Dünden Bugüne “Call of Duty”

Call of duty serisi

“Göreve Çağrı” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz  bu oyun ilk olarak 2003 yılında “Call of Duty 2003” olarak piyasaya sürümüştür. İlk  çıktığı yıl olan 2003 yılında yalnızca Microsoft tabanlı bilgisayarlara yönelik olarak piyasaya çıkarılmıştır. Daha sonraki oyunlarla da adını sıkça platformlarda duyurmuştur...

Call of Duty 2003 Klasik

2003 yılında piyasaya sürülen bu oyun II. Dünya Savaşı’nı konu alan “Birinci Şahıs Nişancı” türünde bir oyundur. Oyun ilk çıktığı dönemde büyük beğeni almıştır.

Call of Duty: Top yekün Saldırı

Aslında bu oyun, başlı başına bir oyun olarak piyasaya sürülen bir oyun değildir. Call of Duty 2003’ün genişletilmiş hali olarak piyasaya 2004 yılında sürülmüştür. Activision firması tarafından dağıtımı yapılan bu genişleme paketi ile oyun çok daha geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır… Bu genişleme paketi ile yine II. Dünya Savaşı oyunun konusu olmuştur…

Call of Duty 2

İlk olarak 2005 yılında Windows tabanlı işletim sistemleri için çıkarılan bu oyun, daha sonra aynı yıl içerisinde diğer platformlara da entegre edilmiştir. Call of Duty serisinin en beğenilen oyunlarından biri olmayı başarmıştır. Oyunun konusu yine II. Dünya Savaşı’dır. Ayrıca oyunda üç farklı cephe bulunmaktaydı. Bu cepheler; Rus Cephesi, İngiliz Cephesi ve Amerikan Cephesi idi. Bu cephelerden herhangi biriyle oyuna başlayabiliyor ve her biri birbirinden farklı senaryoların içinde kendinizi bulabiliyordunuz. Elbette bu özellik oyunun en sevilen tarafı olmuştur…

Call of Duty 3

10 aralık 2005 yılında piyasaya sürülen bu oyunla birlikte ilk defa Call of Duty Plasition 3 platformunda oynanabildi. Gerçeğe yakın grafikleriyle, büyük haritası ve konusuyla çıktığı döneme damga vuran oyunlardan bir tanesi olmuştur. Paris sokaklarında yaşanan II. Dünya Savaşı alt yapısıyla milyonları bulan satış rakamlarına ulaşan bir oyun olmuştur.

Call of Duty 4: Modern Savaşlar

2005 yılında çıkardığı son oyunla oyun dünyasına yeni bir oyun sürmeyi iki yıl erteleyen Activision, 2007 yılında piyasaya sürdüğü bu oyunla yeniden adını oyun dünyasına Altın harflerle yazdı. II. Dünya Savaşı temasından tamamen kurtulan Call of Duty, bu oyunla zamanı biraz daha ileri almıştır. Oyunun yapım aşaması iki yıl sürmüştür ve oyunun konusu kurgusal bir gelecekte geçmektedir.

Call of Duty: Word At War

2008 yılında piyasaya sürülen serinin bu oyunu ile Call of Duty, kendi konusuna olan II. Dünya Savaşı’na geri dönmüştür. II. Dünya Savaşın’da Amerika, Japonya, Rusya ve İngiltere’nin Doğu Avrupa ve Pasifik Açıklarında gerçekleşen ilk çarpışmalarını, Kızıl Ordu gözünden ele almaktadır.

Call of Duty: Modern Savaşlar 2

Serinin bu oyunu, 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Call of Duty: Modern Savaşlar 1’in devamı niteliğinde bir oyundur. Bu ilk oyunun bitmiş olduğu yer olan “Mile Hig Klup” dan oyunun konusu devam etmektedir. Bu oyunda Özel Kuvvetler’de görev yapan bir askerin gözünden oyun oynana bilmektedir.

Call of Duty: Black Ops

Serinin yedinci oyunu olan bu oyun, 2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunu konusu, Soğuk Savaş döneminde geçmektedir. Soğuk Savaş döneminde esir düşen bir askerin geçmişi hatırlaması üzerine kurulu bir oyundur…

Call of Duty: Modern savaşlar 3

Call of Duty serisinin sekizinci oyunu olan bu oyun, aynı zamanda Call of Duty: Modern Savaşlar 2 oyununun devamı niteliğindedir. 2011 yılında Activision firması tarafından piyasaya sürülmüştür. Yine kurgusal bir gelecekte geçmekte olan oyun çıkması muhtemel III. Dünya savaşını konu almaktadır.

Call of Duty: Black Ops 2

Serinin dokuzuncu oyunu olan bu oyun 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu oyunla birlikte ilk defa bir Call of Duty oyununda bir göreve başlamadan önce ekipman seçebilme işlevi gerçekleşmiştir. Yine bu oyunla birlikte görevlerin sonunda seçilen seçimle oyunun akışı tamamen değiştirilebiliyordu.Böylece görev sonlarında yapılan tercihe bağlı olarak birden fazla hikaye ortaya çıkabilmekteydi… Bu oyuna çekilen reklam filmi de en az kendisi kadar ilgi görmüştür. Yukarıdaki videodan bu reklam filmini izleyebilirsiniz… Oyunun konusu çok uzak bir gelecekte Los Angelas sokaklarında geçen bir savaşı anlatmaktadır.

Call of Duty: Ghost

2013 yılında piyasaya sürülen bu oyun, serinin onuncu oyunudur. Oyunun konusu; Güney Amerika ülkeleri birleşerek Amerika’ya savaş ilan etmişlerdir. Bu birlik Amerika’nın savaş durumlarında kullanılmak üzere  “Odin” adında bomba yüklü yörüngede bulunan bir  uydusunu ele geçirmişlerdir ve bu uyduyu Amerika’ya karşı kullanmışlardır. Bunun üzerine  Amerika’da bu ülkelerle mücadele etmek için ve uyduyu tekrar elde etmek için”Ghost” adında bir tim kurar. İşte bu timin başından geçen olayları anlatan bu oyun 2013 yılının en çok satan oyunu olmuştur…

Call of Duty: Advenced Warfare

Serinin bu on birinci oyunudur. 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. 2054 yılında Kuzey Kore güney Kore’ye saldırmıştır. Bunun üzerine Amerika destek için Güney Kore’ye asker göndermiştir. Bu askerler içerisinde iki asker olan Michel ve Will İrons’un başından geçenler anlatılır. Michael bu savaşta yaşamını yitirir. Will ise kolunu kaybetmiştir.

Call of Duty: Black Ops 3

Serinin on ikinci oyunu olan bu oyun, 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyun Black ops 2’den kırk yıl sonra yani 2065 yılında geçmektedir. Bu oyunla birlikte artık cinsiyet seçebilme özelliği de oyuna eklenir. Oyunun konusu; oyunun başında bir robotun karakterimizin tüm uzuvlarını koparması ile başlar…

Call of Duty: İnfinity Warfare

Bu oyunun konusundan, grafiklerinden, oynanışından daha çok konuşulan şey oyunun ilk ön inceleme videosudur.  Bu video Youtube tarihinin en beğenilmeyen ikinci videosu ve oyun videoları içinde ise en beğenilmeyen video olarak tarihe geçmiştir. Bunun sebebi elbette bu oyunun yapımcılarının  “Gelecek sevdasından” bir türlü vaz geçmemesidir. İnsanlar her yıl  II. veya I. dünya savaşını konu alan bir oyun beklerlerken, oyun yapımcılarının bir türlü bunu anlamaması elbette bunun başlıca sebebidir. Bu videoyu yukarıdan izleyebilirsiniz. Ama buna rağmen bu oyun ilk haftasında 3.7 milyon satmayı başarmıştır. Yani sonuç olarak istediklerini her halükarda almayı başarmışlardır.

Call of Duty serisini inceledik…Call of Duty serisi, ilk iki oyun hariç diğerlerini hiç oynamadığım, beğenmediğim bir oyun serisidir. Sürekli olarak aynı pilavı önümüze pişirip pişirip önümüze koydular bana göre… Ancak bu oyun serisinin bu zamana kadar 175 milyon kopya satması insanların benim gibi düşünmediğinin en büyük kanıtıdır….

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments