Altı Aylık Bebekler İyi ve Kötüyü Ayırt Edebiliyor!

yale üniversitesi 6 aylık bebekler üzerinde deney yaptı

Yapılan bir araştırmada altı aylık bebeklerin iyi ile kötü arasındaki farkı anlayabildikleri anlaşıldı. Bilim adamlarına göre; insanlar iyi olmayı toplumdan görerek değil doğuştan sahip olunan bir erdem olabileceğini vurgulamaktadırlar…

Altı aylık bebekler üzerinde yapılan araştırma için bazı kuklalar kullanıldı. Kuklaların yapmış oldukları hareketlere göre bebekler daima olumlu hareketlerde bulunan kuklalara baktıkları ve bu kuklaları tercih ettikleri saptanmıştır.

Bilim adamları bu deney için çeşitli kukla kılıklarına girerek bazı videolar çektiler. Bu videoların birinde bir tavşan bir kutuyu açmaya çalışırken diğer bir köpek kutunun üzerine oturarak kutunun açılmasını engellemeye çalışıyordu. Daha sonra kutuyu açmaya çalışan tavşana yardım amacıyla ayı kılığındaki bir bilim adamı gelerek kutuyu açmaya çalışan tavşana yardım etmeye çalışıyordu. Bu video bir kaç defa izletilince bebeklerin bir kaç tekrardan sonra sürekli olarak kutuyu açmaya çalışan tavşana ve ona yardım etmeye çalışan ayı figürüne baktıkları tespit edilmiştir. Bebeklerin bulunduğu odaya alınan kuklalar bebekleri tek tek kucaklarına aldıklarında kötü figürlü kuklaların kucaklarında ağladıkları veya diğer iki kuklaya baktıkları tespit edilmiştir.  Aynı deney 21 aylık bebekler üzerinde de denenmiş. Bu sefer bebekleri kukla kılığına giren bilim adamları tek tek kucaklarına aldıklarında kötü roldeki kuklaya tepki gösterdikleri hatta elleriyle vurmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.

Diğer bir videoda kuklalar top oynarken bebeklere gösterilmiştir. Videoda tavşan ve ayı kılığındaki bilim adamları topu birbirlerine atıp tutarken sonradan gelen ayı kılığındaki bilim adamı topu alarak kaçmıştır. Bebeklere bu video bir kaç defa izletilince yine bebeklerin birinci deneydeki gibi aynı tepkileri verdikleri gözlemlenmiştir.

Yapılan bir diğer deneyde mavi, kırmızı ve yeşil renkte giyinmiş üç bilim adamı videoda rol aldı. Mavi giysili bilim adamı videoda bir tepeye çıkmaya çalışırken, kırmızı giysili bilim adamı da aşağıya inmeye çalışıyordu. Yeşil giysili bilim adamı ise her iki bilim adamını da engellemeye çalışıyordu. Bu video bir kaç defa bebeklere izletildikten sonra mavi, kırmızı ve yeşil giysili bilim adamları bebeklerin bulunduğu odaya alındı. Bebeklerin tıpkı diğer deneylerde sergiledikleri davranışları sergiledikleri görülmüştür. Rengin bebekler üzerinde etki edebileceği düşünülerek, olumsuz davranış takınan yeşil renkteki bilim adamıyla mavi renkte elbiseler giyen olumlu davranışlar sergileyen bilim adamları birbirleriyle elbiselerini değiştirerek yeniden odaya alındı. Bebeklerin yine de olumlu davranış sergileyen bilim adamını tercih ettikleri belirlenmiştir. Yine 21 aylık bebeklerin olumsuz davranış sergileyen kuklalara tepki gösterdikleri sergilenmiştir.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bu deneyde insanların doğuştan iyi olarak yaratıldıklarını bizlere göstermiştir. Kötülük, ırkçılık, milliyetçilik gibi davranışlar ise sonradan öğrenilir. Bu araştırmanın yapıldığı Yale Üniversitesi Profesörlerinden Paul Bloem; “Bu araştırmanın insanların daha doğuştan etik değerlere sahip olduğunu bize göstermiştir.” açıklamasını yapmıştır….

 

Bu yazıda ilginizi çekebilir…

Türkiye’nin En Zengin On İnsanı

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments