Higgs Bozonu ( Tanrı Parçacığı ) Nedir?

Büyük patlama teorisinin ortaya atıldığı 20. yüzyılda bilim adamları bu konu üzerine pek çok araştırma yaptılar. Yapılan binlerce çalışma big bangin gerçekten de var olduğunu bizlere gösterdi. Fakat her ne kadar bilim Büyük Patlamanın varlığını kanıtlamış olsak da bazı sorular cevapsız kalıyordu…


Evren başlarda yoktu! Gerçekten de evren bundan 13.7 milyar yıl önce oluşmaya başlamıştı. En başta saf enerji vardı. Hem de neredeyse sonsuz miktarda!… Sonra sebebini bilemediğimiz bir olay yaşandı. Neredeyse sonsuz miktardaki saf enerji saniyenin milyarda biri kadar bir sürede bir toplu iğnenin başı kadar bir alana sıkıştı. Daha sonra da büyük bir patlamayla bu saf enerji tüm evrene yayıldı. Sonra da bildiğimiz anlamdaki evren oluştu…

Ancak evrenin büyük patlamayla oluşması imkansızdı. Daha doğrusu bildiğimiz anlamdaki maddenin oluşması imkansızdı. Çünkü; saf enerji asla maddeye dönüşemezdi. İki boyutlu kütlesi ve hacmi olmayan enerji bildiğimiz anlamdaki maddeyi oluşturamazdı.

1950 yılından sonra saf enerjinin nasıl maddeye dönüştüğüne dair pek çok fikir ortaya atıldı. Ancak biri hariç hepsi yapılan pek çok araştırmayla geçersiz kılındı.

Peter Higgs
Peter Higgs

1960’lı yıllarda Edinburg Üniversitesinde eğitim görevlisi olarak çalışan Peter Higgs, ilginç bir teoriyle ortaya çıktı. Peter Higgs’e göre; evrenin o ilk anında saf enerjinin evrene yayıldığı o ilk anda bilinmeyen bir parçacık saf enerjiyle etkileşime girerek ilk atom altı parçacıkların oluşmasını sağladı.Kütlesi ve hacmi olmayan bu parçacık saf enerjinin maddeye dönüşmesini sağladı. Yine Peter Higgs’e göre bu gizemli parçacık gizemli bir şekilde bir enerji alanı oluşturmuş, bu alanın içerisinde ise kuarklar, leptonlar gibi atom altı parçacıklar oluşmuş, daha sonra da elektronlar ve nihayet ilk atomlar oluşmuştur.

1966 yılında Peter Higgs’in ortaya attığı bu teori pek çok araştırmayla ve matematik formülleri ile kanıtlandı. Fakat 1966 yılından 2012 yılına kadar bu parçacığın varlığı gözle görülür kanıtlarla kanıtlanamadı…

İsviçre’nin Cern kentinde bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı bile sırf bu parçacığı bulabilmek için kuruldu. Daha doğrusu Cern’e ayrılan ödeneğin çok büyük kısmı bu işe ayrıldı.

Atlas Dedektörü
Atlas Dedektörü

Higgs Bozonu’nu bulabilmek için adına Atlas denilen bir dedektör yapıldı. Bu devasa dedektörün tek amacı vardı. O da Higgs Bozonu’nu bulmaktı…

Bu devasa dedektör 2012 yılında Higgs Bozonu ile ilgili ilk tutarlı bilgileri elde etmeye başladı ve nihayet 2013 yılında kesin olarak bu parçacığın varlığını kanıtladı.

Higgs Bozonu gerçekten vardı. Saniyenin milyarda biri kadar bir sürede var oluyordu ve sonra kayboluyordu. Atlas dedektörünün elde ettiği verilere göre gerçekten de bu parçacık maddenin bir arada kalmasını sağlıyordu. Yarattığı enerji alanında madde bir arada kalıyordu. Sonraları yarattığı bu enerji alanına Higgs Alanı dendi.

Higgs Alanı simülasyon
Higgs Alanı simülasyon

Özetleyecek olursak; Higgs Bozonu’nun tam olarak ne olduğunu açıklamak ileri fiziğin işidir. Ancak ileri fiziğe girmeden anlayacağımız dilde kısaca Higgs Bozonu şudur: Büyük Patlamadan sonra evrende oluşan ilk ve en yoğun parçacık; Higgs Bozonu’dur. Çok çok küçük bir parçacıktır ve çok çok kısa ömürlüdür. Bu parçacıklar bir araya geldiklerinde bir enerji alanı oluşmaktadır ve bu enerji alanında diğer atom altı parçacıklar oluşmaktadır. Saf enerji Higgs Alanı sayesinde kütlesi ve hacmi olan maddeye dönüşmektedir. Ayrıca maddenin bir arada kalmasını sağlamaktadır. Bir nevi tuğlaları bir arada tutan harç gibi… Ancak Higss Bozonlarının bir araya gelmesiyle oluşan enerji alanının nasıl maddeyi oluşturabildiği sırdır.

Higgs Bozonu için binlerce bilim adamı hayatları boyunca çalıştılar. Sırf onu keşfedebilmek için devletler milyarlarca dolar harcadılar. Peki ama neden? Sırf onu bulup kutlama yapmak için mi?!

Eğer Higgs Bozonu’nun çalışma mantığını anlarsınız ve onu tıpkı atomları manüpüle ettiğimiz gibi manüpüle edebilisek çok önemli bir şeye sahip oluruz! Saf sonsuz enerjiye! Saf ve sonsuz enerjiyle neler mi yapabiliriz? Her şeyi!.. Mesela; ışık hızına yakın gidebilen uzay gemileri yapabiliriz veya yerden alacağınız bir taş parçasıyla bir şehrin 200 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz…

Teknoloji geliştirmenin en büyük sorunu enerji yetersizliğidir! En basitinden akıllı telefonlar bile enerji sorunu nedeniyle şu anda olması gereken kapasitelerinin en az 200 yıl gerisindedirler…Eğer higgs bozonunu  tam olarak anlayabilirsek,   elde edeceğimiz enerjiyle aklımızı sonsuzluk kadar zorlayabiliriz….

Abone Ol!
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ömer erdem
Ömer erdem
1 yıl önce

Süper

admin
admin
1 yıl önce
Reply to  Ömer erdem

Teşekkürler elimizden geleni yapıyoruz