Milenyumun Getirdiği Yeni Meslekler

Milenyumun Getirdiği Yeni Meslekler

 Doksanlı yıllardan sonra milenyum çağına girdikten sonra özellikle de internetin yaygınlaşması ile binlerce yeni internete bağlı iş kolu oluşmaya başladı.  Elbette milenyumun yeni mesleklerini burada sıralamaya kalksak herhalde ciltlerce kitabı dolduracak kadar  yazı yazmamız gerekirdi. O yüzden de son zamanlarda popüler olan ve iyi gelirler elde etmenizi sağlayabilecek meslekleri sizler için sıralamayı tercih ettim. Bu meslekler ile iyi paralar kazanabileceğiniz gibi hiç bir diplomaya ve referansa ihtiyaç duymadan da iş yapmanız mümkündür…


1- Kişisel blog Kişisel blog

Günümüzün popüler mesleklerinden biridir. Bir kaç yıl öncesine kadar hobi olarak görülen blog siteleri özellikle de Adsense gibi dijital reklam pazarını büyüten şirketler sayesinde günümüzde artık bir meslek dalı haline gelmiştir. Temelinde kişisel blog veya web sitenizde reklamlar yayınlayarak gelir elde elde edebildiğiniz bir milenyum mesleğidir.  Kişisel web siteleri ile Türkiye’de çok büyük paralar kazanabilme şansınız olmasa da dünyada bu işi yaparak iyi gelirler elde eden web sitesi sahipleri bulunmaktadır. Hatta bu yolla milyonlarca dolar yıllık gelir elde eden insanlar bile mevcuttur. Türkiye’de de iyi gelirler elde etmeniz mümkündür ancak iyi tasarlanmış ve popüler olan bir site sahibi olmadıkça yapacağınız iş hobiden öteye gitmeyecektir. Türkiye’de iyi bir site ile aylık geliriniz 5-10 bin TL arasında  olabilir. Daha fazla kazanmak da mümkündür… Ancak uyarmadan edemiycem… Eğer bu işi yapmaya karar verirseniz önünüzde çok meşaketli bir süreç olacağını da bilmeniz gerekir. Eğer bu işi meslek edinmeye karar verirseniz tam zamanlı bir iş olarak görmelisiniz. Yok “Ben hem işimi yapayım hem de kişisel blog açayım para kazanayım derseniz…” özellikle de Türkiye’de hiç şansınız olmayacağını bilmeniz gerekir. Bu işin içinde olan birisi olarak size tavsiyem bu konularda az da olsa bilginiz varsa bu işi tam zamanlı yapmanız gerekir. Kısacası bu işi bir meslek olarak görmeniz gerekir.

2-YoutuberYoutuber

Günümüzün popüler milenyum mesleklerinden biri de Youtuber’lıkdır. Video barındırma sitesi olan Youtube üzerinden kendi çektiğiniz videoları paylaşma temeline dayanan bir meslektir. Youtuber kelimesini Türkçeye Yutubçu  olarak çevirmemiz mümkündür. Yine bu meslek ile tıpkı kişisel bloglarda olduğu gibi Adsense üzerinden videonuz içerisinde reklamlar yayımlanır. Bu sayede reklamlardan gelir elde edersiniz. Popüleritesi her geçen gün artan bu meslek ile hem bir fenomen olabilir, hem de iyi gelirler elde edebilirsiniz. Bu meslek de tıpkı kişisel blog siteleri gibi Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlayan bir meslektir. Ancak dünyada milyonları bulan abone sayıları ile milyonlarca dolar gelir elde edebilen Youtube ünlüleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de Pewdiepie adlı youtube ünlüsüdür. Bu kişinin 50 milyonun üzerinde abonesi bulunmaktadır. Yıllık bu işten kazandığı paranın ise 20 milyon doları bulduğu tahmin edilmektedir. Eğer siz de Pewdiepie gibi ünlü bir Youtuber olmak isterseniz tek yapmanız gereken Youtube iş ortaklığı sistemine kayıt olmanız. Bu sayede üreteceğiniz içerikleri insanların beğenmesi halinde milyonları bulan hayran kitlesine sahip olabilirsiniz.

Youtuber’lık bir meslek olmaktan çıkarak neredeyse bir iş kolu haline gelmektedir. Artık bu işi geniş kapsamlı şirketler yapmaya başlamıştır.  Hatta gelecek on yıl içerisinde insanların artık televizyon takip etme alışkanlıklarının bu tür platformlara kayacağı tahmin edilmektedir. Geleceği çok parlak bir meslektir. Artık sadece Youtube özel dizi filmler, filmler bile çekilmeye başlanmıştır. Siz de bu mesleği yapmak isterseniz acele etseniz iyi olur. Çünkü yakın bir zamanda Youtube’nin yeni iş ortakları kabul etmemesi gündemdedir.

3- Yazılım geliştirme ve mobil uygulama geliştirmeYazılım geliştirme ve mobil uygulama geliştirme

Milenyumun popüler mesleklerinden biri de yazılım geliştirme ve özellikle de mobil uygulama geliştiriciliğidir. Yazılım yapan insanlar sayesinde kullana bildiğimiz uygulamalar sayesinde bugün hayatımız daha da kolaylaşmaktadır. Özellikle de yazılım bilgisi olan insanların asla işsiz kalmayacağını belirtmek isterim. Ancak sıraladığımız diğer iki mesleğe göre bu işin çok daha zor olduğunu bilmelisiniz. Çok fazla teknik bilgi gerektiren bu iş için yıllarınızı heba etmeyi göze alabilmelisiniz. Ancak yazılım yapabilen bir kişi olduğunuz anda, sizi şirketine dahil etmek isteyen insanlar adeta etrafınıza doluşacaktır.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden sonra özellikle de yazılım bilgisi olan insanların öneminin bir kat daha arttırmıştır. Hatta bu işten tek başlarına bir şirkete bağlı olmadan milyonlarca dolar kazanabilen insanlar bile mevcuttur.

Hepimizin bildiği gibi Google Play ve App Store üzerinden indirebileceğimiz binlerce uygulama ve oyun bulunmaktadır. İşte bu oyun ve uygulamaları geliştiren yazılımcı ve programcılar bu işten ekmek yiyen insanlardır. Bu uygulama ve oyunların ister ücretli versiyonlarını indirelim ister ücretsiz versiyonlarını indirelim her türlü bu insanlara para kazandırmaktayız. Eğer siz de bu işi meslek edinmek isterseniz ve az da olsa yazılıma merakınız varsa küçük flaş uygulamalar veya oyunlar yaparak mesleğe adım atabilirsiniz. İşe internetten bu işi araştırarak da başlayabilirsiniz. Eğer öğrenmeyi başarırsanız geleceğinizin çok parlak olduğunu söyleyebilirim…

4-Dijital İletişim ve Dijital Pazarlama uzmanı

Son yıllarda internetin gelişmesi ile birlikte son kullanıcıya ürünlerini pazarlamak isteyen şirketle sıkça bu konuda uzman kişilere başvurmaktadırlar. Bu kişiler şirketlerin ürünlerini pazarlamak için reklamlar oluşturarak internet sitelerinde yayımlanmasını sağlarlar. Az da olsa yazılım bilgisi gerektiren bu mesleği yapan insanların çok iyi paralar kazanabildikleri bilinmektedir. İnternet üzerinden pazarlama uzmanlık isteyen bir iştir. Elbette öğrenilemeyecek bir iş değildir. Sizde günde 4-5 saat çalışarak SEO, SEM, Dijital Marketing gibi pek çok konuda uzman olabilirsiniz. Bu konu için internette bu işi anlatan binlerce dökümana ulaşabilirsiniz.

5-Sosyal Medya uzmanısosyal medya uzmanı

Sosyal medya üzerinde var olmak isteyen şirketlerin en çok aradığı elemanlardan biri de sosyal medya uzmanlarıdır. Bu kişiler sosyal medya üzerinden firma ya da şahıs hakkında yapılan yorumları takip ederek şirketin sosyal medya üzerinden insanlar ile iletişime geçmesini sağlarlar. Ayrıca şirketin sosyal medya üzerinden reklamını yaparlar. Şirket için anket hazırlayıp insanların bu anketlere katılmasını sağlarlar. Böylece deyim yerindeyse  şirket, tek bir kişiye ödediği maaşla milyonlarca insana ulaşabilir. Böylece şirket sosyal medya üzerinden gelen tepkilere göre yeni stratejiler belirleyebilir. Olumsuz yorumları şirket aleyhine bile çevirebilirler.

Sosyal medya ister küçük ölçekli bir şirket olsun isterse de çok uluslu büyük bir şirket olsun şirketler için çok önemlidir. Öyle ki; bu tür platformları çok etkin kullanabilen ve bu platformlarda reklamını iyi yapabilen şirketlerin diğer benzer şirketlere göre, çok daha hızlı büyüdükleri tespit edilmişti. Sosyal platformlarda şirketin çokça eleştirilmesi ise insanların bu şirkete olan güvenini zedelemektedir. O yüzden de sosyal medya uzmanları şirketler için çok önemlidir. Siz de bu konuda uzman olarak bu tür şirketlerin aramış olduğu eleman ihtiyacını giderebilirsiniz.

6- EditörlükDijital İletişim ve Dijital Pazarlama uzmanı

Son yıllarda web sitesi sahiplerinin en çok karşılaştığı sorun içerik üretememe sorunudur. Çünkü; içerik üretmek, bir konuda uzman olmak hele hele uzman olunan o konuda bir yazı kaleme almak çok büyük sorundur. İşte burada internet siteleri için yazı kaleme alan editörler devreye girmektedir. Editörler internet sitelerine yazı kaleme alarak yazdıkları yazılara göre para kazanırlar. Eğer internet sitesi kuracak kadar bilginiz yoksa, yazılımcılık size zor geldiyse veya kamera karşısında yeteneğiniz yoksa o halde bu meslek tam size göre. Tabii bir konuda uzman olmanız o konuda yazı kaleme alabilecek kadar yetenekli olmanız gerekir. Yazdığınız yazının içeriğine göre web sitelerine 10 Tl ile 100 Tl arasında bir fiyata kaleme aldığınız yazıyı satabilirsiniz.

Editörlük yapabilecek insanların en çok kullanıldığı alanlardan biri de haber sitelerine yazı kaleme almaktır. Haber siteleri bu alanda editörlere en çok ihtiyaç duyan internet siteleridir. Bu siteler sürekli olarak güncel haberleri takip edebilecek, bu haberleri yazı diline dökebilecek insanlara yani editörlere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bu konuda yeteneğimiz varsa haber sitelerinin veya editör ihtiyacı olan sitelere yazarlık başvurusu yaparak bu sitelerde yazar olarak çalışabilirsiniz…

Dijital dünyanın milenyumla birlikte kazandırmış olduğu yeni mesleklerden bazılarını inceledik. Bu meslekler için ne bir diplomaya, ne de bir referansa  ihtiyacınız vardır. Okuduğunuz okulu, bölümün hiçbir önemi yoktur. Zaten gelecekte de dijitalleşen dünya ile diploma kavramı önemini yitirecektir. Kısacası ilk okul mezunu bir insansanız. Ancak kendinizi geliştirmeye aç iseniz. Yapabileceğinizi düşünüyorsanız. Hiç durmayan hemen başlayın. Yukarıdaki mesleklerden birini seçin. Pişman olmazsınız. Çünkü; gelecek dijital dünyanın ve siz de bu dünyada yer almalısınız…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments