DNA’ya Veri Depolandı…!

DNA tabanlı harddiskler geliyor!

DNA üzerinde yapılan çalışmalarda hard disk gibi kullanılabilecekleri ortaya çıkmıştı. Yapılan çalışamalar sonucunda bilim adamları DNA üzerine bir video, bir işletim sistemi ve bir de bilgisayar virüsü yüklemeyi başardılar.


DNA üzerine veri depola üzerine çalışmalar yürüten New York Genome Center, geçtiğimiz günlerde DNA üzerine veri depoladıklarını ve bu verilere tekrar ulaştıklarını açıkladılar. Bu veriler arasında bir video, bir işletim sistemi ve bir de bilgisayar virüsü bulunmaktadır. Üstelik, DNA üzerine aktarılan bu verilerin yüklenmesinin normal hardisklere aktarılan verilerden binlerce kat daha hızlı gerçekleştiğini açıkladılar.

Peki bu gelişme neden öenemli? 

Öncelikle DNA canlıların adeta hard diskleri gibi çalışırlar. İçerisinde bulunan bilgiler DNA sayesinde gelecek nesillere aktarılır. Bir insanın saç renginden tutunda, hayatı boyunca geçirmesi muhtemel olan tüm hastalıklar gibi pek çok bilgi DNA yoluyla depolanmaktadır. Yapılan araştırmalarda gelecekte kullanabileceğimiz DNA tabanlı hard disklerin çok daha ucuz, kaliteli ve dayanıklı olduğu ortaya çıkmıştır.

DNA’ya aktarılan bilgilerin en büyük özelliği binlerce yıl boyunca bozulmadan kala bilmeleridir.Örneğin; geçtiğimiz günlerde keşfedilen 43 bin yıllık fosilin genlerini inceleyen bilim adamları, fosilin genlerinde hiç bir bozulma olmadığını açıklamışlardı. Oysa ki, günümüzde kullandığımız hard diskler, flaş diskler 10-15 yıl gibi kullanımlarda ömürlerini tamamlamaktadırlar.

Her yıl milyarlarca telebaylık veri hardiskler nedeniyle kaybolmaktadır. Eğer DNA tabanlı harddiskleri günlük hayatımıza entegre edebilirsek bu tür veri kayıplarının önüne geçe biliriz. DNA’lar çok daha güvenli, hızlı ve uzun ömürlü yapılar olduğu için doğal olarak DNA tabanlı hardiskler ucuz da olacaklardır. Ayrıca sadece bir tek hücrede bulunan DNA’lara 100 telebaytlık verinin aktarılabileceği öngörülmektedir….

Farklı Kan Grupları Neden Birbirlerine Kan Vermez? Hiç merak ettiniz mi?

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments