Fotograf Çekinirken Neden “Peynir!” deriz?

Fotoğraflarda Neden Peynir Deriz?

Günümüzde bu geleneği pek kullanmasak da eskiden fotoğraf çekinirken “peynir” demek moda haline gelmişti.  Bu geleneği yaşayanlar ne demek istediğimi gayet iyi anlamışlardır. Eski anılarını hatırlamak isteyenler için ve sırf merak edenler için fotoğraf çekinirken neden ‘peynir!’ dediğimize bir bakalım…


Işık, çekilen fotoğrafın en önemli parçasıdır.Işık üzerine vurduğu nesnelerin görünmesini sağladığı gibi fotoğrafların oluşmasını da sağlar.  Fotoğraflar kısaca ışığın neden olduğu  elektromanyetik dalgaların toplanıp odaklanmasıyla oluşur. Fotoğraf çekiminde en çok kullanılan yöntem ışığın dalga boylarının kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntemle ışığın nesneden yansıyan farklı enerjiye sahip dalga boylarının mercek üzerinde toplanmasını hedefleyen bir yöntemdir. Bu yöntemle yansıyan ışığın dalga boyuna göre renkler belirlenir.

İlk fotoğraf 1826 yılında, fotoğrafın mucitlerinden Fransız mucit Joseph  Nicephero tarafından çekilmiştir. İlk fotoğrafın oluşmasını Joseph, sekiz saat boyunca beklemiştir. Fotoğrafın adı; Pencereden Le Gras’a bakış olarak adlandırılmıştır. İlk fotoğraftan çekildiği o ilk gün ile bugün arasında inanılmaz bir fark vardır. O gün bir fotoğraf için sekiz saat beklenirken, bugün bir saniye içerisinde tüm dünya üzerinde milyarlarca fotoğraf çekilmekte, hatta paylaşılmaktadır.

İlk Fotoğraf
Joseph Nicephero tarafından çekilen ilk Fotoğraf

Toplu, fotoğraflarda ‘peynir’ (Cheese) demenin ilk defa kullanıldığı yer 1974 yılında Amerika’da Oscar Törenlerinde olmuştur… Eskiden insanların fotoğraf çekinirken ‘peynir’ demelerinin nedeni ise ‘i’ harfini uzatmaktır. Ayrıca bu kelimeyi söyleyerek fotoğrafta bulunan herkesin aynı senkronizasyonda gülümsemesi amaçlanırdı.  Ağızdan ‘i’ harfi uzatılarak çıkarıldığında yüzde bir gülümseme meydana gelmektedir. İnsanların fotoğraf çekinirken bu gülümsemenin sabit kalması için peynir kelimesi uzatılarak söylenirdi. Bu gelenek aslında Amerikan kültürünün bir parçasıdır. Amerikalılar eskiden fotoğraf çekinirken Cheese (çiiiiz) diyerek fotoğraf çekinirlerdi. Bu kelimenin Tükçe karşılığı olan ve bizim fotoğraf çekinirken kullandığımız ‘peynir’ kelimesi temel olarak buradan gelmektedir. Daha sonraki dönemlerde bu kelimenin gülümsemeyle uzaktan yakından alakası olmadığını anlayan Türk halkı, fotoğraf çekinirken 333 veya ‘giiit’ gibi kelimeler kullanmaya başladı.

Günümüzde ise bu geleneği kullanan pek fazla bir insan kalmamıştır.Doğal bir gülümsemenin yerine ne alabilir ki?  Zaten doğal bir gülümsemenin yerini böyle saçma sapan geleneklerin almasını da hiç anlamamışımdır….

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments