Gökyüzü Neden Mavidir?

gökyüzü neden mavidir?

Gökyüzüne her baktığınızda eğer hava bulutsuz ve güneşliyse mavi görürsünüz. Peki merak edipte kendinize sordunuz mu? “Doğada binlerce renk varken neden gökyüzü mavidir?” Gelin hep birlikte gökyüzünün neden mavi olduğunu öğrenelim…


Aslında gökyüzünün mavi görünmesiyle dünya atmosferinde bulunan maddeler ile doğrudan ilişkilidir. Dünya atmosferinde %21 oranında oksijen, %78 oranında Nitrojen geriye kalan geriye kalan %1’lik kısımda ise toz, kül, su buharı gibi parçacıklar bulunmaktadır. Güneşten gelen ışın ışınları aslında atmosfere çarpmadan önce beyaz renktedir ve bir gök kuşağında bulunan tüm renklere sahiptir. Güneşten gelen ışık ışınları atmosfere girince bu parçacıklara çarparak dağılmaya başlar. İşte, gökyüzünün mavi görünmesinin temel sebebi budur.

Bu olaya “Rayleigh saçılımı” denmektedir. Gökyüzünün neden mavi göründüğünü açıklayan bilim adamı ise Lord Reyleigh olmuştur. Lord Reyleigh, yaptığı araştırmalarda kısa dalga boylu ışığın uzun dalga boylu ışığa göre daha fazla dağıldığını keşfetmiştir. Tüm renklerin dalga boyları farklı olduğundan dalga boyu en kısa olan mavi ve mor dünya atmosferinden geçerken daha az saçılıma uğrarlar.

Reyleigh saçılımı
Reyleigh saçılımı

Peki neden gökyüzünün mor değilde mavi görmekteyiz? Bunun nedeni ise; güneşten gelen mor ışığın mavi ışıktan daha az olmasıdır. Eğer güneşten gelen ışın ışınları arasında mavi renge göre mor ışık daha fazla olsaydı bizler gökyüzünü mor olarak görecektik.

Aslında, güneşten gelen ışık ışınları arasında dalga boyu mavi ve mor renkten daha kısa olan renklerde bulunmaktadır. Ancak insan oğlunun göz yapısı bu renkleri göremeyecek kadar yetersiz kalmaktadır. İnsan gözü, 400 nanometre ile 700 nanometre arasındaki tüm renkleri görebilir. Bu aralıktaki tüm renklere Görünür Işık Tayfı denmektedir. Ancak bu değerlerin altındaki veya üstündeki hiçbir rengi insan gözü algılayamaz. Eğer insan gözü bu değerlerin altındaki veya üstündeki renkleri de görebilseydi. Gökyüzünün rengini mavi değil de farklı bir renk olarak algılayacaktık.

Kısaca, gökyüzünü mavi görmemizin temel sebebi; güneşten  mavi tonda dalga boyuna sahip olan ışığın atmosfere girerken daha az parçalanmaya uğramasıdır.

Editörün Seçimi;

Vatanına Hainlik Edenlere Son Uyarı

 

Işık yılı nedir?

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments