Ölmeden Önce Çekilen Son Fotoğraflar

Fotoğrafçılık

Ölüm, her insanın başına gelecek olan doğal bir olgudur. Ancak bazı ölümler, diğerlerinden farklıdır. Bu tür ölümlere tüm dünya şahit olur. Her biri birbirinden farklı fotoğrafları inceleyeceğimiz bu yazımızda, ölümün her canlı için “saniyelik” bir olgu olduğunu göreceğiz…

Beas nehri faciası
Beas Nehri’nde son fotoğraf

Beas Nehri’nden son fotoğraf8 Haziran 2014’de içlerinde yirmi mühendislik öğrencisinin bulunduğu bir grup, Hindistan’daki bu nehrin yanında durarak, sağda gördüğünüz bu fotoğrafı çektiler. O gün bulundukları civarda çok yoğun bir yağış olmuş, nehir taşmıştı. Beas Nehri’ne bağlı barajın kapakları da aniden açılınca çok büyük bir sel felaketi yaşanmış, ve resimde görünen insanların tümünün ölümüne neden olmuştur. Bu resim ise felaketten hemen önce çekilen son fotoğraf olmuştur.

Metro raylarında ölüm

tren raylarında ölüm
Metro raylarında ölüm

2012 yılında, bir metro istasyonunda Kin Sun Hang ile Naem Davis, bilinmeyen bir sebepten kavga ettiler. Hang ne yaptıysa Davis’i sakinleştiremedi. Kavganın sonunda Hang bir anda kendini metro raylarında buldu. Sonuç olarak sağdaki fotoğraf onun son fotoğrafı oldu. Bu olayın trajik tarafı ise, fotoğrafı çeken kişinin Hang’a yardım etmek yerine bu fotoğrafı çekmesi idi.

canlı yayında intihar
Canlı yayınlanan intihar

Canlı yayınlanan intihar

Amerikan Cumhuriyetçi Parti üyesi olan Budd Dwyer, “Bu eğer sizi rahatsız edecekse dışarı çıkın.” dedikten sonra belinden silahını çıkarak ağzından bir el ateş ederek intihar etti. Dwyer’in ölümüne neden olan olay ise, yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kalması idi. Elli beş yıl hapis cezasına çarptırılmasını onuruna yedirememişti. Aslında hiçbir günahı yoktu. Ancak şuçsuzluğu ölümünden yıllar sonra anlaşıldı.

Ölüme giden muhabir

ölüme giden muhabir

11 Eylül tüm insanlık tarihinin en “karanlık” günlerinden biridir. Sadece olay anında iki bin insanın ölmesiyle değil, tüm İslam Alemi’ne açılan savaşla da karanlık bir gündür. İşte bu karanlık günde, Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan ilk saldırıdan hemen sonra haberi alan Bill Biggart olay anını fotoğraflarını çekmek istedi ve olay yerine gitti. Bill ikinci kulenin yıkılma ihtimalini göz önünde bulundurmamıştı. Birinci kuledeki felaketi çekerken,
ikinci kulede yıkılmış ve Bill bulunduğu yerde can vermişti. Cesedi ve fotoğraf makinesine dört gün sonra ulaşıldı. Fotoğraf makinesinde yüz elli fotoğraf vardı. Son fotoğrafı olan sağda gördüğünüz fotoğrafı, saat 10.28’de çekmiş, ikinci kule ise tam olarak, 10.30’da yıkılmıştı.

Reynaldo Dagsa ve ailesi

Reynaldo Dagsa cinayeti

Michael Gonzales, Filipinli politikacı Reynaldo Dagsa tarafından hırsızlık suçlamasıyla tutuklatılmıştı. 2009 yılında iki yıl hapse mahkum olan Gonzales, 2011 yılı 29 Aralık günü hapishaneden çıkmıştı. tahliyesinden iki gün sonra ailesiyle yılbaşı kutlamasına çıkmış olan Reynaldo’yu tek el atışla kafasından vurarak öldürmüştü. Bu olay tüm dünya basınında olay olmuştu. sıradan bir politikacı cinayetinin tüm dünyada infial yaratmasının sebebi sağda gördüğünüz fotoğraf sayesinde olmuştur. Reynaldo ve ailesi yılbaşı kutlamasından çıkarken bir fotoğraf çekmek istemişlerdi. Fotoğraf makinesinin başına Reynaldo geçti. Reynaldo deklanşöre bastığı anda katili de tetiğe bastı.

Bir baba ve oğulun son fotoğrafı

Bir baba ve oğul teröre kurban gitti

1998 yılında İrlanda’da bir terör saldırısı gerçekleşti. Bu terör saldırısında otuz kişi hayatını kaybetti. İki yüz on kişi ise yaralandı. Bu saldırıyı diğer terör saldırılarından ayıran en büyük farklılık ise saldırıdan sonra gördüğünüz fotoğrafın çekildiği kameranın olay yerinde bulunması idi. Bir baba ve oğlun bu kırmızı arabadaki bomba nedeniyle öldükleri tespit edilmiştir.Bu saldırıyı ise, bir zamanların “eli kanlı” terör örgütlerinden olan IRA’nın gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır.

 

Regina’nın son fotoğrafı

Seri katilin elinden son fotoğraf

Bu fotoğrafta gördüğünüz çocuk yaşta olan Regina’nın kendisi idi. Onu öldüren seri katil ise, fotoğrafı çektikten saniyeler sonra onu feci şekilde öldürdü. O yıllarda on dört yaşında olan Regina’yı katili öldürmeden önce saçını zorla kesti, ona kadın kıyafetleri giydirdi ve çeşitli işkenceler yaptı. Bu olaydan iki yıl sonra yakalanan seri katil Walters, ağırlaştırılmış müebbet habise mahkum edildi. Hala cezasını çekmektedir. Bu fotoğraftaki dehşet ise insanın tüylerini diken diken etmeye yetmektedir.

Son olarak “Son selfieler”

 

Riveera ve arkadaşları

Meksikalı yıldız, Riveera 2012 yılında bir konser için özel jetiyle yolculuk yapmaktaydı. Bu fotoğrafı çektikten bir iki dakika sonra jet yere çakıldı. Bu fotoğrafta bulunan herkes yaşamını yitirdi.

 

Ksenia Lgnatyeva

Rus, Ksenia Lgnatyeva bir elektrik direğinin üzerinde çektiği bu selfiden sonra dengesini kaybederek elektrik tellerinin üzerine düşerek feci şekilde can verdi.

 

Gary Slok ve annesi

Kuala Lumpur’dan Amsterdam’a hareket etmekte olan Malezya hava yollarına ait uçak Ukrayna üzerinde vurularak düşürüldü. Bu uçağın yolcularından Gary Slok ve annesi kalkıştan önce bu fotoğrafı çekmişlerdi.

Sonuç olarak, gördüğünüz resimlerdiki insanlar bu fotoğraflar çekilirken birazdan ölecekleri akıllarının ucundan geçmiş miydi acaba? Belki Regina hariç. İşte ölüm öyle bir şeydir ki bir dakika önce varsınız, bir dakika sonra yoksunuz! Dünyanın en yakışıklı, en zengin veya en güzeli olsanız ne olmasanız ne!….

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments