Andromeda ve Samanyolu Çarpışacak

Andromeda Ve Samanyolu Çarpışacak

Evrenin oluşum aşamasının en başından başladığımızda ilk oluşan “yaratıkların” yıldızlar olduğunu görürüz. Yıldızlar evrenin adeta birer yaşam fabrikaları gibidir. Aynı zamanda birer ölüm makineleri. Evrenin başlangıcında sadece gaz ve toz vardı. Daha sonra bu gaz ve tozlar kütle çekiminin etkisiyle bir araya gelerek ilk yıldızları oluşturdular. Ancak bu yıldızlar o kadar büyüktüler ki; enerjilerinin sadece bir kaç yüz milyon yılda tüketerek birer kara delik haline geldiler. İşte bu aşamadan sonra kütle çekiminin etkisiyle  bu kara deliklerin etrafında  yeni yıldızlar doğmaya başladı ve ilk galaksiler oluşum aşamasına girdiler.

İlk yıldızlar oluşmaya başladığında evrenin görünümü..

İlk galaksilerin günümüzden yaklaşık olarak 16,5 milyar yıl önce oluşmaya başladığı tahmin edilmektedir. Ancak bu galaksiler oluşum aşamasında birbirlerine çok yakındılar. Bu yakınlıktan dolayı birbirlerinin çekim etkisine giren galaksiler, çok daha büyük galaksilerin oluşmasını sağladı. Şu anda evrende bulunan en küçük galaksilerde bile en az 100 milyar tane yıldız olduğu bilinmektedir.

İlk galaksilerin temsili görseli…

İşte o galaksilerden biri olan bizim de içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi de yine bu dönemde gelişimini tamamlar.  Samanyolu Galaksisinin günümüzden yaklaşık olarak 12 milyar yıl önce oluşmaya başladığı tahmin edilmektedir. Bu çıkarımı bilim adamları, bizim galaksimizdeki en yaşlı yıldıza dayanarak yapmaktadırlar. Şu anda bizim galaksimizde bulunan en yaşlı yıldız 12 milyar yaşındadır.

Samanyolu galaksisinin yakınlarında bundan 8 milyar yıl önce bir galaksi daha oluştu. Bu galaksinin adı Andromeda’dır. Bu galaksi ve Samanyolu galaksisinin çarpışma rotası üzerinde oldukları 1963 yılında bilim adamları tarafından tespit edilmiştir. Şu anda bizden 2.5 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bu galaksi, saatte 210 bin kilometre sür’atle bize yaklaşmaktadır ve çarpışma kaçınılmaz bir gerçektir.

Andromeda Galaksisi’ni gece gök yüzünde görmek mümkündür.

Birbirlerine çok yakın doğan bu iki galaksinin çarpışma rotası üzerinde olduklarını bilim adamları “Işın ışıması” teorisi ile kanıtlamışlardır. Bu teoriye göre, eğer bir ışık kaynağı sizden çok hızlı bir şekilde uzaklaşıyorsa, tayfı, yani görünümü maviye kayar. Yani o ışık kaynağını mavi renkte görmeye başlarsınız. Bu olay nesnenin hızına ve yakınlığına göre renklerin kaymasına neden olur. Yine aynı şekilde bir ışık kaynağı size çok hızlı bir şekilde yakınlaşıyorsa bu sefer ışığın tayfı kırmızıya kayar. Işık kaynağı size ne kadar yakınsa ve ne kadar hızlıysa tayfını o kadar kırmızı görürsünüz. Diğer tüm galaksiler incelendiğinde ışık tayflarının maviye kaydığı görülmüştür. Andromeda hariç… Bu da bize gelecekte bu iki galaksinin çarpışacağı fikrini vermektedir.

Peki bu iki galaksi çarpıştığında neler olacak? Güneşimizin ve dünyamızın başına neler gelecek? Öncelikle eğer bizler başka bir galakside veya güneş sistemi dışında  yaşama şansı bulamazsak bu olayı insanlık olarak görmemiz mümkün değildir. Bunun nedini bu iki galaksinin çarpışmasının 3 milyar yıl sonra başlayacağı ve güneşin de  2,5 milyar yıl sonra ömrünü tamamlayacak olmasıdır. Yani 2,5 milyar yıl sonra Güneş adında bir yıldız olmayacak veya ona güneş denmeyecek.Dolayısıyla dünya diye bir gezegen de olmayacak…

Ancak güneşimiz etrafındaki tüm sistemi yok etse de yine yaşamının uzun bir kısmını beyaz cüce yıldızı olarak devam ettirecektir. Bizim yıldızımız gibi küçük çaplı yıldızlar ölümlerine yakın önce kırmızı dev haline gelirler öyle ki; güneş bu aşamaya geldiğinde dünyayı ve marsı içine alabilecek kadar genişleyecek. Bir kaç milyon yıl sonra, tüm dış katmanlarını kaybedecek ve sadece çekirdeğinden oluşan bir yıldız haline gelecektir. İnanılması güç ama bu türden yıldızların etrafında yaşam bulunma ihtimali daha çoktur. (Neyse bu konuya başka bir yazımızda değineceğim). Sonuç olarak dünyamız görmese de güneşimiz iki galaksinin çarpışmasını görecektir. Güneşimizin başına gelebilecek iki ihtimal vardır. Bunlardan biri merkeze doru çekilmesi, diğeri de uzayın derinliklerine doğru savrulmasıdır… Bu iki ihtimalin dışında bir yıldızla çarpışması neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, yıldızlar arasındaki mesafelerin inanılmaz boyutlarda olmasıdır. Öyle ki, bize güneşten sonra en yakın yıldıza  insan yapımı en hızlı şeyle bile ulaşmamız 73 bin yıl sürmektedir.

Günşle birlikte 2000 tane yıldızın bulunduğu yer okla gösterilmiştir bu temsili görselle…

Yine güneşimizin merkezden biraz uzakta olması, merkeze doğru çekilme ihtimalini de güçleştirmektedir. Merkezden uzak bir yerde olması, uzayın derinliklerine fırlamasının daha yüksek bir olasılık olduğunu söyleyebiliriz. Tabi, aynı yörüngede kalma ihtimali az da olsa vardır.

 

Bu iki galaksinin çarpışmaya başlamasının 3 milyar yıl sonra başlayıp, 8 milyar yıl sonra iki galaksinin tek bir galaksi haline gelmesiyle son bulacağı tahmin edilmektedir. Aşağıdaki vedeoyu izleyerek de bu konu hakkında daha detaylı içeriğe ulaşabilirsiniz. İyi seyirler…

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments