Güneş Sistemi ve Yapısı

güneş sistemi

Güneş sistemi dünyanın da içinde bulunduğu 8 gezegen, bu gezegenlere bağlı 166 uydu,ve 5 cüce gezegenden oluşan bir sistemdir. Bu sisteme “gezegenler kuşağı” denir. Bu kuşağın dışında ise, yine güneşin çekim etkisinde olan “Kuiper Kuşağı” ve varsayımsal olarak “Oort Bulutu” bulunur. Kuiper kuşağında, küçük parçalı buz parçaları, asteroitler ve kuyruklu yıldızlar bulunur. Güneş sisteminin en dış katmanında olan Oort bulutunda ise; gün durgun ve seyrek diskten oluşan iki ayrı sistem vardır.  Bu iki sistem çoğunlukla gaz ve tozdan oluşur. Oort bulutunun dışındaki sistem ise “Yıldızlar Arası Uzay” olarak adlandırılır. Yıldızlar arası uzayda bulunan bir cisim, hiçbir yıldızın çekim etkisinde değildir.

Güneş Sistemi
Güneş Sistemi

Güneş sisteminin bundan yaklaşık olarak 4,6 milyar yıl önce, dev bir moleküler bulutun içe doğru çökmesiyle oluştuğu düşünülmektedir. Bu teoriye göre, bir kaç ışık yılı genişliğinde olan bu bulutun yakınlarında gerçekleşen Süper nova patlamaları ile içe doğru çöktüğünü ve bu çöküşün ardından bu sistemde bulunan güneşle birlikte bir kaç yıldızın daha doğduğu öngörülmektedir. Zira güneş sisteminde bulunan bir kaç asteroit incelendiğinde yalnızca büyük yıldızların merkezlerinde oluşabilecek bir kaç element türüne rastlanmıştır.

Cüce Gezegenler ve Bazı Asteroitler
Cüce Gezegenler ve Bazı Asteroitler

Güneş sisteminin içinde bulunan “Gezegenler Kuşağı” kendi içinde “İç ve Dış Gezegenler” kuşağı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki sistemi birbirinden ayıran ise, Mars ile Jüpiter arasında bulunan “Asteroit Kuşağıdır”. Bu kuşak dünyanın 1000 katı büyüklüğünde olan Jüpiter’in çekim etkisiyle Mars ile bu gezegen arasında bir kuşak oluşmasını sağlamaktadır. İç gezegen sisteminde bulunan gezegenler sırasıyla; Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’tır. Dış güneş sisteminde bulunan gezegenler ise; Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Bu gegenlerin yanı sıra dış gezegen sisteminde 5 adet “Cüce Gezegen” bulunur. Bu gezegenler ise sırasıyla; Ceres, Plüton, Eris, Haumea ve Makemake’dir.

Güneş sisteminin %98,8’ini güneşin kendisi oluşturur. Geriye kalan kısım ise; gezegenler, asteroitler ve kuyruklu yıldızlardan oluşur.  Güneşin bu kadar yer kaplaması elbette kapladığı alan bakımındandır. Güneşin yaklaşık çapı 1 milyon 324 bin 345 km’dir. Çevresinin uzunluğu ekvatorunda yaklaşık olarak 52 milyar kilometredir. Kaba taslak bir hesapla, güneşim içine yaklaşık olarak 1 milyon tane Dünya benzeri gezegen sığdırabiliriz. Aşağıdaki resimden dünya ile güneş arasındaki büyüklük farkını daha iyi anlayabilirsiniz.

Güneş ile Diğer Gezegenlerin Büyüklük bakımında karşılaştırılması
Güneş ile Diğer Gezegenlerin Büyüklük bakımında karşılaştırılması

Samanyolu galaksisindeki 250 milyar yıldızdan bir tanesi olan güneş, galaksinin merkezinden yaklaşık olarak 26 bin ışık yılı uzaklıktadır. Kendi etrafında 70 bin kilometre sür’atle dönen güneşin bir tam dönüşü 25 gündür. Galaksideki bir tutunu ise 226 milyon yılda bir tamamlar. Güneşin galaksi yörüngesindeki hızı ise saniyede 220 kilometre olarak tahmin edilmektedir.

Güneşin Samanyolundaki yeri
Görselde gördüğünüz çemberde 2000 yıldızla birlikte Güneş’te yer alır

Güneşin galaksideki konumu ise; kahraman ve yay kolu arasında kalan Orion iç kısmında yer alan, yerel kabarcık içinden geçmektedir.  Orion takım yıldızlarındaki 50 yıldızdan birdir.

Yay kolu
Açık bir havada ve şehir ışıklarından uzak Saman yolunun kemerlerinden biri olan Yay Kolunu görebilirsiniz

Son olarak güneş dolayısıyla Güneş sistemi 10 milyar yıl daha ana dizi yıldızı olarak varlığını devam ettirecektir…..

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments