Mandela Etkisi Nedir?

Nelson Mandela

Mandela etkisi; olmamış bir durumun sanki yaşanmış gibi hatırlanmasıdır. Ya da,tarihte yaşanmış bazı olayların bazı kişiler tarafından farklı anlatılması olayıdır. Bu etkiye en çok rastlanan örnekten dolayı Mandela Etkisi denmiştir.

Hepimizin bildiği üzere Nelson Mandela, Güney Afrika’da beyazların hüküm sürdüğü bir dönemde siyahların savunuculuğunu yapan çok önemli bir aktivisttir. Bir dönem cumhurbaşkanlığı da yapan Nelson Mandela 2013 yılında, 95 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Ancak ne var ki; ölüm tarihini bir çok insan 1990 olarak hatırlamaktadır. Halbuki Mandela, o yıllarda 27 yıllık hapis cezasını tamamlayarak serbest bırakılmıştı. Gerçekte ölüm tarihi 2013 yılıdır. Ama çoğu insan, onun hapiste öldüğünü iddia etmektedir. Eğer siz de onlardan bir iseniz siz de Mandela Etkisi’ne maruz kalmışsınız demektir…

Şimdi bir kaç tane resim ile bu etkiyi daha iyi anlamaya çalışalım…

Temel reis

Temel resi çizgi filmi çocukluğumuzun en önemli çizgi film  karakterlerinden biridir. Ispanak yiyerek güçlenmesi, Safinaz karakteri, bu çizgi filmden hatırladıklarım… Yukarıdaki resme baktığınızda Temel Reis’in iki kolunda dövme görmektesiniz. Şimdi söyleyin bakalım. Temel Reis’in iki kolunda mı yoksa tek kolunda mı dövme vardı? Eğer tek kolunda diyorsanız yanıldınız. Çünkü Temel Reis’in iki kolunda da dövme vardır.

lavache qirit

Yukarıdaki resimde gördüğünüz, LaVache Quirit peynir markasının logosudur. Peki söyleyin bakalım. Gördüğünüz inegin burnunda bir halka var mıydı, yok muydu? Eğer var olarak hatırlıyorsanız yanıldınız. Çünkü ineğin burnunda hiçbir zaman bir halka olmamıştı. Ancak ben de bir çok insan gibi ineğin burnunda bir halka varmış gibi hatırlıyorum…monopoly

Monopoly oyununu bilenler bilir. Peki bu oyunun logosu olan yukarıdaki adamın gözünde bir mercek var mıdır? Yok mudur? Eğer “Vardır. bundan yüzde yüz eminin” diyorsanız kesinlikle yanıldınız. Çünkü adamın gözünde hiç bir zaman bir mercek olmadı.

pikachu

Pokemon çizgi filminin ünlü karakteri Pikachu’yu hepimiz hatırlarız değil mi? Peki Pikachu’nun kuyruğunda gördüğünüz resimdeki gibi siyah bir leke var mıydı, yok muydu? Eğer, “Vardır. Buna yemin edebilirim” diyorsanız, yine yanıldınız. Çünkü Pikachu’nun kuyruğunda hiçbir zaman resimdeki gibi bir siyahlık olmamıştır.

İncelediğimiz örneklerden en az birinde yanıldıysanız sizde Mandela Etkisine maruz kalmışsınız  demektir. Bu gibi binlerce örneği internetten araştırarak da ulaşabilirsiniz.

Mandela Etkisi hakkında pek çok teori ortaya atılmıştır. Neden bazı insanlar, bazı olayları farklı hatırlamaktadırlar? Bunlardan en çok dile getirilen iki teoremle devam edelim…

Gelecekten gelen insanlar

Gelecekten gelen insanlar geçmişte bazı olaylara müdahale etmektedirler. Müdahale edilen bu olaylar sonucunda yaşadığımız zaman tamamen değişmektedir. Ancak bu değişim sırasında çok ufak da olsa yaşadığımız zamandan değişen zamanın etkileri kalmaktadır. Bu nedenle de bazı insanlar bazı olayları farklı hatırlamaktadırlar…

Paralel evrenler çakışmaktadır

Bu teoriye göre; sonsuz sayıdaki evrenlerde ve sonsuz sayıdaki dünyalardan biri, bizim evrenimiz ile çakışmaktadır. Yani paralel evrende  pikachunun kuyruğu gerçekten siyahtır, veya gerçekten o evrende o adamın gözünde bir mercek vardır. İşte o evrende olan bazı olaylar, bizim evrenimizde yaşayan bazı insanların olayları, o evrende yaşamış gibi hatırlamalarına neden olmaktadır. Saçma olsa da teori, teoridir….

Peki gerçek nedir?…

İnsan hafızası  gördüğü bir olayı anlamlı anlamsız küçük parçalara böler ve depolar. Görülen bir olay tekrar hatırlanmak istendiğinde ise bu parçaları bir araya getirerek hatırlamaya çalışır. Ancak bazen, hatırlayamadığı parçalar olur. Bu kısımları ise geçmiş tecrübelerinden ve görselin bir parçasından etkilenerek oluşturmaya çalışır. Tıpkı bir Puzzle gibi işleyen beynimiz tamamladığı bu görsellerin gerçekliğine kendisi bile inanır. İşte bazı insanların bazı olayları farklı hatırlamalarının nedeni budur.

Yukarıdaki resimleri insanların karşına koyduklarında nedense hep karşılaştırma yapmak için  uygun bir yerini değiştirerek koymaktadırlar. Hiç bir insan durduk yere Pikachu’nun kuyruğundan bahsetmez. Beyin bu resimleri gördüğünde otomatik olarak eksikleri tamamlayarak ön hafızaya getirmektedir. pikachuÖrneğin; Pikachu’nun olduğu resmi ele alırsak. Karşılaştırma yapılan bu resimde beyin Pikachu’nun kulakları siyah olduğu için fotoğrafın uyumlu olması adına kuyruğu da siyahmış gibi hatırlama yoluna gider.

Yani ne paraler evrenler çakışmaktadır! Ne de zaman makinesi diye bir şey vardır! Bunlar sadece beynimizin bize oynadığı basit oyunlardır. Bunu bilen insanlar da bu resimleri önümüze koyarak adeta bizimle dalga geçmektedirler…

Bu konu hakkında soru görüş ve önerileriniz için aşağıya yorum atabilirsiniz….

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments