Derin İnternet “DEEP WEP”

Deep Web Nedir

Sürekli olarak gelişen internet adeta, hatta neredeyse düşüne bilen bir canlı gibi davranmaya başlamıştır. Artık günümüzde sizin aramalarınızı aklında tutan, zevklerinize göre önünüze seçenekler sunan, hatta sizle adeta konuşan, iletişime geçen bir internet dünyası bulunmaktadır. Ancak, internetin en kötü yanı onu nereye çekerseniz oraya gitmesidir. İnternetin aklı olmasına rağmen vicdanı, merhameti ve ruhu yoktur. Eğer siz onu kötü emellerinize alet ederseniz o da, seve seve size destek olacaktır. Yok eger onu sadece bir bilgi kayanağı ve insanlık adına veya eğlenmek için kullanırsanız yine sizin isteğiniz doğrultusunda hareket edecektir. Ruhunuz ne kadar “kara” ise kullandığınız internet de o kadar “kara” olacaktır.

Deeb Web Nedir?

Gereken toplumsal mesajı verdiğimize göre artık internetin “karanlık yüzünden” bahsetmeye geçebiliriz. Deeb Web, sıradan kullanıcıların arama motorlarıyla ve sağdan soldan duyduğu adresleri sıradan tarayıcılara yazmakla erişemeyeceği, arama motorlarının indekslemekten kaçındığı, ulaşılabilen sitelerin dışında kalan tüm sitelerdir. Her buluşa, inanışa, icada, insana veya hayvana bir isin veren insan oğlu, elbette internetin bu karanlık yüzüne de bir isim vermiştir ve adına “Deep Web” demiştir. Deep web veya Türkçe’siyle karanlık veb, buz dağının görünen kısmının altında kalan kısımdır. Dünya üzerindeki yaklaşık 2 miyar sitenin 1 milyar 800 milyonu Deeb Web’in alanındadır. Sıradan kullanıcılarda bu alana ulaşamazlar…

Sıradan kullanıcılar Deep Web sitelerine neden ulaşamazlar?

Bunun nedeni; Google, Bing gibi arama motorlarının ve Crome, Safari, Edge gibi tarayıcıların bu türden siteleri indeklememesinden kaynaklanır. Arama motorları, bu türden siteleri kendi sunucularında barındırmamaya özen gösterirler. Bunun başlıca nedeni elbette güvenlik olarak aktarılmaktadır.

Deep Weeb neden tehlikelidir?

Web'in katmanları
Web’in katmanları

İnternetin karanlık yüzündeki sitelere erişim sağlandıkça elbette bazı güvenlik problemleri ortaya çıkmaktadır.Sonuçta internetin bu alanında çok profesyonel hackerlar kol gezmektedir. Bilgisayarınıza  bulaşacak bir virüsle tüm kişsel bilgileriniz çalınabilir. Sosyal medya hesaplarınız çalınabilir. En gizli bilgilerinize ulaşılabilir. Bilgisayarını kullanılmaz hale getirebilirler. Hatta bu yolla sizi tehdit bile edebilirler.  Bilgisayarınızdaki ses ve görüntü birimlerini ele geçirerek sizi izleyebilirler. En gizli anlarınızı görüntüleyip, bu görüntüleri tüm internete yayabilirler. En basitinden bu sitelerde izleyeceğiniz videolardan bile etkilenebilirsiniz.

Deep Web’deki görüntülerden neden etkileneyim ki?

Elbette normal bir insansanız Deep Web’de göreceğiniz canlı canlı yakılan insan görüntülerinden, bir insana yapılan işkencelerden, aklınıza bile gelemeyecek seks görüntülerinden, tecavüzlerden tutunda, hayvan istismarına, çocuk pornolarına kadar her türlü iğrenç görüntülerle baş başa kalabilirsiniz ve bundan etkilenebilirsiniz.

Deeb Web’de başka neler var?

Deep Web’in karanlık sokaklarında,  ,

-Seks kölesi satan insanlarla,

-Terör örgütleriyle,

-En gizli devlet sırlarıyla,

-Profesyonel ve yarı profesyonel hackerlarla,

-Tanınmış kişiler hakkında en gizli bilgilerle,

-Yasa dışı eşya satan kaçakçılarla,

-Çalınmış kredi kartlarıyla ve bunları satanlarla,

-Satanist eylemlerle veya bu tür eylemlere katılmanız için sizi tehdit edebilecek insanlarla,

-UFO’lar hakkında derlenmiş bilgilerle,

-Uyuşturucunun her türlüsünü satan ve uyuşturucu yapmayı öğreten insanlarla,

-Kendisine müşteri arayan kiralık katillerle,

-Sahte para, sahte pasaport ve sahte kimlik satan insanlarla,

-Her türlü bombayı yapmayı öğreten insanlarla,

-Kitlesel imha gerçekleştire bilecek şarbon veya kuş gribi gibi hastalıkların genetik haritalarıyla,

-Her türlü silahı satan silah tacirleriyle ve

-Bilimum ahlaksızlığın kol gezdiği ponografik sitelerle karşılaşabilirsiniz.

Peki tüm bunları bilmeme rağmen ben bu sitelere girer isem bir suç işlemiş olur muyum?

Hayır… Bilinenin aksine, Deeb Web’de gezinmek kesinlikle yasak değildir. Ancak, uyuşturucu satan sitelerden uyuşturucu almaya kalkarsanız. Bir kiralık katille anlaşırsanız veya bu türden suç sayılan işleri gerçekleştirirseniz elbette suç işlemiş sayılırsınız ve yakalanırsanız ceza almamanız mümkün değildir. Hatta, bu tür sitelerin FBI ve bir çok istihbarat servisi tarafından sahteleri yapılmıştır. Örneğin; FBI’ın ve bir çok ülkenin yaptığı bu tür sahte sitelerden uyuşturucu alış-verişi yapmaya kalkarsanız, uyuşturucu taciri olarak yargılanmanız işten bile sayılmaz… Yani, Deeb Web’de gezinmek hiç bir suç teşkil etmezken, normal hayatta da suç sayılan işlere bulaşırsanız, işlediğiniz suçtan yargılanabilirsiniz.

Sıradan kullanıcılar Deep WEB’e girebilirler mi?

Tor Browser
Tor Browser Resmi Logosu

Girmek mümkündür. Sıradan kullanıcılar sıradan bilgisayarlarından Deep Web’in belirli katmalarına ulaşabilirler. Proxy kullanarak bir kaç seviye aşağılara inmek mümkündür. Tor gibi çok daha karmaşık güvenlik ayarları kullanan tarayıcılardan Deeb Web sitelerine girmeniz mümkündür. Ancak uyarmadan geçmemek gerekir. Hiç bir program veya proxy sizin kimliğinizi tamamen gizleyemez.

“Onion” nedir?

“Onion” da tıpkı “.com” gibi çalışan alan adı uzantısıdır.  Bu uzantıya sahip siteler genellikle Deep Web siteleridir. Bu uzantıda bir site açmak için yine Deep Wep’e bağlanıp oradan alan adı ve domain adresi satın almanız gerekir. Sıradan kullanıcılar Onion uzantılı bir web sitesi kuramazlar. Kursalar bile bunları sıradan arama motorlarının dizinlerine ekleyemezler.

“Bitkoin nedir?

Bitkoin resmi logosu
Bitkoin resmi logosu

Bitkoin, internetin 2009 yılında resmi olarak kabul ettiği para birimidir. Resmidir, çünkü; internette bu para birimini kullanmak serbesttir. Bir çeşit program olan bitkoin, ilk defa 2008 yılında ortaya çıkmıştır. Şu anda bitkoin üreten bir kaç kişi vardır. Dünyanın en güvenli para sistemi olarak kabul edilir. 2010 yılında çok büyük açıklar verse de kendisini geliştirmeye devam eden bitkoin para sistemi bir çok internet sitesi tarafından kabul edilmiştir. Bunların başında da WordPress gelir. Bitkoin kullanarak bu siteden domain adresi alabilirsiniz. Sıradan bir kullanıcının 1 Btc(Bitkoin) yaratmak için çeşitli programlarala 4 yıl uğraşması gerekir. En çok kullanılan alanlar ise yine Deep Web siteleridir. Bu para birimini kullanarak kiralık katil tutabilir, paralı içeriklere ulaşabilir hatta internetten pizza siparişi bile verebilirsiniz. Hatta; bu para biriminin kendine ait bankacılık sistemi bile vardır. “Onion” uzantılı bu bankalardan dolar karşılığında bitkoin satın alabilirsiniz. Bu bankaları bir çeşit döviz bürosu olarak düşünüle bilirsiniz.

İlk çıktığında 1 Btc’nin  değeri 1,5 dolara denk gelmekteydi. Ancak, dünyanın en hızlı değer kazanan parası olan 1 Bitkoin günümüzdeki değeri 1000 dolardır. Yine şu anda internet dünyasında 1 milyar dolar değerinde Bitkoin olduğu tahmin edilmektedir.Bu para sisteminin gelecekte kağıt ve madeni paraların kalkmasıyla dünyanın geçerli tek para birimi olabileceği düşünülmektedir.

Sonuç!

Sonuç olarak; Deeb Web’in bu karanlık sokaklarında zaman geçirmek veya geçirmeye çalışmak hiç akıllı işi değildir. İnternette gördüğünüz tüm Web sayfalarında bu konudan bahseden tüm yazarlar bu sitelere girmemeniz gerektiğini söylerler. Onlara katılmamak elde değil… Çünkü, insan meraklı bir canlıdır. Ancak fazla merak da iyi değildir…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments