Atom Hakkında Sekiz İlginç Bilgi

Atom hakkında ilginç bilgiler

Hepimize öğretildiği üzere atomlar, tüm canlıların yapı taşıdır. Ancak atomla ilgili öyle enteresan bilgiler vardır ki; bunlar hiçbir zaman okullarda öğretilmez. Gelin bu bilgileri sırası ile birlikte öğrenelim…

8. Atomlar küçüktür. Ama ne kadar?..

Evet atomlar küçüktür ama “küçüktür” lafı yetersiz kalmaktadır. Şimdi biraz küçük lafını biraz irdeleyelim. Bir atomun boyutu 1 milimetrenin 10 milyonda biri kadardır. Bu ölçülerde bir yapının en keskin mikroskopla bile görünmesi mümkün değildir. Bu küçüklüğü söyle de tarif edebiliriz: İnsan vücudundaki her bir hücrede ortalama 7 milyon atom bulunmaktadır. Bu hücrelerden ise vücudumuzda 100 trilyon adet bulunur. Bu iki sayıyı çarptığımızda ortaya çıkan rakam 7’nin yanına 27 tane sıfır eklemekle elde edilir. Üşenmeden bu sayıyı yazarsak 7.000.000.000.000.000.000.000.000.000 ( Okunuşu; 7 oktilyon) gibi bir sayı elde ederiz. İşte atom bu kadar küçüktür.

7. Elektronlar daha da küçüktür…

Atomun gerçek görüntüsü
Atomun gerçek görüntüsü

İşte bu kadar küçük bir yapının etrafında bulunan elektronlar ise çok daha küçüktür. Kütlesiz denmesinin sebebi de budur zaten. Yani neredeyse yok denecek kadar küçüktür. Bir elektron, bir atomdan ortalama bin kat daha küçüktür. O halde bir atom bir milimetrenin 10 milyonda biri kadar ise; elektronlar bir milimetrenin 10 milyarda biri kadardır. Bu nedenle elektron mikroskoplarında bile elektronlar toz bulutu gibi görünürler.

6. İnsan vücudunun tamamına yakını karbon atomlarından oluşur…

İlginç olan insan vücudunun karbon atomlarından oluşması değildir. İlginç olan karbon atomlarının sadece yıldızların merkezinde oluşabilmesidir. Yıldızlar, hidrojen atomunu helyuma daha sonra da helyumu karbon atomuna dönüştürerek yaşamlarını devam ettirirler. Ancak, karbon atomunu yakıp enerjiye dönüştürmek yıldızlar için bile zordur. Yakacak bir şey bulamayınca büyük bir güçle patlayarak içerisinde bulunan karbonla bir çok elementi patlayarak uzayın derinliklerine doğru fırlatırlar. Yani tüm canlıların atomları bir zamanlar yıldızların merkezlerinde cayır cayır yanmaktaydı. Bu nedenle “hepimiz yıldızlardan gelmekteyiz.” diyebiliriz.

5. Karbon döngüsü hiç bir zaman bitmez…

Tüm bileşiklerin %94’ünün içinde en az bir karbon atomu bulunur. Canlılığın oluşması için gereken tek şey bir karbondur.Tek başına 4 milyon farklı bileşik oluşturabilir.  Başka atomların birleşip yeni bileşikleri oluşturma yalnızca karbon atomunun bir özelliğidir. Ayrıca karbon atomu doğada hiç bir zaman yok olmaz. Bir insan öldükten binlerce yıl sonra vücudunda bulunan karbon atomları  yeniden doğaya karışmaya başlar ve yeniden yeni canlılar oluşturmaya başlar. O yüzden siz öldükten sonra vücudunuzdaki bir atomun 2000 yıl sonra bir bir ağacın yapraklarında bulunma ihtimali çok yüksektir. Yine bundan bin yıl önce ölmüş olan bir insanın örneğin; Cengiz Han’ın vücudunda bulunan karbon atomlarının, sizin vücudunuzda bulunma ihtimali çok yüksektir.

4. Elektronlar atomların etrafında dönmezler…

Ders kitaplarında atom hakkındaki çizimlerde hep elektronları atomların etrafında dönüyormuş gibi gösterirler. Halbuki durum böyle değildir. Elektronların aslında belirli bir yörüngeleri yoktur ve ya bunu kanıtlamak imkansızdır. Elektronlar, çekirdeğin etrafında belirli bir süreyle belirip yok olurlar ve yörüngenin belirsiz bir köşesinde tekrar belirirler. Bu durum sonsuza kadar devam eder.

3. Atomlara hiçbir zaman dokunamayız….

Aslında bizim dokunma olarak tarif ettiğimiz şey, atomların birbirine yaklaştıkça elektronlarının birbirini itmesinden ibarettir. Ancak biz bunu dokunma olarak hissederiz. Aslında dokunma sırasında atomlar hiçbir zaman birbirlerine değmezler. Aralarında bizim gözle göremeyeceğimiz kadar bir boşluk oluşur. Dolayısıyla hiçbir şekilde gerçek manada dokunma gerçekleşmez. Zaten dokunma sırasında atomlar birbirine değseydi,  etkileşime girerek yeni elementlerin oluşmasına neden olurlardı. Dolayısıyla canlılık diye bir şey de olmazdı…

2. On yılda bir vücudumuzda eski atomlardan eser kalmaz…

Vücudumuzdaki tüm hücreler 10 yılda bir tamamen yenilenmiş olur.. İlk doğduğumuz günden 10. yıla kadar vücudumuz kendini yenilemiş olur. Ancak bu durum yaşa bağlı olarak artmaktadır. Bunun nedeni elbette yaşa bağlı olarak hücre bölünmesinin yavaşlamasıdır.

1. Atomun %99,99’u boşluktan oluşur…

Evet… Atom neredeyse “yoktur” denecek bir oranda boşluktan oluşur. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; dünyadaki tüm atomların boşlukları alınsa tüm dünya avucunuzun içine sığabilirdi. Ancak bu kadar büyük bir boşluktan oluşan atomun neden bir kütleye sahip olduğu bilimin çözmeye çalıştığı en büyük problemlerden biridir. Bu nedenle gökyüzüne baktığınızda görebildiğiniz ve göremediğiniz her şey; her yıldız, her gezegen tüm evreninin yalnızca %4’ünü oluşturur. Geriye kalan ise sadece boşluktur.

Atomları inceledik… Benim gördüğüm; bu kadar büyük boşluktan oluşan akılsız atomlar, nasıl oldu da bir araya gelerek benim bu yazıyı yazmamı sağladı? Sadece akılsız atomların akıllı bir yaratıcısı olduğu içindir belki de!.. Ve biz ona “Allah” dedik…

Abone Ol!
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
bu nasıl gamer
bu nasıl gamer
9 ay önce

iyi