Ak Parti Neler Yaptı?Bölüm 1: Lojistik

Ak parti dönemi icraatları

2002 yılında %41,67 oy oranıyla tek başına iktidar olan Ak Parti, o günden bu güne tek başına iktidar görevini yerine getirmektedir.Doğrusuyla, yanlışıyla Ak Parti yönetimi altında 14 yıl geçirdik. Bu süre zarfında bir çok darbe girişimi, ayaklanma, ihanet, savaşlar gördük… Peki o günden bu güne Ak Parti yönetimi altında ülkede neler değişti? Ak Parti’nin icraatleri nelerdir? Ülkeye ne kazandırmışlardır? Kimilerinin deyimiyle Ak Parti sadece “Yol!” partisi midir? Bu soruların cevaplarına bir bakalım…

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana 93 sene geçti. Bu geçen doksan üç senenin yalnızca 14 senesini Ak Parti yönetimi altında geçirdik. Geriye kalan 79 yılın hükümetleri ile  Ak Parti dönemini karşılaştıralım… Bunun için lojistik başlığı altında yapılanlara bir bakalım.

Yol!

Ak Parti bakanlarının, başbakanlarının her konuşmalarında sürekli olarak “Bölünmüş yoldan” bahsetmeleri, sürekli olarak “tiye” alınan bir konudur.  Ancak; bir ülkenin gelişmişlik seviye göstergelerinden bir de elbette bölünmüş yol uzunluğudur. Bir ülkenin bölünmüş yol ağı ne kadar gelişmişse lojistik bakımdan o kadar ileri düzeyde demektir. Sürekli ve kesintisiz ulaşım, elbette bazı avantajları da beraberinde getirmektedir. Bu avantajların en başında; “şehirler arası ticaretin gelişmesine büyük katkılar sağlaması, trafik kazalarının azalması, dolayısıyla trafikte ölümlerin azalması, liman kentlere ve havaalanlarına ulaşımın daha rahat ve hızlı sağlanması, böylece dış ticaret hacminin artması” gibi yüzlerce neden sıralanabilir. Bu yüzden bölünmüş yol demek “medeniyet” demektir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2015 verilerine göre Türkiye’de toplam bölünmüş yol uzunluğu 24 bin 405 kilometredir.  Bölünmüş yol, en az iki gidiş, iki geliş olmak üzere dört şeritten oluşan, şehirler arası yol demektir.

2002’den önce Türkiye’de yapılan toplam bölünmüş yol uzunluğu 6 bin 147 kilometre iken, Ak Parti döneminde bu rakam  18 bin 258 kilometre olmuştur. Bu da 79 sene boyunca yapılan bölünmüş yolların sadece 14 senede 3 katından fazla yapıldığını gösterir.

Demir yolları!

2002 yılına kadar Türkiye’de bulunan toplam demir yolu uzunluğu; 954 kilometredir. 2016 yılı sonu itibariyle bu rakam 2100 kilometreyi bulmuştur. Yani 14 yıllık Ak Parti döneminde bin 146 kilometre yeni demir yolu yapılmıştır. Yine aynı dönemde demir yollarına bütçeden demir yollarına ayrılan rakam %1500 artarak 10 milyar TL olmuştur.

Demir yolları da tıpkı kara yolları gibi ülkelerin gelişmişlik seviyelerini gösteren bir göstergedir. Lojistik bakımından ülkelere çok şey katmaktadır. Bu anlamda ucuz ve güvenilir olması demir yollarının önemini bir kat daha arttırmaktadır.

Yolcu taşımacılığında ise; sıradan demir yollarının gelişmiş ülkelerde neredeyse yok denecek kadar azaldığını söyleyebiliriz. Klasik trenler yerine artık günümüz teknolojisine göre yavaş kalan trenlerin yerini “Hızlı trenler” doldurmaktadır. Bu anlamda Türkiye’de bu konuda bazı adımlar atmaktadır. Türkiye, şu anda ulaşımda hızlı tren olan ülkeler  sıralamasında ray uzunluğu bakımından sekizinci sıradadır. 

2003 yılında Ankara, Eskişehir arasında temelleri atılan 245 kilometre uzunluğundaki hızlı tren hattı bu konuda bir ilk olma özelliğindedir. Bu hızlı tren hattı 2009 yılında insanların hizmetine sunulmuştur. 2010 yılı itibariyle tamamlanan hızlı tren hattı uzunluğu 888 kilometreyi bulmuştur. 2035 yılı itibariyle de Türkiye’de hızlı tren hattı ile birbirine bağlanan il sayısının 70 olacağı tahmin edilmektedir ve hedeflenmektedir.

Hava Yolları ve Hava Alanları

3.Havalimanı İnşaatından bir görüntü
3.Havalimanı İnşaatından bir görüntü

Lojistiğin bir diğer önemli unsuru da elbete hava yollarıdır. Hava yolları taşımacılığı, dünyada trendi sürekli olarak artan bir taşımacılık sistemidir. Ülkeler hava yolu taşımacılığı ile ticaret hacimlerini önemli ölçüde arttıra bilmektedirler. Ayrıca ulaşım bakımından daha kolay erişim sağlanan turizim bölgelerinin daha fazla “Turist” çekeceği aşikardır. Türkiye İstanbul’a yapılacak olan üçüncü hava limanı ile tüm dünyada hatırı sayılır bir konuma erişecektir. Bu proje ile Türkiye Hava yolu taşımacılığında merkez bir konuma gelmektedir.

2002 den önce  Türkiye’de bulunan havalimanı sayısı, 26 idi. Taşınan yolcu sayısı ise yıllık 36 milyondu. 2002’den sonra ise 26 yeni havalimanı daha yapılarak bu sayı 52’ye yükseltilmiştir. Taşınan yolcu sayısı ise yıllık 150 milyon olmuştur.

Ak Parti’nin icraatlarını “Lojistik” başlığı altında inceledik. Bunun için üç temel öge olan”Karayolları, demir yolları ve havayollları” başlıkları altında kısa kısa değerlendirmeler yaptık. Elbette lojistik kavramı çok geniş bir kavram olsa da lojistiğin temel taşı ‘Nakliye’dir. Eğer Ülke olarak gelişmiş kara yollarına, havalimanlarına, limanlara ve demir yoluna sahip değilseniz ürettiğiniz ürünü alacak kimseyi bulamazsınız. Onun için Lojistiğin en önemli yapı taşı “Ulaşımdır”. Diğer illerle ve diğer ülkelerle kısa sürelerde ticaret yapabiliyorsanız ister istemez ülke olarak kalkına bilirsiniz. İşte bu yüzden “Gelişmişlik endeksinin” en önemli unsuru “ulaşımdır.”

Ak parti neler yaptı? Bölüm 2: Eğitim

Ak parti neler yaptı? Bölüm 3:Sağlık

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments