Aziz Sancar Hakkında 10 Bilgi

aziz sancar kimdir

Öncelikle, Aziz Sancar’ın kim olduğunu bilmeyenler için kısa bir bilgi verelim. Aziz Sancar, 1977’den Amerika’da Kuzey Karoline Üniversitesi’de Biyokimya ve Biyoloji üzerine çalışmalar yapan bir bilim adamıdır. Onu yazımıza konu olmasının nedeni ise; genetik üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Kimya Ödülünü almasıdır. Bilim alınında yaptığı çalışmalardan dolayı bu alanda Nobel Ödülü alan ilk Türk’tür. 2006 yılında ise ilk Nobel Ödüllü Türk, edebiyat dalında Orhan Pamuk olmuştur.


10- Sekiz kardeşten yedincisidir.Aziz Sancar ve ailesi

 

Aziz sancar okuma yazma bilmeyen bir ailenin sekiz çocuğundan biridir. Ailesi okuma yazma bilmese de Aziz Sancar’ın iyi eğitim görmesi için ellerinden gelen herşeyi yapan insanlar olmuşlardır.

9-Aslen Mardinli’dir.Mardin'in Savur İlçesi

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin’in Savur İlçesinde dünyaya gelmiştir.

8-Tıp Fakültesini birincilikle bitirdi. İstanbul Üniversitesi

İlk ve orta öğrenimini Savur’da tamamlayan Aziz Sancar, 1963’de İstanbul Üniversitesi’nde Tıp okudu. Altı yıllık eğitimin sonunda 1969 yılında bölümün birincisi olarak mezun oldu.

7-İki yıl boyunca doktorluk yapmıştır.Savur Sağlık Ocağı

Üniversiteyi bitirdikten sonra, doduğu yer olan Savur’a dönerek iki yıl boyunca ilçenin sağlık ocağında doktor olarak görev yapmıştır.

6-“Artık Bilim Yapmak İstiyorum!”John Hopkins Üniversitesi

İki yl boyunca doktorluk görevini icra ettikten sonra “Artık bilim yapmak istiyorum” diyerek John Hopkins Üniversitesi’nde Biyokimya alanında çalışmalara yapmak için gitti. Daha sonra ise Dallas Üniversite’nde Doktorasını tamamladı ve Yell Üniversitesi’nde Doçentlik tezini tamamladı.

5-Maksisel Yöntemiaziz sancar

Henüz doktora öğrencisi iken keşfettiği bu yöntemle Amerika’da genetik bilimini geliştiren ilk kişiler arasına girdi. Türkçe’ye “Büyük Hücre” olarak çevrilebilecek bu yöntemle klonlanmış genleri bulmak için kullandı. Bu yöntem sayesinde tüm canlıların en saf haldeki hücreleri olan kök hücre hakkında böylece kesin sonuçlar elde edilmeye başlandı.

4-Otuz üç kitap ve 415 MakaleAziz Sancar ve nobel

Genetik üzerine yaptığı çalışmaları 415 makale ve 33 kitapta anlattı. Daha çok kanser hücreleri, DNA onarımı ve biyolojik saat üzerine çalışmalar yaptı.

3-Vehbi Koç ödülüAziz Sancar ve Vehbi Koç ödülü

2008 yılında bilime katığı değerlerden dolayı Vehbi Koç ödülüne layık görüldü. Buradan elde ettiği gelirle her zaman hayalini kurduğu Türk Evi projesine ve Türkiye’nin tanıtımına harcadı.

2-DNA onarımı ve kanserAziz Sancar hakkında 10 bilgi

Kanserin tedavisinde keşfettiği DNA onarımı yöntemi ile 2015 yılında Nobel kimya ödülüne layık görülmüştür. Buradan elde ettiği geliri de yine Türkiye’nin tanıtımı için harcamaktadır. Türk öğrencilere yardımlarda bulunmakta ve yüzlerce Türk öğrenciye burs sağlamaktadır. Bu amaçla Aziz Gven Sancar vakfını kurmuştur.

1- Amerika Ulusal Bilimler Akademisindeki 2 Türk’ten biridir.aziz sancar ailesi

Amerika’da sadece bilime kattıkları büyük değerlerden dolayı özenle seçilen bilim adamlarından oluşan bu akademide Aziz Sancar’la birlikte Mehmet Özdoğan yer almaktadır.

 

Aziz Sancar, bilime kattığı değerle Nobel Ödülü alan ilk Türk bilim adamı  olmuştur. Her ne kadar Amerika’da yaşamına devam etse de Türk kimliğini hiçbir zaman kaybetmemiş ve Amerika’da bile her zaman Türkiye aleyhine çalışmalar yapmıştır. Eğer aynı şartlar Türkiye’de kendisine sağlansaydı hiç bir zaman Amerika’yı tercih etmeyeceğini sürekli olarak dile getirmiştir…

Kim derdi Mardin’nin bilmem ne ilçesinde Nobel Ödülü alacak bir insan çıkacak!.. Hem de bu insanın annesi babası okuma yazma bile bilmeyecek. Ama ülkemin her yeri adeta cennet gibidir ve bu cennetten ne bilim adamları ne yazarlar çıktı. Çıkacak… Her birinin birbirinden ilginç öyküleri bulunmakta. Azimle, hırsla, vatan ve en önemlisi de Allah sevgisiyle ve inancıyla bir gün siz de hangi köyde yaşarsanız yaşayın Nobel Ödülüne layık görülebilirsiniz. Tıpkı Aziz Sancar gibi…

 

Evrenden Tuhaf Şeyler

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments