İnsan vücudunun değeri

Bir bebek resmi

İnsan aklı, yarattığı iş gücü  ve teknoloji ile trilyonlarca doları bulan bir ekonomi yaratmıştır. Bu değerin günümüzde 100 trilyon doları bulduğu tahmin edilmektedir. Bu hesaptan yola çıkarsak ve dünyadaki insan sayısının ortalama 7 milyar olduğunu varsayarsak, şu anda dünyada yaşayan her bir insanın değeri ortalama 15 bin dolardır. Tabi bu yüz trilyon dolarlık değerin içinde aklınıza gelebilecek her şey vardır. Yapılan yollardan tutun da, sıradan bir marketin içinde bulunan bir sakıza kadar aklınıza gelebilecek her şey bu fiyata dahildir. “İnsanlığın yarattığı bu ekonomik değerle  bir insanın değeri ortalama 15 bin dolardır.” denilebilir. Ancak insan vücudu tek başına ele alındığında bu fiyattan çok daha fazla bir değere sahiptir. Yapılan bir takım araştırmalarla insan vücudunun değeri saptanmaya çalışılmıştır. Gelin, bir insanın parasal olarak”ne kadar?” edebileceğini hep birlikte hesaplayalım.

“Wired Magazine” dergisinin son sayısı

Wired Magazine” adlı bir derginin yaptığı araştırmaya göre, insan vücudunun değeri parasal olarak hesaplanmıştır.
Bu hesaplamaya göre, sanıldığının aksine vücudumuzdaki hayati organlar en değerli olanları değildir. Buna karşın, vücudumuzdaki en değerli yapılar antikorlar, beyaz kan hücreleri ve kemik iliği gibi yapılardır. Yine bu araştırmaya göre en değersiz vücut parçası ilgiçtir ki ” kalptir”.  Yine bu araştırma göre bu fiyatlar Amerika’daki fiyatlar baz alınarak hazırlanmıştır.
 Diğer yandan bir kimyagerin yaptığı araştırmaya göre insan vücudunda ortalama 7 kalıp sabun yapabilecek kadar yağ, 2500 kibrit yapacak kadar fosfor, orta boyda bir çivi yapabilecek kadar demir, bir bardak şeker, az miktarda kireç ve bir avuç kadar bile gelmeyecek barut bulunur. Tabi olarak bu maddeler göz önüne alındığında insan vücudu 100 dolar bile etmemektedir. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi, asıl “para” edenler bunlar değildir. Şimdi asıl para edenleri sırası ile ele alalım.

 

Kalp

Kalp(56-60 bin dolar)

 Kalp yaptığı iş ile vücudumuzdaki en önemli organlardan bir tanesidir.  Ona biçilen fiyat ise ortalama 56-60 bin dolardır. Aslında çok önemli bir organ olmasına rağmen ihtiyaç çok az olduğu için fiyatı bu kadar düşüktür.

 Türkiye’de ortalama her yıl 75 bin kalp ameliyatı yapılırken bunlardan yalnızca bir tanesi kalp nakli şeklinde gerçekleşmektedir. Tıptaki en büyük araştırma konularından biri de “kalp” olduğundan ve hemen hemen vücudumuzdaki en dayanıklı organlardan bir tanesi olduğundan,  bu konuda pek fazla organ bağışına gereksinim duyulmamaktadır. Bu nedenle de parasal olarak en ucuz olan organımız kalptir.

 

böbreklerin vücudumuzdaki yeri

Böbrek (119-130 bin dolar)

Türkiye’ de şu anda ortalama 70 bin böbrek hastası bulunmaktadır. Dünya da ise bu rakam 80 milyonu bulmaktadır. Bunlardan ortalama 40 milyonu böbrek bağışı beklerken, 3 milyonu çok acil böbrek nakline ihtiyaç duymaktadır. İşte bu nedenden ötürü böbrek işlevi bakımından kalp den daha az bir öneme sahip olsa da, parasal olarak kalpten daha pahalıdır.

kanserli bir akciğerin

Akciğer (115-120 bin dolar)

Özellikle de son yüzyılda çevre kirliliği, küresel ısınma, sera gazları ve doğal olmayan beslenme yöntemlerimiz, ciğerlerimizin iflasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak da kanser ve koah benzeri hastalıklar yaygınlaşmıştır. Özellikle de bu türden hastalıklar ağrılı ve sancılı bir ölüm sürecine
veya hastalar akciğerlerini kaybetme gibi ihtimallerle karşılaşabiliyorlar. Şu anda sadece Türkiye’de 1.5 milyon kanserli hasta bulunmaktadır. Bu hastalardan yarısına yakını ise “akciğer kanseri” veya “koah” hastası olarak tanımlanmaktadır. Eğer bu kanser türü başka organlara “metasdas”( kanserin, başka organlara sıçrama durumu olarak tanımlanabilir.) yapmaması durumunda organ nakli ile  bu hastalıktan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Bu da akciğeri, kalpten ve böbreklerden daha kıymetli bir organ haline getirebilmektedir. Eğer bu organı para ile satın almaya kalsanız, 115 bin ile 120 bin dolar arasında bir fiyat ödemeniz gerekebilir.

 

DNA’nı yapısı

DNA (Gramı 1.4 milyon dolar)

DNA’lar vücudumuzdaki “arama motoru” gibidirler. Gramı 1,4 milyon dolara giden bu yapılar, insan vücudunda aranan tüm bilgileri kendi bünyelerinde bulundururlar ve bu bilgileri gelecek nesillere aktarırlar. Yapılan araştırmalarda bir gram DNA’nın içine binlerce terebaytlık veri kayıt edilebilmektedir. Şimdiden bilim insanları “DNA Tabanlı Hard Diskler” üzerinde çalışma yapmaktadırlar. İngiltere’de yapılan bir denemede 1 gram DNA üzerine 700 terebaytlık veri kaydetmeyi bilim insanları başarmışlardır. Üstelik geleceğin en önemli teknolojik gelişmeleri arasında yer alan bu gelişme sayesinde karbon temelli hard disklerin aksine, DNA temelli hard diskler binlerce yıl bozulmadan, evinizin garajında bile saklanabilecek yapıdadırlar. Bu da insan vücudundaki en değerli yapılardan birinin de bizlere DNA olduğunu göstermektedir.

 

Antikorlar

Antikorlar (7.5 milyon dolar)

Antikorlar, vücuda giren zararlı bakteri ve mikropları etkisiz hale  getirmek için vücudumuzun ürettiği bir çeşit kimyasaldır. Vücuttan alınabildiği taktirde değeri 7.5 milyon dolardır. Peki neden bu kadar kıymetlidir? Bunun nedeni vücudun tüm dış etkenlerden korunabilmesi için gerekli olan antikorların yalnızca kişiye özel olmasıdır. Tıpkı parmak izi gibi… İnsanı bu yüzyıla taşıyan veba gibi kuş gribi gibi hastalıkların insan neslini bitirememesinin yegane sebebi antikorlardır. Antikorlar sayesinde bugün insan oğlu tüm olumsuz şartlara rağmen varlığını devam ettirmektedir. Bağışıklık sisteminin  en önemli parçalarından bir tanesi olan antikorlar, insan neslinin devamlılığını sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bu yüzden de insan vücudundaki tüm antikorlar ve antijenler en kıymetli bileşenlerden bir tanesidir.

Kemik iliği

Kemik iliği (Kilosu 24 milyon dolar)

Kemik iliği 24 milyon dolarlık kilogram fiyatıyla insan vücudundaki en değerli maddedir. Bunun nedeni insan vücudunda çok büyük işlevselliğinin olmasıdır. Kemik iliğinin en büyük işlevi, kan hücrelerini üretmesidir. Kan hücrelerinin burada insan vücudundaki önemini anlatmama gerek yoktur diye düşünüyorum. Ayrıca bana göre, geleceğin en önemli bilimsel gelişmelerinden birisi olacak olan kök hücreler de yine kemik iliğinden elde edilmektedir. Kök hücreler, hiçbir şekilde başka organlar tarafından işlenmemiş insan vücudundaki en saf haldeki hücrelerdir. Genellikle kemik iliğinden elde edilen kök hücreler, yanık tedavisinden tutunda, her türlü kanserin tedavisine kadar binlerce tıp dalında bilime yardım etmektedir. Kök hücre sayesinde gelecekte bir çok hastalığın tedavisinin mümkün olacağı da bilim insanlarının ortaya attığı çok önemli bir tezdir.Yine lösemi hastalarının tek tedavi yöntemi başka bir donörden alınan kemik iliği naklidir. İşte, bu ve buna benzer pek çok özellik kemik iliğinin neden bu kadar kıymetli olduğunun ispatıdır.
Geldik işin özüne… İşin özü şu dur ki; yukarıda saydığımız pek çok yapı insan vücudundan ayrı düşünülemez. Bu yapıları ayrı ayrı çıkarabilir ve satabilirsek insan vücudunun ortalama değeri 45-50 milyon dolar arasındadır. Ama bana göre bırakın dünyaya kattığı değeri, evrene kattığı değerle bir insanın sadece beyni bile bu fiyattan çok daha fazla etmektedir. Örneğin bir Atatürk’ün veya Mevlana’nın veya Aşık Veysel’in dünyaya kattığı değere bir fiyat biçebilecek olanınız var mı? Bence yok… Olamaz da zaten… Ama bir gün verilen bu fiyatın “onlar” için bir anlamı da kalmayabilir?!

Abone Ol!
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Metin
Metin
1 yıl önce

Satabilecegimiz bir yer varmi ?/bu saydiklarinizi farketmez ne olursa ben vazgectim.