Karıncalar Hakkında 10 ilginç Bilgi

Karıncalar dünya üzerinde yaşayan en ilginç canlılardan biri… Onları karınca yapan pek çok özellik bulunmakta…  “Yaradılış gereği” öyle üstün özellikleri var ki, öğrenince inanamayacaksınız…


10- Karıncaların iki midesi bulunur!..Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Karıncaların iki midesi bulunur. Bu midelerin birinde kendisi için ayırdığı yiyecekler diğerinde ise koloni için topladığı yiyecekler bulunur…

9- Mantar yetiştiren karıncalar!…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Tropik bölgelerde “Yaparak kesen karınca” olarak bilinen bir tür, kestiği yaprakları yemek için değil, mantar tarlası yapmak için kullanırlar. Bir nevi çiftçilik yaparlar.

8- Köleci karıncalar!…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Köle eden  karınca türü başka türdeki karıncaların yuvalarına saldırarak koloninin yumurtalarını kaçırırlar. Yumurtaları kaçırdıktan sonra bu türün kendi yuvalarında doğmalarını sağlarlar. Daha sonra ise bu karıncaları işçi olarak kullanırlar.

7- Böcekler arasında en büyük beyne karıncalar sahiptir!…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Bir karıncanın beyninde yaklaşık olarak 300 bin nöron bulunur. Bir insan beyninde ise yaklaşık olarak 86 milyar nöron hücresi bulunur. Süper bir karınca kolonisi düşünüldüğünde karıncaların toplam beyin hücresi sayısı bir insanın beyninde bulunan hücrelerden daha fazla sayıda olmaktadır.

6-En büyük ve en küçük karınca!…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Bu zaman kadar keşfedilen en büyük karınca türü 2.5 cm uzunluğundadır. En küçük karınca türü ise bir milimetrenin yaklaşık olarak onda biri kadardır.

5-Kraliçe karınca 15 yıl yaşar!..Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Karınca kolonilerinde bir kaç kraliçe olduğu gibi tek bir kraliçe de bulunabilir. Kraliçeler genellikle 10 yıldan daha fazla yaşarlar.

4-Karıncaların en büyük düşmanı!…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Karıncaların en büyük düşmanı tabiki insanlardır. İnsanların karıncaların yuvalarını dağıtır, onları ilaçlarla zehirlerler. Hatta bazı bölgelerde onları yemek olarak kullanırlar.

3-Karıncalar yiyecekleri yutamazlar…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Özellikle yetişkin karıncalar yiyecekleri çiğneyip yutamazlar. Bu nedenle çoğu karınca türü yiyeceklerin suyunu emerek beslenir.

2-Asker karıncalar!…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Asker karıncalar karınca kolonilerini savunmanın yanı sıra başka kolinileri işgal ettikleri de saptanmıştır. Bu yolla kendi kolonilerinin kontrolünde bulunan bölgeleri genişletirler. Hatta iki aynı ırktaki karınca kolonilerinin birbirleriyle savaştıkları bu savaşlarda asker karıncaların çeşitli taktikler kullandıkları, bu taktiklerin koloniden koloniye fark ettiği ve iki koloni arasında savaşın çok uzun sürmesi halinde bir nevi barış antlaşması yaparak birlikte yaşamaya başladıkları keşfedilmiştir.

1- En kalabalık karınca kolonisi!…Karıncalar Hakkında 10 İlginç bilgi

Gemilerle Avrupa’ya gelen kökeni Arjantin’e dayanan Göçmen Arjantin karıncaları, Avrupa’nın doğu sahillerini işgal ettiler. Arjantin’de bulunan türleri birbirleriyle savaş halinde iken Avrupa’da bulunan aynı türün birbirleriyle uyum içerisinde çalıştıkları bilim adamları tarafından 2009 yılında keşfedilmişti. Bu karınca türünün 6.000 kilometre karelik Avrupa topraklarına yaklaşık 100 yılda  yayıldıkları ve tek bir koloni gibi hareket ettikleri tespit edildi. Sayıları tam olarak tespit edilemese de bu türün 10 milyardan fazla üyesi bulunmaktadır. Bu türün Arjantin’de birbirleriyle savaştıkları ancak Avrupa topraklarında neden barış içerisinde yaşadıkları tespit edilememiştir. 

İlginizi Çekebilir; 

Bitkiler Yaşlılık Nedeniyle Ölür mü?

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments