Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları nasıl çalışır?

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte geçmişe nazaran arama motorlarının önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Dünya üzerinde her dakika binlerce site yayın hayatına başlamaktadır. Bizler de bu yeni web sitelerin varlığından arama motorları sayesinde haberdar oluruz .İşte arama motorları bu siteleri tasnifleyen, yedekleyen, uygun kategoriye yerleştiren bu sayede de aradığınız kelimeye göre bu siteleri karşınıza çıkaran adeta insan beyni gibi çalışan yapılardır.  Eğer arama motorları olmasaydı bugün belki de internet kullanımı pek de mümkün olmayacaktı.


Bir insanın araştırdığı konunun milyarlarca site arasından hangisinde olduğunu bulabilmesi imkansızdır. Düşünsenize!… Arama motorları olmasaydı, aradığınız konunun tam olarak hangi sitede olduğunu bilmeniz ayrıca o sitenin tam olarak URL adresini ezberlemeniz gerekirdi. İşte bu noktada devreye giren arama motorları sizin yerinize uygun olan siteleri hafızasına alarak aradığınız bilginin kısa zamanda önünüze gelmesini sağlamaktadırlar. Hatta çoğu zaman arama motorları sayesinde girdiğiniz sitenin URL adresini bile bilmezsiniz.

Arama motorları nasıl çalışır?Arama motorları nasıl çalışır?

Arama motorları yazılımlar sayesinde çalışır. Örneğin; en çok kullandığımız Google’ın yazılımından biraz bahsetmek gerekirse… Google’ın kullandığı yazılıma “Google Örümcekleri” adı verilir veya “Google Boot” denir.  Google örümcekleri bir siteye girdiklerinde siteyi taramaya ve hafızaya almaya başlar. Bu hafızaya alma işlemi sırasında önce girdiği sitenin içerisinde bulunan tüm yazıları ön belleğine alır. Daha sonra girdiği ve taradığı tüm sayfalar Google dizinine eklenir. Google örümcekleri sitenin içerisinde bulunan menüler veya kategoriler aracılığı ile sitenin diğer sayfalarına ve yazılarına ulaşır. Google örümcekleri bir yandan internet sitesini tararken bir yandan da sitenin dışarıya vermiş olduğu linkleri takip eder. Bu siteler genellikle kaynak gösterilen sitelerdir. Bunu yaparken de eğer internet sitesi içerisinde dışarıya bir link varsa o bağlantıyı takip edecek yeni bir örümcek çağırır. Bu sayede Google örümceğinin bulunduğu site indekslenirken bir yandan da diğer site yeni çağrılan Google örümceği tarafından indekslenir. Diğer siteye giden örümcek de aynı yolu izleyerek Google’ın hafızasına bu bağlantılı siteleri de ekler. Bu olay Google bootları dışarıya link vermeyen herhangi bir site bulana kadar devam eder. Elbette Google Bootlarının işi bununla da bitmez!.. Dışarıya link vermeyen siteye kadar tarayan Google, bu seferde geriye doğru siteleri tekrar taramaya başlar. Böylece taradığı siteler içerisinde en ufak bir değişiklik yapılsa bile Google bootları bunu farkederek indekslediği sayfayı günceller. İndeksleme olayı böylece sonsuza kadar devam etmiş olur. Tabi bunun yanı sıra bazı siteler dışarıdan hiç link almaya bilir. Bu siteler genellikle yeni açılan sitelerdir. Bu siteleri de sitenin kurucusu tarafından arama motorlarına bildirilmesi gerekir. Bu aşamada yapılacak işlemler çok fazla detaya girdiği için burada teferruatları anlatmanın bir gereği olmadığı düşünüyorum. O yüzden de eğer sizin de yeni bir web siteniz varsa, bu konuda size yardımcı olacak binlerce dökümana Google aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Kısaca, Google örümcekleri bir kaç saat içerisinde binlerce siteyi bu şekilde taramaktadır.Özetlemek gerekirse; İnternet üzerindeki tüm siteler birbirlerine bağlıdırlar.  Bir internet sitesinde bir yazı kaleme alındığında o sitenin kaynak gösterdiği veya link verdiği siteleri de Google örümcekleri linki takip ederek diğer siteleri de taramış olur…. Bu süreç tüm siteler Google tarafından taranana kadar devam eder. Böylece Google internet üzerindeki milyarlaca sayfayı taramış olur.

Arama motorları doğru sayfayı önümüze nasıl getirir?

Arama motorları tarafından indekslenen sayfalar bir arama yapıldığında sonuçları karşımıza nasıl getirmektedir? Anlaşılması için bu soruyu bir örnekle açıklayalım… Google üzerinden arama yaparken genellikle soru sorarız…Diyelim ki, Google üzerinden “Çıtalar ne kadar hızlıdır?” diye bir arama yaptınız. Google bir yazlım olduğuna göre bu yazılım önce aradığınız sorunun cevabını bulmak için binlerce web sitesini tarar. Aramanızla ilgili en alakalı sonuçları göstermek için Google araması bazı hafızasında bulunan sitelere sorular sorar. Google yaklaşık olarak web sitelerine 2.000’den fazla soru sorar. Örneğin; “Arama terimi sayfalarda kaç defa geçmektedir?” “Arama terimi başlıkta kullanılmış mı?”” URL’de arama terimi geçiyor mu?”” Sayfada aranılan kelimenin eş anlamlıları var mı?” .. gibi soruların cevaplarını aramaya başlar. Bu soruların cevabını en iyi veren siteler size Google’nin ilk sayfasında gösterilir. Tabi bunun yanı sıra Google web sitesinin Page Rank’ına da bakar. Page Rank, bir sitenin kaliteli mi yoksa kalitesiz mi olduğuna… Spam gönderen bir sitemi yoksa spamsız bir site mi olduğuna… Siteye dışarıdan kaç link verildiğine… Yani siteye ne kadar ilgi gösterildiğine bakan Google ‘ın kullandığı bir algoritmadır. Bu algoritma ile Google siteler arasında sıralama yapar. Yani bir sitenin Page Rank’ına bakarak ilk sayfada kaçıncı sırada olması gerektiğine karar verir. Kısacası Google,  aradığınız sonuçla en alakalı sonucu size göstermek için  bir sitenin aradığınız terimle tek başına alakalı olmasına bakmaz… Ayrıca sitenin ne kadar kaliteli olduğuna da bakar… Bu sayede aradığınız sonuçla en alakalı ve kaliteli sitelere ulaşmanız sağlanır…

Kısaca, arama motorları aradığımız konunun hangi sayfada olduğunu bize gösteren ve o sayfaya gitmemizi sağlayan araçlardır.Arama motorlarını kitapların “içindekiler” bölümü gibi de düşünebilirsiniz. Tıpkı bir kitapta bir araştırma yaparken aradığımız konunun hangi sayfada olduğunu “İçindekiler” kısmına bakarak öğrendiğimiz gibi, arama motorları da internetin “içindekiler” kısmı gibidirler.  Arama motorları internetin “İçindekiler” kısmını size aradığınız  kelime ile en alakalı sonuçları göstermeye çalışır. Bunun için pek çok algoritma ve yazılım kullanır…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments