Diğer Gezegenlere Göç Zamanı

Mars One Projesi.png

“Mars One” projesi ile diğer gezegenlere göç zamanımız geldi. Bu proje ile 2025 yılında hedeflenen, bir grup insanı Mars’da kolonileştirmektir. Bu proje ile ilk defa insan oğlu Dünya dışında farklı bir gezegende yaşama şansı bulacaktır. Ancak Mars insanoğlunun “kaprislerini” kaldırabilecek mi? Bunu eğer yaşar da görürsek hep birlikte öğreneceğiz.

2024 yılında dört kişilik Astronot grubu bu proje kapsamında geri dönmemek üzere marsa gönderilecek.Bu gönderilen ilk koloninin ardından Mars’ta yaşamayı kolaylaştıracak olan kapsüller gönderilecek. Mars yüzeyinde 2015 yılının haziran ayında, Mars One projesi kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden seçilen yaklaşık yüz kişinin ise, 2035 yılına kadar Mars yüzeyine yerleştirilmesi hedeflenmektedir. Elli kadın ve elli erkekten oluşan bu grup, daha önceden yerleştirilen yaşam kapsüllerinde yaşamaya çalışacaklar. Geri dönme şansının olmadığı bu projede başarı ihtimali çok azdır. Bunun bir kaç nedeni vardır. Gelin bu nedenleri hep birlikte öğrenelim… Dünyaya en yakın gezegene…

Birinci neden uzaklık…. Mars’ın dünyaya en yakın olduğu yörüngesi bile, dünyadan 56 milyon kilometre uzaklıktadır. En uzak yörüngesi ise, 400 milyon kilometredir. Yine dünyaya en yakın konumda olsa bile bilim adamları  Mars’ın bu bize en yakın konumunun  sadece üç dakika boyunca sabit kalabildiğini hesaplamışlardır.Bu nedenle de, dünyadan fırlatılacak bir mekiğin marsın en yakın konumunda iken bu gezegene ulaşması çok zordur. Bu da insan taşıyabilen bir mekiğin 56 milyon kilometreden daha fazla yol katedebilecek donanımda olması fikrini vermektedir. Bu uzaklığı dünyada yapılmış insan taşıyabilen en hızlı mekik bile Marsın bize en yakın konumuna 150 günden aşağı  taşıyamaz.

Mars One projesinin resmi logosu

Marsa, insan yapımı bir mekiğin ulaşmasını zorlaştıracak ikinci neden; hızlı ve dayanıklı bir yol aracıdır…56 milyon kilometrelik bir masafeyi, 150 gün gibi kısa bir sürede bir mekiğin ulaşabilmesi için saatte 16.000 kilometre gibi inanılmaz bir sür’atle hareket etmesi gerekir. Ancak, bu hızlara çıkabilecek bir mekiğin tüm bu yol boyunca hiçbir sorun çıkarmaması gerekir.  Şu var ki; böyle bir yolculuğu, böyle bir hızla arşınlayabilecek bir mekik yapmamız şimdilik imkansız gibi görünmektedir. Daha az sür’atle yolculuk yapabilecek bir uzay mekiği de 56 milyon kilometrelik bu yolu çok daha uzun sürelerde tamamlayacaktır. Bu süre en az bir yıl olarak ön görülmektedir. Tabi sürenin bu kadar uzun olması bir takım yeni problemlerin doğmasına neden olacaktır.

Bir diğer neden; İnsan psikolojisi bu yolculuğu kaldıra bilecek donanımda  olmaması ihtimalidir…. Çok kırılgan bir yapıda  olan insan aklı “geri dönememe düşüncesi” gibi düşünceler ile uzun süreli bu yolculuğu kaldırabilecek donanımda olmayabilir. Bunu anlamanın tek yolu ise marsa bir koloni göndermek olabilir. Ancak yine de bu çok tehlikeli olabilir. Mekikteki bir grup insan geri dönmek isteyebilir. Bu da bir çatışma ortamı yaratabilir. Hatta mekiğin asla marsa varamamasına bile neden olabilir. Bu gibi durumları önleye bilmenin yolu, çok iyi psikolojik eğitimlerden geçmektedir. Marsa gidecek her bir bireyin en ufak bir psikolojik sorunu dahi olmaması gerekir veya çok iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Bu da çok uzun yıllar gerektiren bir süreçtir…

Bu projenin başarı ihtimalini düşüren bir diğer neden; radyasyondur… Dünyanın manyetik alanı sayesinde insanlık bu tehlikeden korunsa da…Uzay radyasyonla dolu bir cehennem gibidir… Normal bir insanın tüm hayatı boyunca dünyada alabileceği radyasyon sınırının dört katını,  bir iki ayda uzayda almak mümkündür. Koruyucu giysiler olmasına rağmen bir astronotun uzayda 1 aydan fazla kalmasına izin verilmez. Bu denli radyasyonu Mars’ta veya bu yolculuk sırasında bir insanın kaldırabilmesi imkansızdır. Daha Marsa ulaşmadan kolonideki tüm insanlar aşırı dozdaki radyasyondan öleceklerdir. Bu konu hakkında şimdiye kadar geliştirilmiş herhangi bir teknoloji yoktur. Hatta Mars One projesinin direktörleri bu konu hakkında bir araştırma sürecinde bile değillerdir. Bu denli önemli bir konunun ne yazıktır ki, adını bile anmaktan uzaktırlar. Bu sorun çözülmediği sürece Marsa gönderilecek şüphesiz her koloni üyesi insan, daha yolun yarsında iken yaşamını yitirecektir.

Mars One projesinin resmi takvimi

Yakıt problemi de bu projenin önündeki en önemli problemlerden biridir. Uzaya gönderilecek her bir kilogram başına, yüz litre yakıt  gerekmektedir. Bu miktar sadece dünyanın çekim kuvvetinden kurtulmak için gereken miktardır. Uzaya çıktıktan sonra da belirli bir hıza erimek için milyonlarca litre yakıt gereksinimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu projede uzaya taşınacak yaşam destek üniteleri, toplam insan sayısı, yakıt, mekik, yaşam destek malzemeleri gibi tüm ekipmanların toplam ağırlığının  4 milyon tonu bulması beklenmektedir. Milyarlarca doları bulan bu maliyet bile bu projenin ne kadar imkansız bir proje olduğunu tek başına göstermektedir.

Kaynak…. Kar amacı gütmeyen bir proje olan Mars One projesi, Mars’a taşınacak her bir birey için ortalama 4 milyar dolarlık bir kaynak bulması gerekir. Marsa kurulacak koloni yaklaşık olarak 100 kişiden oluşmaktadır. Bu da 400 milyar dolarlık bir kaynak anlamına gelmektedir. Ellerinde bulunan bir kaç milyon dolarla bu proje, yüzlerce insanın hayatına mal olabilir. İki senede bir bu proje ertelenmektedir. 2016 yılında yani geçen sene ilk yaşam destek malzemeleri Mars’a doğru yola çıkacaktı. Ancak ne yazık ki, bu süre önce 2022’ye, daha sonra da 2024’e ertelendi. Peki neden?

Yukarıda saydığımız  engeller daha dünyadan bile çıkmadan bu projenin önünde duran engellerdir. Peki ya Mars’a insanları gönderince ne gibi problemlerle karşılaşılacak? Hiç bahsetmedik bile… Bence insanlığın önünde en az bir 200 yıl daha var, başka gezegenlerde yaşamak için… Boş yere heves edipte bu proje için ümitlenmeyin sonra üzülürsünüz….

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments