fırsatı verdiği için AK pati’YE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…

Ak parti Neler Yaptı? Bölüm 1: Lojistik

Ak Parti Neler Yaptı? Bölüm 3: Eğitim

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments