Kanımız Kırmızıyken Neden Damarlarımız Yeşil ya da Mavi görünür?

Damarlar neden mavidir?

Kanımızın kırmızı olduğunu biliyoruz!… Kanımızın damarlarımızda dolaştığını da biliyoruz!… Peki ama neden kanımız kırmızıyken damarlarımızı yeşil ya da mavi renkte görürüz?


Kanımızın kırmızı görünmesinin sebebi, Hemoglobin adındaki bir proteindir. Bu protein alyuvarları çevreler… İçerisinden yüksek miktarda demir bulunması ve oksijenle etkileşime girmesi nedeniyle kanımız, parlak kırmızı renkte görünür. Kanımız, hücrelerin içerisine oksijeni bırakıp karbondioksidi alarak canlılığımızın devam etmesi sağlar. Kan, karbondioksidi toplayıp geri dönerken rengi koyu kırmızıya hatta mora kaymaktadır. Peki ama neden bizler bileklerimizdeki damarları mavi veya yeşil renkte görürüz?


Aslında bu konu ile bağlantılı olarak daha önceki bir yazımızda gökyüzünün neden mavi olduğunu açıklamıştık… (Gökyüzü Neden Mavidir?) Tıpkı gökyüzünün mavi görünmesi ile aynı sebepten dolayı damarlarımızın da mavi veya yeşil görünmesinin sebebi ışığın dalga boyudur.

Rayleigh saçılımı, bu konuyu aslında en iyi açıklayan teoridir. Bu teoriye göre ışık, farklı dalga boylarında bir enerjiye sahiptir. En güçlü dalga boyuna sahip iki renk mavi ve mordur. Bu renkler bir maddeye çarptıklarında daha az saçılıma uğrarlar. Yani daha az dağılırlar. Bu dağılımın sonucu olarak mavi veya mor renkteki ışığı daha net olarak görürüz. Güneşten gelen mor renkteki ışık daha azdır. Bundan dolayı da gökyüzünü mor değil de mavi olarak görürüz.

Rayleigh saçılımı
Rayleigh saçılımı

Aynı durum aslında damarlarımızın neden mavi veya yeşil olarak gördüğümüzü de açıklar. Güneşten gelen ışığın farklı dalga boyundaki renkleri vücudumuza değdiğinde bir kısmı emilirken bir kısmı da geri yansımaktadır. Işık geri yansırken dalga boyu düşük olan renkler parçalanırken, daha yüksek dalga boyuna yani enerjiye sahip olan mavi renk parçalanmadan yansır.Biz de yansıyan bu rengi mavi olarak algılarız.  İşte damarlarımızı mavi görmemizin temel nedeni budur. Ayrıca kanımızın içinde bulunan korbondioksit oranına bağlı olarak damarlarımızın rengi yeşile kaymaktadır. Bunun nedeni de en yüksek dalga boyuna sahip olan mavi ve mor renkten sonra üçüncü sırada yer alan  sarı renk kaynaklanır. Eğer damarlarda dolaşan kanın oksijen oranı yüksek ise dalga boyu yüksek olan sarı renk ile damarlardan yansıyan mavi renk kırmızıya döner. Bu durumun sonucunda kırmızı ve sarı renk karışınca damarlarımızdan  gözümüze yansıyan renk yeşile kaymaktadır. İşte bazı damarlarımızı yeşil görmemizin temel sebebi de budur. Ayrıca, ten rengimize bağlı olarak damarlarımızın rengini de farklı olarak algılarız. Ten rengimiz çok fazla açık renkte ise damarlarımızı mavi renkte görürüz. Bu durum ten renginin derecesine bağlı olarak maviden yeşile doğru kaymaktadır. Bu durumun temel nedeni;  tenimizin rengi koyu renge dönüşmeye başladıkça ışığı daha çok yansıtmasıdır. Hatta ten rengi çok koyu olan siyahilerin damarlarını görmeleri imkansızdır. Çünkü; ten rengi koyu olan insanların  vücudana değen ışığın neredeyse tamamı geri yansır…. Kısaca damarlarımızın yeşil veya mavi görünmesinin temel sebebi ten rengine, ışığın dalga boyuna ve kanın içerisindeki oksijen miktarına bağlı olarak mavi ya da yeşil renkte görünür…

Elimizden geldiği kadarıyla damarlarımızın neden mavi veya yeşil renkte göründüğünün nedeni açıklamaya çalıştık. Düşünsenize, kan damarlarının vücudumuzda  girmediği bir tek hücre dahi bulunmamaktadır. Eğer ışığın farklı dalga boylarındaki bu enerjisi olmasa, ten rengine bakılmaksızın bizler bu damarlarımızın tamamını kırmızı renkte görecektik. O halde damarlarımız ile ten rengimizi bile birbirinden ayırt edemezken, bir cerrahın bizi bir hastalığımızdan dolayı ameliyat etmesi ne kadar mümkün olurdu?!

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments