Bir Nükleer Saldırıdan Sağ Kurtulma İhtimaliniz Nedir?

Bir Nükleer Saldırıdan Sağ Kurtulma İhtimaliniz Nedir?

Günümüzün yaratıcılarından biri olan Albert Einstein, bir mülakatta şu sözleri söylemiştir; “Üçüncü dünya savaşında neler kullanılır bilemem ama dördüncü dünya savaşında taş ve sopaların kullanılacağı kesindir!” Bu sözden de anlaşılacağı üzere milyonlarca yılda biriktirdiğimiz bilgi, birikim ve teknolojimiz çıkması muhtemel üçüncü dünya savaşında tamamen yok olabilir. Çünkü; bu savaşta devletlerin nükleer bomba kullanabilme olasılıkları çok yüksektir. Peki ya böyle bir savaşta atılacak olan nükleer bombalardan kutula bilme ihtimalimiz var mıdır?

Öncelikle dünya üzerinde kimi araştırmalara göre 7500 ile 10.000 arasında nükleer bomba bulunmaktadır. Kimi zorlu tahminlere göre ise bu sayının 15.000’i bulabileceği tahmin edilmektedir. Dünya üzerinde hepimizin de bildiği üzere nükleer bombaların kullanıldığı iki yer vardır. Bunlar Nagazaki ve Hiroşima’dır. İlk nükleer bomba Hiroşima’ya atılmıştır.

6 Ağustos 1945 yılında o zamanlarda Japon İmparatorluğu olarak adı geçen Japonya’nın Hiroşima kentine ilk nükleer bomba atılmıştı. Bu nükleer bomba 15 bin megatonluk bir bomba idi. Bu da 15 bin ton TNT’nin patlamasına eşdeğerdir.  9 Ağustos 1945’te Nagazaki’ye atılan ikinci bomba ise; 21 bin megatonluk yani 21 bin ton TNT gücünde bir bomba idi.

O zamanlarda Hiroşima’nın Nüfusu yaklaşık olarak 350 bin olduğunu düşünürsek bombanın atıldığı ilk anda 166 bin insan hayatı kaybetti. Nagazakiye atılan ikinci bombada ise ilk anda yaklaşık olarak 100 bin insan hayatını kaybetti. Devam eden süreçte ise toplam hayatının kaybeden veya dolaylı yoldan hayatını kaybeden insan sayısının 1 milyonu geçtiği tahmin edilmektedir.

Hiroşima ve Nagazkiye atılan atom bombalarından sonra nükleer bombaların yeni jenarasyonu olan Hidrojen Bombaları üretildi. Bu bombalar sıradan Nükleer bombalardan 6 bin ile 10 bin kat arasında daha güçlüdürler. Dünyanın en güçlü bombalarından biri olan Tsar Hidrojen bombası Rusya tarafından yapılmış ve denenmiş olan bir nükleer bombadır. Hiroşimya atılan nükleer bombadan ortalama 6 bin 500 kaç daha güçlüdür ve yaklaşık olarak 57 milyon ton TNT’nin aynı anda patlatılmasına eşdeğer bir gücü vardır. Aşağıdaki videodan bu bombanın patlama anını izleyebilirsiniz.

Nükleer bir bombanın patlama anı aslında çok fazla insanı öldürebilecek güçte değildir. Örneğin; 15 milyon nüfuslu bir şehre atılacak bir bombanın ilk anda öldürebileceği maksimum insan sayısı 1 milyondur. Ancak bombanın yıkıcı etkisi geçtikten sonra geriye kalan insanlar bir kaç saat içerisinde nükleer bombaların asıl yıkıcı gücü olan radrasyondan dolayı yaşamlarını yitireceklerdir. Bir nükleer patlamadan sonra radrasyondan ölen insanların sayısı her zaman bombanın patlamasından dolayı ölen insanlardan daha fazla olacaktır. Hiroşimaya atılan atom bombasından dolayı ilk anda ölen insanların sayısı 166 bin iken bu rakam üç ay içerisinde 350 bin kişiyi bulmuştur.

Yapılan araştırmalar sonucu tüm dünyadaki yaşamın %99’unun tamamen dünya haritasından silinmesi için 10 bin adet nükleer bomba yeterlidir. Eğer yaşanması muhtemel olan üçüncü dünya savaşında nükleer bombalar kullanılırsa insan neslinin dünyadan tamamen silinmesi muhtemeldir. Böyle bir nükleer saldırıdan kurtulabilecek insan sayısı sıfırdır. Çünkü; nükleer bombaların en yıkıcı etkilerinden biri de mikro partiküllerdir. Bu partiküller bir nükleer bombanın patlatılmasından sonra rüzgarlar ve yağmurlarla tüm dünyaya yayılacaktır. Yüksek dozlarda radrasyon içeren bu partiküller, insanlara solunum yoluyla bulaşmaktadırlar. Bu partiküllerin en önemli özelliği ise; kemiklere girerek kalsiyum taklidi yapmasıdır. Bu sayede vücuduna kalsiyum desteği alan insanlar eğer bu partiküllerden etkilenmişse dışarıdan alınan kalsiyumu vücudu kabul etmeyecektir. Bu sayede de genleri mutasyona uğrayarak nesiller boyunca ailenin tüm üyelerinin kanser hastası olarak doğmasını sağlamaktadır.  Hiroşimaya atılan nükleer bombadan sonra yaklaşık olarak 10 neslin genleri bozuk olarak dünyaya gelmiştir.

Nükleer bombalar sadece atıldıkları bölgelerde bir neslin değil, gelecek kuşaklardaki tüm nesillerin hayatını tehdit etmektedir. Şehrinize atılacak bir nükleer bombadan kurtulmak için patladığı bölgeden en az 10 kilometre uzakta olmanız, bir kaç saat içerisinde atmosfere yayılan nükleer sürpüntüden ve radrasyondan etkilenmemek için 100 kilometre uzakta olmanız ve oluşacak olan diğer tüm etkilerden etkilenmemek için ise en az bir iki hafta içerisinde 2 bin kilometre patlama bölgesinden uzakta olmanız gerekir. Kısacası şehrinize atılacak olan bir nükleer bombadan etkilenmeme ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Bir nükleer bombanın bir şehrin merkezine atılmasında sadece o şehirdeki insanların değil, o şehre yakın olan tüm şehirlerin de bu patlamadan etkilenmesi büyük bir ihtimaldir.

Yaşanması muhtemel olan üçüncü dünya savaşında atılacak olan nükleer bombalardan bazı sığınaklar etkilenmeyebilir. Bu sığınaklarda aylarca yetecek kadar yiyecek ve yıllarca yetecek kadar su bulundurulabilir. Ama kısıtlı kaynaklarla bu tür sığınaklar ömrünüzü bir kaç ay veya bir kaç yıl uzatmaktan öteye geçemeyecektir. Bu nükleer bombaların kullanılması sonucunda 10 bin yıl boyunca dünya hiçbir yaşamın hayat bulmasına izin vermeyecektir….

Albert Einstein ilk defa bana göre bir konuda yanılmıştır. Çıkması muhtemel olan üçüncü dünya savaşında bir tek nükleer bombanın ateşlenmesi geriye kalan bütün nükleer bombaların ateşlenmesi için yeterli olacaktır. Eğer böyle bir durum yaşanırsa dördüncü dünya savaşı hiçbir zaman olmayacaktır. Çünkü; dünya üzerinde insan adında bir canlı asla, bir daha var olamayacaktır...

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments