Evrenin En Soğuk Yeri Neresi?

Evrenin en soğuk yeri

Bilim insanları, evrenin en soğuk yerinin fotoğrafını çekmeyi başardılar. Evrenin en soğuk yeri olan Erboğa Takım Yıldızındaki nebula, tam olarak -273.15 derece ve evrenin en soğuk yeri…


Hubble uzay teleskobu tarafından çekilen bumerang nebulası
Hubble uzay teleskobu tarafından çekilen bumerang nebulası

Bu nebulanın adı; Bumerang nebulasıdır. Bilindiği kadarıyla evrenin en soğuk yeridir. Bumerang nebulasının en net fotoğrafı Şili’de bulunan ve And Dağları üzerinde yer alan dünyanın en büyük teleskobu tarafından çekilmiştir. Dünyadan 5 000 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu nebulanın ortalama sıcaklığı -273.15 derecedir. Bumerang nebulası, 1998 yılında ilk defa  Hubble Uzay Teleskobu tarafından ayrıntılı bir şekilde görüntülenmişti.

Nebula Nedir?

Nebulalar aslında uzayda geniş yerler kaplayan gaz ve toz bulutlarıdır. Öyle geniş bir alana yayılır ki bazen bir kaç yüz  ışık yılı genişliğinde oldukları görülebilir. Nebulalara ‘Bulutsu‘ da denmektedir.

Nebulalar Nasıl Oluşur?

Nebulalar, gezegenimsi ve süper nova olarak ikiye ayrılırlar. Gezegenimsi nebulalar, kırmızı dev adı verilen yıldızların sayesinde oluşurlar. Süpernovaların neden olduğu nebulalar ise yıldızların patlaması  sonucunda oluşurlar. Süper nova patlamaları evrene büyük miktarda enerji salmaktadırlar. Bu yoğun enerji patlaması sırasında etrafa dağılan parçaların sıcaklığı bazen 15 milyon dereceyi bulmaktadır. Bumerang nebulası ise, gezenimsi nebula türündedir. Bu nebulanın bu kadar soğuk olmasının nedeni ise; yıldızın merkezindeki gazların uzaya çok hızlı fırlatılmasıdır. Bu nebulanın merkezindeki yıldızın sıcaklığı nedeniyle merkezde bulunan gazlar saniyede 164 kilometre sür’atle uzaya fırlatılmaktadır. Bumerang nebulasının bu yüzden evrenin en soğuk yeri olduğu tahmin edilmektedir.

Daha fazlası;

Işık yılı nedir?

Üzerinize Yıldırım Düşerse Ne Olur?

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments