Dünyanın En Tehlikeli 10 Böcek Türü

Dünyanın en tehlikeli böcekleri

Böcekler, her ne kadar dünyanın dengesi için önemli bir unsur olsalar da bazı böceklere bulaşmanız durumunda gerçekten çok canınız yanabilir!… Hatta bazı böcek türlerinin ısırıkları hayatınızı gerçekten tehlikeye bile sokabilir…


Böcekler alemi gerçekten ilginç canlılarla dolu! Trilyonları bulan sayıları ile dünyanın süphesiz hakimi böceklerdir! Elbette böcek türleri arasında bazılarına bulaşmanız durumunda gerçekten canınız yanabilir! O yüzden bu tür böceklerle karşılaşmanız durumunda dikkatli olmanızda fayda vardır. “Ufak!” deyip geçmemek gerek!..Neyse!  Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim….

10- Parazit SolucanlarParazit Solucanlar

İnsanların sindirim sistemine, derilerine hatta gözlerine bulaşan bu canlılar hayatı size zindan edebilir. Günümüzde bu canlıların insan bedenine bulaşması tedavi edilebilir olsa da bu parazitlerin bulaşması durumunda önlem almamanız hayatınızı gerçekten çok kısaltabilir. Bu parazitler, hem kan emicilerdir hem de vücudunuza gerekli olan vitamin ve minarellerin emilimini azaltarak başka hastalıkların oluşmasına neden olabilirler. Uykusuzluk, iştahsızlık, kusma gibi pek çok yan etkileri vardır…

9- Pireler Pireler

Hayvanlardan insanlara geçen bu böcekler kan emerler. Çok çabuk çoğalabilirler. Öyle ki;  dişi bir pire ömrü boyunca 2.000 yumurta yumurtlaya bilir. Bu canlıların hayvanlardan insanlara bulaşması durumunda çeşitli hastalıkların hayvandan insana geçmesine neden olabilirler. Isırdıkları bölgelerde enfeksiyona neden olabilirler. Pire bulaşması durumunda eğer gerekli önlemler alınmazsa bu parazitler vücudunuzu gerçekten işgal edebilirler. Bulaştırdıkları hastalıklarla ölümünüze bile neden olabilirler.

8-Katil ArılarKatil Arılar

Afrika bal arıları dünyanın en tehlikeli arı türüdür. Hiçbir neden olmadan da insanlara saldırabiliyorlar. Bu kendi bölgelerini koruma iç güdüsü nedeniyle insanlar bölgelerinden çıksalar bile insanları takip etmektedirler. Zehirleri diğer arılardan farklı olmasa da grup halinde saldırdıkları için insanlar için tehlikeli olabilirler. Hatta insanları öldürebilirler. İstatistikler göre her yıl ortalama 100 insan katil arı saldırısında hayatını kaybetmektedir.

7-Tekerlek BöceğiTekerlek Böceği

10 santimetre uzunluğa kadar erişebilen bu böcek dünyanın en büyük böcek türlerinden biridir. Sırt bölgesinde bulunan tekerleğe benzer kemik yapısından dolayı bu böceğe tekerlek böceği denmiştir. Bu böcek insanlar için de tehlikelidir. Zehirli bir canlıdır. Avlanmak için kullandıkları zehri insanlar için harcamaktan hiç çekinmezler. Güney Amerika’da yaşayan bu böcek türünün her yıl binden fazla insanın zehirlenmesine neden olduğu tahmin edilmektedir.

6-Bitler Bitler

İnsandan hayvana veya hayvandan insana geçebilen bitlerin saçta bulunanı insanlar için pek zararlı değildir. Ancak vücut bitleri gerçekten insanlar için tehlikeli olabilir. Bulaştıkları türden hastalıkların insanlara geçmesine neden olabilirler. Tıpkı pireler gibi çabuk çoğalırlar ve vücudunuzu önlem almazsanız tamamen işgal edebilirler.

5-Öpücük Böcekleri Öpücük Böcekleri

Kan emici bu böceğin insanların dudaklarından kan emmeyi sevmesi nedeniyle adları öpücük böceği olmuştur. Geceleri dolaşan bu böcek, insanların dudaklarında kan emdikten sonra emdikleri bölgeye dışkı bırakırlar. Bu böceklerin ısırdıkları bölgeler intihaplanır ve enfeksiyona neden olur. Isırdıkları bölgelerin şişmesine neden olabilirler. Hatta ısırdıkları bölge göze yakın ise gözü kör bile edebilirler.

4- Mermi KarıncasıMermi Karıncası

Mermi karıncaları Afrika’nın ormanlarında yaşayan bir karınca türüdür. Dünyanın en büyük karınca türü olarak bilinir. Bu karıncaların çenelerinde bulunan zehirin insana enjekte edilmesi durumunda bu zehir  beynin duyulan acının hafifletilmesini sağlayan hormonların üretilmesini engeller. Bu nedenle de bu karıncanın ısırdığı bölge çok acır. Öyle ki; bu karıncanın sizi bir defa ısınması mermi yemiş kadar büyük acılar duymanıza neden olur. Adı da zaten bu yüzden mermi karıncasıdır. Bu karıncanın yaratmış olduğu acı hissi dünyanın en şiddetli acı hissi olarak bilinir. Bu yüzden çok tehlikelidirler. Bu acı hissi öldürücü değildir ama insan psikolojisine ağır bir darbe vurduğu bilinmektedir.

3- Afrika Katil Böceği Afrika Katil Böceği

Afrika katil böcekleri dünyanın en zehirli böcek türlerinden biridir. Öyle ki; zehri bir kobra yılanın zehrinden  on katı güçlüdür.. Zehirleri çok etkili olduğu için bu canlı kendinden çok daha büyük avları bile avlaya bilmektedir. Afrika katil böceğinin bir insanı ısırması durumunda o insanın hayatta kalma şansı neredeyse yok denecek kadar azdır.  Dünya üzerinde yaşayan en öldürücü canlılardan biridir. İnsanları çok nadiren ısırırlar. Ama bu tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Bu böceği görmeniz durumunda çok dikkatli olmanız gerekir.

2-Çeçe SineğiÇeçe Sineği

Kan emici bir türdür. Bu tür gezindikleri türler arasında kan emdikleri için çok çeşitli hastalıkları da türden türe aktarırlar. Dünyanın en çok insan öldüren canlılarından biridir. Avrupa’da orta çağda görülen Veba hastalığının yayılmasının yegane nedeni çeç sineğidir. Çeçe sineği orta çağda Avrupa nüfusunun üçte birinin ölümüne neden olmuştur.

1-SivrisinekSivrisinek

Geldik listemizin bir numarasına!… Listemizin bir numarasındaki sivrisinekler dünya üzerinde en çok insan öldüren canlı türüdür. Hatta öldürmeye de devam etmektedir. Sivrsinekler taşıdıkları sıtma mikrobu nedeniyle dünyanın en ölümcül böceğidir.  Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünyada her yıl 500 milyon insan sivrisineklerin bulaştırdığı sıtma hastalığına yakalanmaktadır. Yine aynı rapora göre sivrisinekler her yıl 1 milyon insanın ölümüne neden olmaktadır.  Sivrisinekler de tıpkı çeçe sinekleri gibi kan emerek hastalık yayarlar. Öldürdüğü insan sayısı göz önüne alındığında şüphesiz dünyanın en tehlikeli canlısı sivrisineklerdir.

Geldik bir listemizin daha sonuna.. Sizler de bu konu hakkındaki soru görüş ve önerilerinizi yorum olarak bırakarak listede yer almayan böceklerin insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Böylece insanların pek de umursamadığı bazı böcek türlerinin hayatlarını tehdit edebileceğini ve bu böcekleri  umursamalarını sağlayabilirsiniz.

Dünya üzerinde yaşayan en zehirli 10 canlı

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments