Dünden Bugüne “Grand Theft Auto”

GTA V'vin resmi logosu

Türkçe’ye “Büyük Araba soygunu” olarak  çevirebileceğimiz bu oyunu hepimiz resmi kısa adıyla “GTA” olarak bilmekteyiz… Bu oyun ilk çıktığı günden beri çok büyük bir ilgiyle karşılaşmıştır.  hemen hemen dünyadaki en popüler oyunlardan birdir. Şimdi bu oyunun ilk çıkış tarihinden bugüne kadar geçirdiği evrime birlikte bakalım…

İlk Çıkış 1997 “GTA 1”

ilk oyun 1997 yılında çıkmıştır ve bu çıkışıyla da çok büyük eleştirilere maruz kalmıştır. Bunun nedeni; oyunun serbest dünyada geçmesi ve Amerikan sokaklarını andıran yapıların bulunması ve bu sokakları çetelerin yönetmesi idi. iki boyutlu bir yapıya sahip olan bu oyunda toplamda üç şehir bulunmaktaydı. Bunlar; Vice City, Sun Andreas ve Liberty City’di. Tepeden kontrol edilen oyunun içinde sadece dört silah türü bulunmaktaydı. Bu oyunun “Mafya vari!” ilişkiler içermesi ve “Seks” gibi olguların açıkça gösterilmesi oyun eleştirmenlerinden büyük eleştiri almaktaydı.  Ancak büyük eleştiri almasına rağmen çok yüksek satış gelirleri elde etti. 97 yılında çıkan bu oyun “Yılın En Çok Satanları” listesinde birinci sırayı aldı. Bu tarihten itibaren oyun büyük bir gelişim aşamasına girdi. Ayrıca “London 1969” ve “London 1961” ile iki tane genişleme paketi yayımlanmıştır.

İkinci Oyun “GTA 2”

1999 yılında çıkarılan bu oyunda oynanış bakımında çok bir değişiklik yapılmasa da oyuna getirilen yeni eklentiler GTA’nın daha da popüler olmasını sağladı. Oyuna getirilen en büyük yenilik ise, oyun içerisinde “Radyo istasyonları”‘nın yer alması idi. Oyunun içinde çeşitli çeteler olması ve bu çetelere eğer düşmansanız bölgelerine girdiğinizde sizi öldürmeye çalışmaları oyuna ayrı katılan ayrı bir özellikti…  Oyunun konusu 2013 yılında geçmekteydi ve tepeden görüntü olayı GTA 2 ile tarihe karıştı.

Üçüncü Oyun “GTA 3”

Tam bir devrim niteliğinde olan bu oyun 2001 yılında yayımlandı ve oyun piyasasında büyük bir ilgiyle karşılaştı. Artık bu oyunla birlik “Rockstar Games” iki boyutlu formatından FPS formatına geçti. Bu oyunla birlikte artık oyunun karakterini üçüncü bir gözle görmek mümkün oldu. Oyun, hemen hemen New york’un birebir kopyası olan “Liberty City” de geçmekteydi. Yine bu oyunun belki de en büyük efsanesi ise radyolardı. Hatta öyle ki;oyunun dizin klasörüne, belirli bir klasör içine atabildiğimiz mp3leri oyun içerisinde dinleyebiliyorduk. Bu da elbette oyunun güzelliğine güzellik katmaktaydı.

Dördüncü Oyun “GTA: Vice City”

“Tüm Zamanların En Çok Satanları” listesinde kendisine yirmi beşinci sırada yer bulan bu oyun yaklaşık 20 milyon kopya satmıştır. Rockstar Games’in tüm oyunları gibi bu oyunda “Serbest Dünya” da geçmektedir. Konusu, 1986 Florida’sında geçmektedir ve o zamanların Miami’si örnek alınarak modellenmiştir. Bu yeni şehir ise “Vice City” olarak adlandırılmaktadır. Yine bu oyunda daha önce  GTA III’te de kullanılan Render Ware grafik motoru kullanılmıştır.  Oyunun konusu ise Alpaçino’nun canlandırdığı “Coni Montana” filminden esinlenmiştir.

Beşinci Oyun “GTA San Andreas”

Çıkış tarihi 2004 olan bu oyunun en büyük özelliklerinden biri de karakterleri geliştirebilme idi. Bu oyuna ilk başladığınızda cılız bir görüntü ve az bir para ile başlamaktasınız ancak zaman geçtikçe kas yapısında ve para miktarınızda artış sağlaya bilmektesiniz. Oyunun temel mantığı Vice City ve GTA 3 le aynıdır. Tüm zamanların en çok satanları listesinde on ikinci sırada yer alan bu oyun 27.5 milyon kopya satmıştır.  Oyunun haritasında 3 büyük şehir ve 4 orta büyüklükte şehir bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü olan “Los Santos” un nüfusu yaklaşık olarak 3 milyondur. Yine bu oyunda şehirlerin yanı sıra 11 adet kasaba ve köy bulunmaktadır. Tüm bu şehir ve kasabaların toplam nüfusunun 4.547.154 olduğu tahmin edilmektedir….

Altıncı oyun”GTA IV”

Büyük bir ticari başarıya ulaşan GTA 4, Amerika’da satışa çıktığı ilk gün 3.7 milyon kopya satarak “Halo 3” adlı oyunun “24 saat içerisinde en çok satan oyun” rekorunu da egale etti. Halo 3 bir günde 170 milyon dolarlık hasılat yaparken, GTA 4 bir günde tam 310 milyon dolarlık hasılat yapmıştır. Hatta bu rekorla Guiness Rekorlar Kitabı’na bile girmiştir. Oyuna çok köklü değişiklikler getirildi. Sadece bu oyun için bile çatışma sahneleri baştan aşağı geliştirildi. Oyunun baş karakteri olan “Niko”, oyun içerisinde taksi çağırabiliyor, taksi durdurabiliyor, metroya hatta otobüse bile binebiliyordu. Ayrıca “Niko” telefonda kullanabiliyordu. Bu telefon ile dostlarıyla mesajlaşabiliyor, görevlere olumlu yanıt vererek göreve başlayabiliyordu. Yine bu telefonla 911’i arayarak ambulans ve polis çağırabiliyordu. Hatta çok ağır yaralandığı görevlerde 911’i arayarak gelen ambulansın içinde iyileştirilebiliyordu. Yine bu oyunda şehrin çeşitli yerlerinde internet kafeler bulunmaktaydı. Bu kafelerde yüzün üzerinde hayali internet sitesi bulunmaktaydı. Yine bu internet kafeler sayesinde Niko,  eposta ile görevlere katılabiliyordu. E posta alabiliyordu…

Yedinci Oyun “GTA5”

Serinin bu son oyunu 2013 yılında piyasaya çıktı ve çıkar çıkmaz oyun piyasasını alt üst etti. Oyunda, Michael, Traver ve Franklin olmak üzere üç ana karakter vardır. Bu karakterlerin her biri ayrı ayrı yetenekleri ve güçlere sahiptir. Örneğin; Traver eski bir savaş pilotu olduğundan uçak, helikopter gibi hava taşıtlarını diğer iki karaktere göre daha iyi kullanabilmektedir. Elbette bu oyunla birlikte oyuna getirilen yenilikler bununla sınırlı değildir. Bunun yanında bu üç karakterin de ayrı ayrı birer yaşamları vardır ve bu karakterler arasında geçiş yapılabilmektedir. Bana göre bu oyunun en mantıklı yanlarından biri de karakterler arası geçiş yapıldıktan sonra önceki karakterin hayatına devam etmesidir. Örneğin; Trevar’dan Franklin’e geçiş yapıldığında, Traver, yaşamına devam etmektedir. Onu bir tren istasyonuna bıraktığımızda geri geldiğimizde bir gece kulübünde veya bir hotelde görmemiz mümkün olmaktadır. Yine bu oyunun haritası çok geniştir. Hatta öyle ki; 5 milyon nüfusu olan San Andreas oyununu haritasından üç kat daha büyüktür. Bir ucundan bir ucuna 45 kilometre olan bu haritada, dağlar nehirler, ırmaklar, okyanus ve kalabalık bir metropol bulunmaktadır. Yine bu oyunun 1000 sayfadan oluşan bir senaryosu bulunmaktadır. Tüm görevlerin 100 saatte tamanlana bildiği bu oyunun maliyet 266 000 000 dolardır. Harcanan bu para ile Hollywood filmleri olan Avatar, Yenilmezler gibi filmleri bile geride bırakmıştır. “Tüm Zamanların En Çok satanları” listesinde altıncı sırada yer alan bu oyun 32.5 milyon kopya satmıştır. Sadece ilk gün geliri ise 800 000 000 dolardır…

Dünden bugüne “Grand Theft Auto”yu incelediğimiz bu yazımızda bu oyunun gelmiş olduğu seviyeleri görmüş olduk. Günümüz dünyasında oyunlar artık birer “oyun!” olmaktan çıkmış adeta birer yaşam tarzı haline gelmiştir. Saatlerimizi hatta günlerimizi bu oyunların başında harcar olduk. Haritalar her geçen gün daha da büyümektedir. Bu işin sonunda tüm dünyayı simule edip sanal gerçeklikle “yıllarımızı” oyunlarda geçireceğiz gibi geliyor bana… Hatta daha da ötesi; orada, sanal dünyada doğan çocuklar olacak gerçek dünyada olmadığını bilmeyen çocuklar(!)….

 

“ZAMAN NASIL SON BULACAK” adlı yazımızı da bir okuyun derim…

 

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments