Az Bilinen Birbirinden İlginç Bilgiler

ilgiç bilgiler

Duyunca ufkunuzu iki kat arttıracak enteresan bilgiler öğrenmek ister misiniz? O zaman doğru yerdesiniz. Yeni bir ilginç bilgiler serimize hadi başlayalım… Yalnız uyarmadan edemem! Öğreneceğiniz bu bilgiler günlük hayatta pek bir işinize yaramasa da arkadaşlar arasında anlattığınızda sizi bir nebze de olsa kültürlü göstermeye yetecektir…

10-Sivrisineklerin 47 adet dişi vardırSivrisineklerin 47 adet dişi vardır

Sivrisinekler pek fazla sevilmeyen canlılar olmasa da onlar hakkında gerçekten ilginç bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan biri de sivrisineklerin 47 adet dişleri olmasıdır.

9-İnsan uzun süre karaciğersiz yaşayamazİnsan uzun süre karaciğersiz yaşayamaz

Evet insan midesiz, uzun bir süre böbreksiz ve hatta dalaksız bile yaşayabilir. Ancak karaciğersiz bir dakikadan fazla yaşayamaz. Bunun nedeni; karaciğerin çok büyük işlevlere sahip olmasıdır. Bu sebeplerin arasında karaciğerin yediğimiz yiyecekleri vücudumuz tarafından kullanılabilir hale getirmesidir. Karaciğer, vücudumuza faydalı besinleri kan yoluyla hücrelere gönderirken zararlı olanları atma yoluna gitmektedir. İşlevini yitirmiş bir karaciğer besinleri sınıflandıramadığı için zararlı maddeleri  hücrelere göndererek bir kaç saniye içerisinde tüm hücrelerimizin zehirlenmesini sağlayabilir. Bu nedenle de işlevsiz veya hasta bir karaciğerle bir insanın yaşaması mümkün değildir.

8– Bir yılda gördüğümüz rüya sayısıBir yılda gördüğümüz rüya sayısı

Bir insan yılda ortalama 1460 ayrı rüya görmektedir. Ancak bu rüyaların %99’undan fazlası hatırlanmaz.

7-Betthowen ve ilginç motivasyonuBetthowen ve ilginç motivasyonu

Ünlü besteci bir mülakatında beste çalışmadan önce mutlaka kafasını soğuk su ile ıslattığını beyan etmiştir.

6-Altmış dokuz tane çocuğu varFeedor Vassilyev

Dünya tarihinde, kayıtlara geçmiş en çok çocuk sahibi kadın Rus, Feedor Vassilyev’dir. Bu kadın tamı tamına 69 tane çocuk dünyaya getirmiştir. Bu kadının doğumlarından biri altız, dördü dördüz, yedisi üçüz ve on altısı da ikiz şeklinde gerçekleşmiştir.

5-Bir yılan üç yıl uyuyabilirBir yılan üç yıl uyuyabilir

Türüne bağlı olsa da bazı yılan türleri hiçbir şey yemeden ve içmeden üç yıl boyunca aralıksız bir şekilde uyuyabilir. Bu yapabilmek için metabolizmalarını neredeyse durduracak kadar yavaşlatabilirler.

4-Maymunlar uçak kazalarında ölen insanlardan daha fazla insan öldürmüşlerdirMaymunlar uçak kazalarında ölen insanlardan daha fazla insan öldürmüşlerdir

Tüm uçak kazaları göz önüne alındığında her yıl ortalama 3,76 insan uçak kazalarında yaşamını yitirmektedir. Maymunların sebep olduğu ölüm sayısı ise yılda ortalama beştir. Yani, uçak yolculuğu o kadar güvenlidir ki, bir maymunun siz öldürebilme olasılığı uçak kazalarında ölme olasılığından daha yüksektir.

3-Dünyanın ısı farkı yüz yıl içerisinde 0,7 derece arttıDünyanın ısı farkı yüz yıl içerisinde 0,7 derece arttı

1900’lü yıllarla günümüz arasında dünyanın ortalama sıcaklığı 0,7 derece artmıştır. Görünüşte çok az bir ısı farkı gibi görünse de buzul çağı ile günümüz arasında sıcaklık farkı yalnızca 2 derecedir. Yani dünya şu andaki sıcaklığından 2,7 derece daha soğuk olsa şu anda buzul çağında yaşıyor olurduk.

2-İnsan saçı 3 kilogram ağırlık kaldırabilir. İnsan saçı 3 kilogram ağırlık kaldırabilir.

Sıradan bir insanın bile bir tek tel saçı 3 kilogram ağırlık taşıyabilir. Saçın bu kadar ağırlık taşıyabilmesinin sebebi temel yapı taşı olan keratin adlı maddenin çok esnek bir yapıda olmasıdır. Bu sayede üç kilogramlık bir  ağırlığı lastik gibi sündüğünden bir kaç dakika boyunca taşıyabilir.

1-Saniyede 500 kere kanat çırpan canlı Saniyede 500 kere kanat çırpan canlı

Sivrisinekler gerçekten ilginç canlılardır. Bu yaratıkların kulağınıza gelen vızıltılarının sebebi saniyede 500 kere kanat çırpmalarından kaynaklanır.

 

Bir Nükleer Saldırıdan Sağ Kurtulma İhtimaliniz Nedir?

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments