Akıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra bu konuda üretim yapan firma sayısı da arttı. Bu nedenle de neredeyse her gün yeni bir model akıllı telefon piyasaya sürülmektedir. Her ne kadar piyasaya neredeyse hergün yeni bir telefon sürülse de bu modeller arasında tercih yapmak, ihtiyacımızı karşılayacak modeli bulmak gerçekten çok güç… Çünkü; her yeni model diğer telefonlardan çok daha iyi olduğunu öne sürerek piyasaya çıkmaktadır. İşte bu nedenle de bizler size akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan bir yazı hazırladık. Umarım bu rehber sayesinde istediğiniz akıllı telefona kavuşursunuz…


EkranAkıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir akıllı telefon alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur tabi ki ekrandır. Bir telefonun modeli ne kadar iyi olursa olsun. Ne kadar iyi donanıma sahip olursa olsun…. Eğer bu donanımı size yansıtacak ekrana sahip değilse o telefonu çöpe atın gitsin. Bu nedenle de alacağınız telefonun en az ‘süper amoled’ bir ekrana sahip olması gerekir. Bunun yanında telefonun çizilmelere ve dışarıdan gelecek darbelere karşı da dayanıklı olması gerekir. Bu nedenle de ekran özellikleri arasında mutlaka Gorilla Glass koruması olup olmadığına bakmalısınız…

Dış kasaAkıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alacağınız telefonun ekranının koruması olmalıdır. Ancak dış kasasının da en az ekran kadar dayanıklı malzemeden yapıldığından emin olmanız gerekir. Bunun için dış kasası plastik değilde metal malzemeden yapılan telefonların biraz daha düşmelere veya çizilmelere karşı dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de alacağınız telefonun dış kasasının metal olmasına özen gösterebilirsiniz.

İşletim SistemiAkıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşletim sistemi de bir telefonun olmazsa olmalarından biridir. Seçeceğiniz telefonun işletim sistemi ihtiyaçlarınızı her şeyden önce karşılayabilmelidir. Android tercih etmeniz durumunda her türlü özelliğini açık kaynak koduna sahip olduğu için değiştirmeniz mümkündür. Eğer seçeceğiniz telefonun işletim sistemi ios ise çok daha tutarlı ve kolay kolay hata vermeyen ama her özelliğini kendinize göre değiştiremeyeceğiniz bir işletim sistemine sahip olursunuz. Windows temelli işletim sistemlerinde ise istediğiniz her uygulamayı çalıştıramazsınız. Bu nedenle de her işletim sisteminin kendine göre avantajları veya dezavantajları olduğu için bir telefon için işletim sistemi önemli bir unsurdur. Dolayısıyla işletim sisteminin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dikkat etmeniz gerekir.

Hafıza

LG G5

Hafıza durumu da bir telefonun tercih sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Alacağınız telefonunun maksimum kapasiteli hafızaya sahip olması gerçekten önemlidir. Örneğin; hafızası 16 GB olan bir telefonun size istediğiniz performansı vermesi mümkün değildir. Zaten 16 GB’lik bir telefonun 6 GB kadarında işletim sistemi ve telefonla birlikte gelen uygulamalar yer kaplayacaktır. Bir de üstüne yüklediğiniz uygulamalar sürekli olarak güncellenirse elinizde bir kaç gigabayttan öteye geçmeyen bir telefon kalacaktır. Yüksek grafikli, kaliteli bir oyun yükleyeyim derseniz en aşağı 1.5 GB’ı gözden çıkarmanız gerekir. Sonuç olarak, elinizde birden fazla oyun yükleyemediğiniz, içinde bir kaç mp3 olan bir telefondan başka bir şey olmayacaktır..O nedenle de alacağınız telefonunu minimum 32 GB’lık bir hafızaya sahip olması gerekir. Bir telefonun hafıza kapasitesi düşük olsa da en azından hafıza kartı desteği olması gerekir.

RamAkıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diyelim ki; bir telefon aldınız ve yukarıda saydığımız tüm özelliklere sahip… İyi bir ekranı var, iyi bir dış kasası ve çok da yüksek bir hafızaya sahip… Ancak tek eksik noktası rami… O halde grafik işlemcisinden tutunda işlemcisine kadar ne kadar iyi donanıma sahip olursa olsun eğer rami yeterli değilse o telefonu da çöpe atın gitsin… Çünkü, rami düşük olan telefonlarda işlemciden gerekli verimi almanız mümkün değildir. Hatta, yükleyeceğiniz uygulamalardan yüksek performans alamazsınız. O yüzden de alacağınız telefonun en az 2 GB rame sahip olması gerekir.Telefonda bir uygulama çalıştırdığınızda rami rahatlıkla kullanabilmesi gerekir. Dahası sürekli olarak çalıştırılacak yeni uygulamalar için sürekli boş bir alan olması gerekir. O yüzden de alacağınız telefonun ram kapasitesine dikkat etmeniz gerekir…

Grafik İşlemciAkıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer bir oyun bağımlısı iseniz… Sırf bu yüzden telefon alıyorsanız o halde alacağınız telefonun  grafik işlemcisinin de iyi olması gerekir. Bu noktada alabileciğiniz telefonun en az Andreno 400 serisi veya muadili bir grafik işlemciye sahip olması gerekir. Eğer oynadığınız oyunlardan ve uygulamalardan yüksek performans almak istiyorsanız grafik işlemci önemlidir.

İşlemciAkıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her telefonun donamım özellikleri önemlidir. Ancak bu donanımın içerisindeki en önemli parça elbetteki işlemcidir. İşlemciler telefonun önemli bir unsuru olmasından dolayı seçeceğiniz telefonun en azından “Çift çekirdekli” bir işlemciye sahip olması gerekir. En azından bu ibareyi telefonun özellikleri arasında görürseniz telefondan yeterli verimi alabileceğinizi düşünebilirsiniz. Eğer, akıllı bir telefon almaya karar verirseniz alacağınız telefonun en azından Qalcom çift çekirdekli bir işlemci veya A6 ve A7 işlemciye sahip olması yeterlidir.

Kamera Akıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer iyi bir Selfiiciyseniz elbette sizin için kamera da önemlidir.  Günümüzde 42 megapiksele kadar renk seçeneği sunan telefonlar mevcuttur. Ancak bunun yanı sıra bir kameranın megapiksel değeri onun iyi olup olmadığını tek başına belirlemez. İyi megapiksel değerinin yanı sıra, odaklanabilmesi veya yüzleri tanıyabilmesi ve resimlerde de bu yüzü öne çıkarabilmesi gerekir. İyi bir telefon için ön kameranın en az 8 MP ve arka kameranın en az 12 Mp olması yeterlidir. Tabi ısıya duyarlılık, yüz tanıma ve odaklama sisteminin olup olmaması, karanlık ortamlardaki performansı gibi pek çok etken de göz önünde bulundurulmalıdır.

Sar DeğeriAkıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son olarak da akıllı telefon alırken dikkat etmeniz gereken “Sar değerinden” bahsedeceğiz. Sar değeri, elektronik aletlerin çevreye yaydıkları eletro manyetik alanın vücudumuzdaki emilimini ölçen bir değerdir. Yani, elektronik aletlerin etrafa yaymış olduğu radyoaktif maddelerin miktarını ölçen bir değerdir. Bu radyoaktif maddelere çok yüksek dozlarda maruz kalmanız durumunda sağlık problemleri yaşamanız mümkündür. Bu sağlık problemlerinin başında elbette kansere yakalanma riski vardır. Eğer siz de sürekli olarak akıllı telefonlarla haşır neşir içerisinde iseniz sar değerine dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle de uluslar arası sertifikası olmayan telefonlardan uzak durmakta fayda vardır. Özellikle de imitasyon telefonların sar değeri hesaplanmadığı için hediye bile olsa kesinlikle kullanmayın… Bu telefonlar bilindik markalar gibi çok yoğun testlerden geçmemektedirler.

Normal şartlarda sar değerinin insana zarar vermemesi için 1.0 değerinin alatında bir değere sahip olması gerekir. Ancak akıllı telefonlarda bilindik markalar bile olsa  bu değer kimi zaman 2.0’ın üzerine çıkmaktadır. Bu da sağlık açısından ciddi zararlara uğramanız anlamına gelebilir. Bu nedenle de bir akıllı telefon alırken o telefonun sar değerlerine bakmanız. Eğer 2.0’ın üzerindeki bir değere sahipse o telefondan uzak durmanızı tavsiye ederim. Uluslararası standartlarda olan bazı firmaların bile normal şartlarda sar değeri yüksek olan telefonların satılması yasak olsa da Türkiye’de bu telefonları kaçak yollarla getiren insanlar da mevcuttur. Telefon alırken güvenilir firmalardan almak bu tür riskleri en aza indirmek anlamına gelmektedir.

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments