Domates Bir Meyve mi?

Domates Bir Meyve Midir?

Son zamanlarda özellikle de domates üzerinde süregelen bir tartışma var. “Domates bir meyve midir? Yoksa Sebze midir?” Bu soru gerçekten aklımızı karıştırmaktadır. Her ne kadar bizler domatesi bir sebze olarak görsek de aslında bir meyve olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ya da yediğimiz bir meyvenin veya sebzenin neye göre kategorize edildiğini, hiç düşündünüz mü?


Bizler genellikle meyveleri pişirmeden, sebzeleri ise pişirerek yeriz… Bu kriter bizim için domatesin bir meyve mi yoksa bir sebze mi olduğunu anlamamız için yeterli gibi görünmektedir. Yalnız şöyle bir durum var ki bizler domatesi çiğ haldeyken de yemekteyiz.  O halde domatesin bir meyvemi yoksa bir sebze mi olduğuna nasıl karar vereceğiz? Tabii bizim meyve ve sebzeleri ayırmak için kullandığımız diğer bir kriter ise içinin tatlı olup olmamasıdır. Eğer, yediğimiz şey tatlı ise bir meyvedir. Tatlı değil ise sebzedir. Ancak bu kriterde yediğimiz şeyin bir meyve mi yoksa bir sebze mi olduğunu anlamaya yetmez. İşte bu noktada bilim devreye girmektedir. Bilime göre ise domates aslında bir meyvedir!…

Bilime Göre Meyve!..

Domates Bir Meyve Midir?Bilim doğal olarak bir bitkinin meyve mi yoksa sebze mi olduğunu anlamak için nasıl tüketildiğine bakmaz. Zira daha önce hiç muz kızartması yediniz mi? Eğer yemediyseniz o zaman uzak doğudaki bazı ülkelerde muzun yağda pişirilip yendiğini bilmiyorsunuz demektir. O halde muz pişirilerek yenebildiğine göre bir sebzedir dememiz mümkün müdür?  Elbette değildir!.. Bu noktada bilim ayrımı şu şekilde yapmaktadır; Bilim iki kritere bakar. Bunlarda biri çekirdekli olup olmaması ve içinin kuru ve etli olup olmamasıdır. Çekirdek bildiğiniz gibi o bitkinin tohumudur. Eğer bir yenilebilir bir bitkinin içinde çekirdek varsa o bitki meyve olarak adlandırılır. O halde domatesin de içinde çekirdeği olduğuna göre domates bir meyvedir. Bilimin sebzeleri ve meyveleri ayırmak için kullandığı diğer kritere göre ise yenilebilir bir bitkinin içinin kuru olup olmamasına bakılır. Eğer, bitkinin içi dış kabuğuna göre sulu ise çekirdekleri olmasa bile meyve sayılır. Örneğin; muz gibi… Eğer yenilebilir bir bitkinin içi kuru ise o bitki bir sebze olarak adlandırılır. Örneğin; patates, soğan gibi… Domatesin ise hem içerisinde tohumları vardır hem de içi dış kabuğuna göre daha suludur. O halde bilime göre domates bir meyvedir. 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments