Işık Hızı Formulü

Işık hızı

 

Bizler “Einstein’in evreni”nde yaşamaktayız. Onun evren modellemesine göre evrende ışıktan daha hızlı hiçbir şey yoktur. Onun sayesinde görürken aynı zamanda onun sayesinde, gökyüzüne her bakışımızda geçmişe bakmaktayız… Ve Allah, “Işık olsun!” dedi ve ışık oldu…

Işığın hızı  yaklaşık olarak 300.000 km/saniyedir. Saatteki hızı ise ortalama 1 milyar km’dir. Bu hız sayesinde, ışık bir saniyede dünyanın etrafını tam yedi kez dönebilir. Yine, ışık bu hızı sayesinde yılda ortalama 10 trilyon kilometre yol arşınlar. Işığın 1 yılda katettiği bu yola “1 Işık yılı” denir. Işık yılı, bir zaman birimi değil, mesafe birimidir. Işığın bu kadar hızlı olması elbette günlük hayatımızda çok işimize yaramaktadır. Bu hız sayesinde “görme” işlemi anında gerçekleşir.

Görme Olayının Gerçekleşmesi

Görmeyi kısaca bir nesneden yansıyan ışık ışınlarının göz merceğinde toplanması olarak tarif edebiliriz.. Tabi ışığın bu kadar hızlı olması karşıdan yansıyan ışığın göz mercegimize (Saniyenin milyarda biri kadar bir süreyle de olsa ) anında yansımasıyla görme olayı gerçekleşmektedir.

Tabi dünyada  görme işlemi için ışığın hızı yeterliyken daha uzaktaki, gökyüzündeki nesnelere baktığımızda ışığın hızı yetersiz kalmaktadır. Bunun sebebi evrenin çok büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Gökyüzüne her baktığınızda gözünüzün görebileceği en yakın yıldızın bile en az dört, beş yıl önceki halini görmektesiniz. Bunun sebebi, daha öncede bahsettiğim gibi görme işlemi için, gereken şeyin “ışık” olmasıdır.

Alfa Centauri Yıldız Sistemi

Örneğin; bize en yakın yıldız sistemlerinden biri olan “Alfa Centauri” yıldız sisteminin bize olan uzaklığı 40 trilyon kilometredir. Daha öncede söylediğim gibi ışık bir yılda 10 trilyon kilometre yol kateder ve bu da 1 ışık yılı olarak adlandırılır. Bu durumda Alfa Centauri yıldız sisteminin bize olan uzaklığı 4 ışık yılıdır. Bu durumda bizler bu yıldız sisteminin 4 yıl önceki halini görmekteyiz. Aynı durum bizim yıldızımız olan Güneş için de geçerlidir. güneşin bize olan uzaklığı yaklaşık olarak 150 milyon kilometredir. Güneşten çıkan ışınların dünyaya ulaşması ortalama 8 dakika sürmektedir. Yani bizler güneşe her baktığımızda onun 8 dakika önceki halini görmekteyiz. Güneş şu anda yok olsa bizler bunun etkilerini 8 dakika sonra görmeye başlardık. İşte, ışık bu yüzden dünyada” görmek” için yeterliyken, evren gibi büyük ölçekli yapılarda aynı anda görmek için yetersizdir.

Voyager 1 Temsili Görsel

“Alfa Centauri yıldız sistemi”inden bahsetmişken, “Voyager 1 Derin Uzay Sondası”‘ndan bahsetmemek olmazdı her halde. 1977 yılında fırlatılan Voyager 1’in görevi Güneş sistemimizdeki gezegenleri incelemek, güneş sisteminin dışına çıkmak ve bize en yakın yıldız sistemlerinden biri olan Alfa Centauri yıldız sistemine ulaşmak olarak tarif edilebilir. Saniyedeki hızı 17 kilometre olan bu uzay aracının saatteki hızı ise 61200 kilometredir. Şu anda insan yapımı en hızlı nesne olan bu uzay aracı bir mermiden yaklaşık olarak 20 kat daha hızlıdır.

Voyager 1’in Jüpiter’e Yaklaşırken 10 saatte bir Çektiği Görüntülerden Elde Edilen Jüpiter görüntüsü

27 Temmuz 2012 yılında NASA’nın yaptığı açıklamalara göre Voyager 1, Heliosferi geçerek yıldızlar arası uzaya girmiştir. Yıldızlar arası uzay, bir yıldızdan çıkan partüküllerin hiçbir şekilde ulaşamadığı uzay boşluğudur ve bu sınır bizim yıldızımız olan Güneş için yaklaşık olarak 19 Milyar kilometredir. Voyager 1 bu yolu aşmayı başarmıştır. İnsan yapımı en yalnız ve en uzaktaki nesne olan Voyager 1’in bize en yakın yıldız sistemlerinden birine ulaşması tam olarak 73 bin yıl sürecektir. Belki insanlık tamamen yok olacak “Dünya” diye bir yer kalmayacak, ama yine de o yoluna devam edecektir. 37 yıldır yollarda olan bu uzay yolcusunun önünde gideceği daha çok yol var.

İnsan yapımı bu nesnenin bile 73000 yılda kat edebildiği bu yolu ışık sadece 4 yılda kat etmektedir. Voyager 1’in aldığı yol kadar insanlığın da yol alması gerekir ki, bir gün Voyager 1’i daha menziline varmadan yakalayabilelim… O gün geldiğinde dünyadan belki de yüzlerce yıl önce fırlatılmış bir sondaya bir insanın dokunması kim bilir belki de mümkün olabilir…

Gelecek insanlara  her zaman sürprizler yapmaya devam edecek…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments