En Çok Silah Satan 10 Ülke

En Çok Silah Satan On Ülke

“Yaratılanı sev yaratandan ötürü.” sözünden yola çıkarak “Hümanist” bir insan olduğumu belirtmem gerekir. Ancak bazen silahın da gerekli olduğunu düşünmekteyim. Nedenini açıklamam gerekirse; bazen senin “Hümanist” olduğun kadar karşındaki insanın “Anti hümanist” olması, kendini korumanı gerektirmektedir. Bunun yolu da ister istemez “Silah edinme ve üretmeye” neden olmaktadır. Yalnız bu bahsettiğim silah edinme, bireysel silahlanma olarak algılanmamalıdır. Benim bahsettiğim silahlanma ülkelerin silahlanmasıdır. Ancak bu silahları “insanlığın yararına kullanan liderlerin” elinde olması insanlık için doğru olandır. Şimdi diyeceksiniz; “Silahlanma insanlığın yararına nasıl kullanılabilir?”. Silah üretmek “maalesef” teknolojinin gelişmesine büyük katkılar yapmaktadır. Örneğin, bugün evlerimizde hatta “akıllı telefonlarla” bir tık ötemizdeki internet, başlangıçta askeri haberleşme amacıyla keşfedilmiştir. Bunun gibi yüzlerce örnek vermek mümkündür. Ancak, biz asık konumuz olan “En çok silah satan ülkeler” sıralamasına geri dönelim…

Yapılan araştırmalara göre, dünyada 2015 yılında silah ithal eden ülkelerin harcadığı toplam para 46.6 milyar dolardır. Harcanan bu paranın büyük çoğunluğu Orta Doğu ülkelerinden gelmektedir. Hatta dünyada da lider olan Suudi Arabistan, 6.5 milyar dolar silah ithalatıyla başı çekmektedir. Yine İran ve Türkiye’de bu sıralamada önemli bir yere sahiptirler. Türkiye, “Silah ithal eden ülkeler” sıralamasında 6. sırada yer alırken, “En çok silah silah satan ülkeler ” sıralamasında 16. sıradadır.

“En çok Silah Satan Ülkeler” sıralaması ise şu şekildedir;

10. Kanada ( Yıllık savunma bütçesi 20 milyar dolar. Yıllık ihracat 500 milyon dolar)

9. İspanya ( Yıllık savunma bütçesi 19 milyar dolar. Yıllık ihracat 700 milyon dolar)

8.Çin (Yıllık savunma bütçesi 114 milyar dolar. yıllık ihracat 1.5 milyar dolar)

7. İsrail (Yıllık savunma bütçesi 9 milyar dolar. Yıllık ihracat 1.7 milyar dolar)

6. İtalya ( Yıllık savunma bütçesi 37 milyar dolar. Yıllık ihracat 2 milyar dolar)

5. Almanya (Yıllık savunma bütçesi 48 milyar dolar. Yıllık ihracat 3.5 milyar dolar)

4.İngiltere (Yıllık savunma bütçesi 69 milyar dolar. Yıllık ihracat 4.5 milyar dolar) 

3.Fransa (Yıllık savunma bütçesi 67 milyar dolar. Yıllık ihracat 5 milyar dolar)

2.Rusya (Yıllık savunma bütçesi 61 milyar dolar. Yıllık ihracat 10 milyar dolar)

1.Amerika ( Yıllık savunma bütçesi 187 milyar dolar. Yıllık ihracat 23.5 milyar dolar)

Ayrıca bu klasmanda 16. sırada yer alan Türkiye’nin, yıllık savunmaya harcadığı bütçe, 15.5 milyar dolardır. Yine yıllık 300 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye 2011 yılında 26. sıradayken, 5 yıl gibi kısa bir sürede 16.lığa kadar yükselmiştir. Elbette bu durum ülkemiz adına çok sevindiricidir. Gelecek yıllarda askeri alanda yapılan ihracatların ülke ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturacağı tahmin edilmektedir.

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments