Metalleri Eritebilen ama İnsan Derisinde ise Eriyen İlginç Element

Galyum

İlizyonistlerin çok sık kullandıkları bir numara vardır. Kaşık bükme numarası… Eminim ki bu numarayı bilmeyen insan yoktur. İşte ilizyonistler bu numarayı insan elinde dondurma gibi eriyen ama metallere bulaştığında metalleri bile paramparça edebilen Galyum elementi sayesinde yapmaktadırlar…


Galyum, metal düşmanı element olarak bilinir. 1875 yılında Lecoq de Boisbaudran tarafından keşfedilmiştir. Boisbaudran, bu elemente kendi isimini vermek yerine o zamanlar Fransa’nın Latince ismi olan Galya’ya atfen bu ismi kullanmıştır. Bu element doğada saf halde bulunmaz.Boksit ve çinkonun saflaştırılması sırasında alüminyumla birlikte bu element elde edilir.

İnsan eline değdiği anda erimeye başlayan bu element, metalleri ise adeta paramparça etmektedir. Aslında çok sert bir elementtir. Ancak oda sıcaklığına bile dayanamayacak kadar hassas bir elementtir. Dayanamadığı tek şey oda sıcaklığının üzerine çıkan sıcaklıklardır. 30 derecenin üzerindeki tüm sıcaklıklarda erimeye başlar. İnsan elinde erimesinin nedeni de budur.

Galyum, zamanımızda meşhur bir element olmasa da ilk keşfedildiği yıllarda adından çokça söz ettiren bir elementtir. Özellikle bu element ilk olarak bir ilizyonisttin metal yüzüğünü yok etmesiyle meşhur olmuştur. Bu gibi sihirbazlık örneklerini şimdilerde çokça görsek de insanlar bu gösterilerin baş kahramanı olan galyumu pek de bilmezler.

Kaşık bükme gösterilerinde kullanılan kaşıklar genellikle Galyumdan yapılmış kaşıklardır. Aslında ilizyonistlerin bu kaşıkları bu kadar kolay büke bilmelerinin nedeni de tam olarak budur.

Bu element gerçekten çok ilginç bir elementtir. Özellikle, alüminyum elementi üzerine dökündüğünde alüminyumu paramparça ederek tamamen buharlaştıra bilmektedir.

Geçmişte bu element, sihirbazlık numaralarında sıkça kullanılsa da şimdilerde bu element teknoloji inceleme videolerında sıkça kullanılmaktadır. Aşağıdaki vedeodan bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Galyum metali görünüşe göre iphone telefonlara işkence çektirmenin yeni bir yöntemi olarak görülmekte. Peki sizce bu elementi kullanabileceğimiz yerler nereler olurdu? Örneğin; “Yüzüklerin Efendisi” filminde kullanılabilirdi. Bu konudaki görüşlerinizi isterseniz yorum olarak bırakabilirsiniz…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments