Bitkiler Yaşlılık Nedeniyle Ölür mü?

Ağaçlar ölümsüz Ola bilir mi?

Bitkilerin özellikle de ağaçların çok uzun süre yaşayabildikleri herkes tarafından bilinir. Mevsimsel bitkilerin ömrü kısadır. Ancak bazı bitkiler binlerce yıl boyunca yaşayabilirler. Peki bitkiler yaşlılıktan ölür mü?


Yaşlı tjikko dünyanın en yaşlı ağacıdır...
Yaşlı Tjikko dünyanın en yaşlı ağacıdır…

Dünya üzerinde yaşayan en yaşlı ağaç, İsveç’de  bulunan bir ağaçtır. Bu ağaçın şu anda 9 bin 500 yaşında olduğu tahmin edilmekte. 2014 yılında keşfedilen bu ağaç için karbon 14 testi uygulandı ve yaşı bu şekilde hesaplandı. Ağacın adı, “Yaşlı Tjikko” ve adını Sibirya kurdu bir köpek cinsinden almaktadır. Ağacın cinsi Norveç Ladini… Kendi türüne göre biraz daha kısa boylu olması, yaşadığı bölgede ısının düşük olması Yaşlı Tjikko’nun bu kadar yaşayabilmesinin sebebidir.

Dünyanın en yaşlı ağaçlarından biri de Zonguldak’ta bulunmaktadır. Türü Porsuk türü olarak bilinmekte. Yaşının ise; 4112 olduğu tahmin edilmekte. Bu ağacın yaşı ise çevresinde bulunan yıllık halkalar sayesinde hesaplandı. Bu Porsuk ağacının ilk tohumlandığı dönemin Bronz Çağı olduğu tahmin edilmekte. Türkiye’nin en yaşlı, dünyanın ise en yaşlı beşinci ağacı olan Porsuk ağacının, nasıl bu kadar uzun süre yaşadığı ise araştırılmaktadır.

Zonguldak'ta bulunan dünyanın en yaşlı beşinci ağacı
Zonguldak’ta bulunan dünyanın en yaşlı beşinci ağacı

Dünyanın en yaşlı diğer ağaçları;

Abd’nin Kalifornia eyaletinde bulunan ağaç 4841 yaşındaAbd'nin Kalifornia eyaletinde bulunan ağaç 4841 yaşında

İran’da bulunan ağaç 4.000 yaşında İran'da bulunan ağaç 4.000 yaşında

Güney Galler’deki ağaç 4.000 yaşındaGüney Galler'deki ağaç 4.000 yaşında

Petegonya’da bulunan ağaç 3500 yaşında Petegonya'da bulunan ağaç 3500 yaşında

ABD’nin Florida ayetinde bulunan ağaç 3500 yaşında ABD'nin Florida ayetinde bulunan ağaç 3500 yaşında

Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür.

Şimdi, yukarıdaki örneklere  bakıldığında ağaçların sonsuz bir yaşama sahip olduklarını düşüne bilirsiniz. Ancak durum böyle değildir. “Her canlı ölümü tadacaktır!..” (ANKEBUT 57) ayetinden anlaşılacağı üzere bu ağaçlar bile günün birinde mutlaka öleceklerdir. Bu kadar uzun süre yaşamaları aslında Allah’ın bir mucizesi olsa da bu ağaçlar da mutlaka ama mutlaka öleceklerdir. Örneğin, Zonguldak’ta bulunan dünyanın en yaşlı beşinci ağacının en fazla 8.000 yaşına kadar yaşayabileceği hesaplanmıştır. Yani 5 bin yılda yaşasanız, 10 bin yılda yaşasanız mutlaka ölümü tadarsınız. Dünyanın en yaşlı ağacı 1964 yılında hayatta olan ve Japonya’da bulunan Mabet Ağacı idi. 1964 yılında öldüğünde 13.500 yaşında idi… O bile öldü!…

Daha Fazlası;

Abone Ol!
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
7 ay önce

çokgüzelolmuş

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Birliler yaşlılıktan ölür mü acil cevap?