Dünyaya En Çok Zarar Veren Adam

Thomas Midgley

Hitler’i bir düşünün…. Kaç milyon insan öldürmüştür? 2. Dünya Savaşı’ında veya 1. Dünya Savaşı’nda kaç insan ölmüştür? Hiçbir savaş veya afet onun dünyaya verdiği zarar kadar bir zarar vermemiştir. Tüm insanlığa öyle bir zarar vermiştir ki; sadece yaşadığı dönemde değil, kendinden sonra gelecek tüm nesillerin geninde onun keşfettiği şeyin kalıntıları olacaktır. Gelecekte doğacak her insanın kanser hastası olabilme ihtimalini yaptığı şeyle %30 arttırmıştır. Onun adı; Thomas Midgley…

1889’da Amerika’da dünyaya gelen Thomas Midgley, çocukluğundan beri bir bilim adamı olmak istiyordu. Çocukluğu boyunca kimyager olmayı isteyen bu adam, bir çok patentli icadı olmasına rağmen iki icadıyla tüm dünyaya damgasını vurmuştur. Bu iki icadı; Tatra etil kurşun ve CFC’dir.

Bilindiği üzere; kursun çok zehirli bir maddedir.Ağır bir metal olan kurşuna yüksek dozlarda; böbrek yetmezliği, uykusuzluk, halsizlik, zeka geriliği, kansere yakalanma, felç geçirme gibi pek çok yan etkisine maruz kalabilirsiniz. İşte Thomas Midgley, kurşunun tüm bu yan etkilerini bilmesine rağmen, çalıştığı şirket olan General Motors şirketinde yaptığı deneylerde Tetra etil kurşunun arabaların sarsılma sorununu büyük ölçüde azalttığını fark etti. Bunun için tetra etil kurşunu benzine eklemeyi başardı. Daha sonra,  kurşun üreten bir şirket olan Oil Of New Jersey adlı bir şirket kurdu. Bu şirketle tüm dünyanın kurşun ihtiyacını karşılayacaktı. Tetra etil kurşun üretmek için yüzlerce fabrika kurdu.Bu fabrikalarda 60 dan fazla işçi kurşun zehirlenmesinden öldü. Bir o kadarı da felç kaldı. Buna rağmen üretime devam etti. Zehirlenmelerin üstünü örtbas etmek için zehirlenen işçileri daha önce işten ayrılmış gibi gösterdi. Halkın gözündeki kurşun algısını değiştirmek için reklam kampanyalarında “Etil” ismini ön plana çıkardı. Sonuç olarak bu fabrikalarda üretilen tetra etil kurşunla tüm dünyanın zehirlenmesini sağladı.

tetra etil kurşun
tetra etil kurşun

Araba egzoslarından çıkan bu zehirli madde dünyanın her tarafında kullanıldığı için tüm atmosfere yayıldı. Bugün bir insanın vücudunda bulunması gereken kurşun oranından 625 kat daha fazla kurşun bulunmasının tek sebebi; Thomas Midyley’dir. Tüm dünyada matabolizmaya bağlı felç hastalarının veya kanser hastalarının bu hastalıklara yakalanma nedeni %30 ihtimalle yine Thomas Midgley’dir.

Kurşun bir nörotoksindir. Kısa süreliğine bile bu maddeye maruz kalmak zeka geriliğine ve asosyal davranışlar sergilememize neden olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda  geçtiğimiz yüzyıllarda doğan insanlarla, günümüzde doğan insanlar arasında ortalama %5 oranında zeka bakımından gerideyiz. Elbette bunun başlıca sebebi, Tetra etil kurşun kullanan otomobillerdir.

Bu kurşun türünün çevreye verdiği etkiler anlaşılınca kendini savunmak isteyen ve fabrikalarının kapatılmaması için  Thomas Midgley, bir basın toplantısı sırasında bir kurşun parçasını 2 dakika boyunca elinde tutmuştur. Yine bu basın toplantısında çeşitli kimyasalların bulunduğu bir kovanın içinden solumuştur. Tüm bu yaptıklarına karşın bu maddenin zararı anlaşılınca tüm fabrikaları kapatılmıştır ve bu maddenin otomobillerde kullanılması yasaklanmıştır.

Ozon tabakası dünyanın 30 kilometre üzerinde bulunan ve güneşten gelen mor ötesi ışınları engelleyerek yaşamın devamlılığını sağlamaktadır. Thomas Midgley’in ikinci buluşu ise ozon tabakasını deldiği biraz daha geç anlaşılsa dünyayı tamamen yok edebilecek güçteydi.

O zamanlarda buz dolaplarından yeteri kadar verim alınamıyordu. Bunu gören Thomas Midgley, bu soğutma problemlerini çözmek için CFC’yi (Klora Flora Karbon) keşfetti. CFC’nin ozon tabakasını deldiği anlaşılana kadar 50 yıl boyunca bu madde buzdolaplarından, soğutuculara ve deodorantlara kadar pek çok alanda kullanıldı. Bu maddenini ozon tabakasına verdiği zararı tahmin etmek zor. Ancak bir kilogram CFC’nin 70.000 Kilogram ozon dolu havayı yok ettiğini söyleyebiliriz. 1973 yılında yasaklanana kadar sadece bu maddeden ozon tabakasının %20’sinin yok olduğu anlaşılmıştır.

CFC’nin insanlar üzerindeki bir diğer etkisi de bu maddenin ciğerlerimize yapışarak astım, bronşit, koah gibi hastalıların artmasına neden olmasıdır. Şu anda dünya üzerinde bulunan tüm insanlarda bu gazın olmadığı tek bir akciğer bile yoktur. Bu gazı dünya atmosferinden temizlemek ise neredeyse imkansızdır. Gelecek 100 bin yıl boyunca doğacak olan tüm insanların da ciğerlerinde bu madde bulunmaya devam edecektir.

Bilimi, sırf hırsları ve para için kullanan bu adamın icatlarının ne kadar insan öldürdüğü hiçbir zaman hesaplanamaz. Çünkü; keşfettiği şeyler belki de binlerce yıl boyunca insan katletmeye devam edecektir…. Kaderin cilvesine bakın ki; Thomas Midgley’in ölümüne yine kendi icadı neden olmuştur. 1940 yılında çocuk felci olan Thomas Midgley, tamamen felç geçirmiştir.Kendisini yatağına kolayca indirip kaldıracak motorlu bir makara icat etmiş… Bu icadını denerken boynuna geçen iplerden dolayı 1944 yılında boğularak ölmüştür….

Bu konuyla ilgili soru görüş ve önerileriniz için aşağıya yorum bıraka bilirsiniz…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments