Okyanuslar Çok fazla Isınırsa Ne Olur?

Okyanuslar çok fazla ısınırsa

Dünya yüzeyinin yaklaşık olarak %70’i sudan oluşmaktadır. Okyanuslar ise dünyada bulunan suyun yaklaşık olarak %95’ini oluştururlar. Dünya üzerinde bu kadar büyük yer kaplayan okyanuslarda yaşanacak en ufak bir değişiklik bile hayatı tamamen değiştirebilir… Özellikle son yıllarda okyanusların sıcaklığı küresel ısınma nedeniyle sürekli olarak artmakta. Peki daha fazla okyanusların ısınması dünyayı nasıl etkileyecek?..


Özellikle son yüzyılda yapılan araştırmalarda okyanus sularının geçen 10.000 yıla göre 15 kat daha fazla ısı depoladığı ortaya koymuştur… Eğer böyle giderse önümüzdeki 100 yıl içerisinde bu ısınma buzulları tamamen eriterek geri dönülmesi zor olacak bir başlangıca girilmiş olacak… Okyanusların ısınması gelecek yüzyılda insan hayatını hatta dünyadaki tüm canlıların hayatını derinden etkileyecek…

Uçakla yolculuk daha zor ve uzun süreli olacak!…

Okyanusların ısınması, uçak yolculuklarını etkileyecek kadar insanları etkileyebilir. Atmosferde meydana gelen rüzgarlar ile okyanus sıcaklıkları arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Isınan sular, atmosferin üst kısmındaki soğuk hava ile yer değiştirmek isteyeceğinden pilotlar çok daha zorlu hava koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalabilir. Çok daha fazla türbülans alanları oluşabilir. Bu nedenle uçak yolculukları daha uzun sürebilir. Hatta uçakla yolculuk etmek zamanla imkansız bir hal alabilir.

Bir çok ada ve kıyı şeridindeki pek çok şehir haritadan tamamen silinebilir…

Yapılan gözlemlerde 2010-2016 yılları arasında okyanuslar ortalama 45 mm yükselmiştir. 2004-2010 yılları arsında ise okyanuslar ortalama 15 mm yükselmişti. Gelecek yüzyılda bu hızla yükselmeye devam eden okyanuslar, bir çok adanın ve şehrin sular altında kalmasına neden olabilir. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %23’ü kıyı bölgelerinde yaşamaktadır. Okyanusların ve denizlerin su seviyelerinin artması bu bölgelerde bulunan şehirlerin çoğunun sular altında kalmasına neden olacaktır. Bu bölgelerde kurulu olan sanayi bölgelerinin bile sular altında kalması, dünya ekonomisine büyük bir darbe vuracaktır.

Sıcak ve soğuk su akıntıları yavaşlayacak!…Okyanus akıntıları ve küresel ısınma...

Buzulların erimesinin dünyaya olan etkilerinin en başında sıcak ve soğuk su akıntılarının yavaşlamasıdır. Ekvatora yakın bölgelerde bulunan sıcak su ile kutuplarda bulunan soğuk su sürekli olarak yer değiştirmektedir. Bu duruma “Okyanus Akıntısı” denmektedir. Bu su akıntılarının dünyanın iklimleri için önemi büyüktür. Okyanus akıntıları sayesinde sıcak olan su kutuplar giderek soğu ve geri dönerek kıyı bölgelerinin bir nebze de olsa soğumasına neden olur. Böylece bu bölgelerde yaşamak mümkün olur. Okyanus akıntılarının gelecek yüzyıl içerisinde çok fazla yavaşlayacağı tahmin edilmektedir. Bu durumda okyanus akıntıları tek taraflı olacak, soğuyan su ekvatora kadar inecek ve dünya yeni bir buzul çağına girecektir..

Resifler Tamamen yok olabilir!..Mercan resifleri yok olursa...

Mercan resifleri denizlerdeki canlılığın devamı için çok önemlidir. Küresel ısınmanın olumsuz taraflarından biri de okyanusları aşırı derecede ısıtmasıdır. Bu ısınmanın sonucu olarak çok fazla asitlenen suya uyum sağlaya bilen canlı sayısı azalmaktadır. Bu asit oranına uyum sağlayamayan canlılardan oluşumlardan biri de  de mercan resifleridir. Otuz yıl içerisinde denizlerde bulunan resiflerin üçte birinin küresel ısınma nedeniyle yok olacağı tahmin edilmektedir. Mercan resiflerinin bir diğer önemi de adeta okyanusların akciğerleri gibi çalışmasıdır. Mercan resifleri, hem tüm balık türlerine besin sağlamakta hem de okyanuslardaki ve denizlerdeki oksijen oranını arttırmaktadır. Resiflerin yok olması demek, denizlerde yaşayan tüm canlıların da yok olması demektir. İnsanların yoğun olarak avladıkları balıklar ya resiflerde doğmaktadır. Ya da bu resiflerden beslenmektedir. Dolayısıyla, resiflerin yok olması durumunda geçimini balıkçılıkla sağlayan milyonlarca insanın aç kalması anlamına gelmektedir.

Kısaca okyanusların ısınmasının sonuçlarına baktık. Elbette Okyanusların ısınmasının sonuçları yukarıda saydıklarımızın çok daha ötesindedir. Okyanusların ısınmasının yegane nedeni insanın bizzat kendisidir. Dünyanın temizlenmesi için önce insanlardan kurtulması gerekmektedir. İnsanlardan kurtulması için de küresel ısınmayı kullanması gerekmektedir. Küresel ısınmanın en çok zarara uğrattığı yerler ise okyanuslardır. Okyanusların ısınması demek ise yakında insan ırkının yok olması muhtemel demektir. Kendi bindiği dalı kesme konusunda insandan daha üstünü yok!.. Eğer bu huyumuzdan vazgeçmezsek dünya pek yakında insanı üzerinde istemeyecek dolayısıyla gelecek olan bir nesil asla olmayacaktır. Eğer gerekli önlemleri almazsak bizim çocuklarımız dünya üzerinde yaşayacak son nesil olacaktır….

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments