Avrupa’nın En Büyük, Dünyanın ise İkinci En Büyük Fabrikası Türkiye’de

Vestel City...

Manisa’da bulunan Vestel City fabrikası dünyanın en büyük sanayi merkezlerinden biri olarak görülüyor…


1984 yılında faaliyetlerine başlayan Vestel, 1994 yılında Zorlu Holding tarafından satın alınmış ve  o günden beri faaliyetlerine devam etmektedir. 1994 yılında Vestel,  İlk olarak televizyon üreterek teknoloji üretmekteydi. O günden bugüne sürekli olarak Manisa’daki fabrika sayısını arttıran Zorlu Holding’in en önemli markasını Vestel oluşturmaktadır. Manisa’da ve Rusya San Petrsburg’da Vestel’in fabrikaları bulunmakta.Altmıştan fazla sektörde faaliyet gösteren Zorlu Holding’in göz bebeği ise Vestel City’dir.

Türkiye’nin en büyük fabrikasına her sabah 16 bin işçi giriş yapmakta. Dünyanın en büyük sanayi merkezlerinden biri olan Vestel City’nin fabrikası 1 milyon metre kareden daha fazla yer kaplamakta… Bu fabrikada teknolojiye dair pek çok konuda bir ürün bulmanız mümkündür. B fabrikanın ürettiği ürünler arasında; bozdolabları, televizyonlar, cep telefonları, tabletler, çamaşır ve bulaşık makineleri gibi bir çok ürünün üretimine şahit olabilirsiniz. Bu fabrika, tam kapasitede çalıştığında yıllık; 15 milyon televizyon üretebilmekte. Fabrika ürettiği televizyon sayısı bakımında dünyanın en büyük televizyon üreticisi konumundadır.

2016 verilerine göre; 16 bin işçinin çalıştığı bu fabrikada günlük; 50 bin adet televizyon, 10 bin buzdolabı, 9 bin çamaşır makinesi, 6 bin fırın, 3 bin bulaşık makinesi, 3 bin akıllı telefon, 5 bin tablet bilgisayar üretilmektedir.

Dünyanın en büyük sanayi merkezlerinden biri olan Vestel City’de 1500 tedarikçiden yaklaşık 70 bin farklı ham madde her gün fabrikaya getirilmekte… Dünyanın bu en büyük fabrikalarından biri olan Vestel City’de sadece arge çalışmaları için bile  bin kadar insan çalışmakta. Vestel, ürettiği teknolojileri 140 ülkeye ihraç etmekte.

Dünyanın en büyük fabrikalarından biri olan Vestel City’e kısaca bir göz attık. 2013 yılında National Geogrraphik belgesel kanalına da konu olan Vestel City, hakkında bir belgesel yayımlanmıştı. Bu belgeseli aşağıdaki videodan izleyerek Vestel City hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz…. İyi seyirler…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments