“Pi Sayısı” Nedir?

Pi sayısı

 Pi sayısı kısaca; bir dairenin çevresinin çapına olan oranıdır. Yani çapı bir olan bir çemberin çevresi “pi”dir. Ancak bu sıradan tanımının yanı sıra, pi sayısı hakkında o kadar ilginç bilgiler bulunmaktadır ki sizlerde bu bilgileri öğrendiğinizde gerçekten şok olacaksınız…

Matematik dünyasının bu en gözde sayısı,  irrasyonel bir sayıdır. (Gerçi rasyonel ya da İrrasyoel olduğu konusunda da bir kesinlik yoktur….) Yani virgülden sonra sonsuza kadar giden bir sayı dizilimi vardır. Bu sayı öyle bir sayıdır ki evrendeki hiçbir ırk veya teknoloji  onu son basamağına kadar hesaplayamaz!

3.14159265358979323846264338327950288419716939937510582097494

4592307816406286208998628034825342117064258965478… 

Üçle başlayıp virgülden sonra sonsuza kadar giden bir sayı…  Yukarıda görmüş olduğunuz bu sayı aslında bir bakıma  kusursuzluğu imkansız kılar!… Ne kadar kusursuz bir çember elde etmeye çalışırsanız çalışın, Pİ buna asla izin vermez!… Çünkü; pi sayısının 1 milyon basamağına göre, milimetrenin milyonda biri hassasiyetinde bir pergelle çizeceğiniz bir çember ile 1.1 milyon basamağı hesaplanarak çizilmiş bir çembere göre hatalı olacaktır. Hatalı değil de farklı bir çember elde edersiniz demek daha doğrudur…  O yüzden de evrenin hiç bir yerinde bir çemberin çevresini tam olarak hesaplayabilecek, ne kadar zeki olursa olsun, ne kadar teknolojisi ileri olursa olsun bir ırk, uzaylı ne derseniz deyin bulamazsınız!…

Pi sayısı, öyle bir sayıdır ki; hiçbir zaman kendini tekrar etmez!… ilk on basamağındaki 3, 1415926535 sayısının pi’nin hiçbir yerinde tekrarlanmadığını görebilirsiniz…. 

Pi’nin görünüşte belirli bir düzeni yoktur. Ancak bir düzen içerisinde dizildiğini iddia edenlerde azımsanamayacak düzeydedir… Bu görüşü destekleyenlerin ise aradığınız her sayının pinin içerisinde mutlaka bir yerlerde bulunmasını kanıt olarak göstermeleridir.

Pi sayısının ilk defa hangi medeniyet tarafından kullanıldığı bilinmemektedir. Mısırlılar, Babilliler hatta persler, bir dairenin çevresinin çapına bölündüğünde belirli bir sayı elde edildiğini biliyorlardı. M.Ö. Babilliler pi sayısını 3,125 olarak hesaplamışlardır. Mısırlılar ise 3,1605 olarak kullanmaktaydılar. İlk olarak İranlı’ların Pi sayısının ilk on altı basamağını 1426 yılına kadar kullanabildikleri biliniyordu. Daha sonraki yıllarda pi sayısının 20 basamağına kadar hesaplana bilmiştir. 1940 yılına gelindiğinde pi’nin yalnızca ilk bin basamağı hesaplanabilmişti… Ancak her bir basamağı hesaplamak için harcanması gereken süre yılları, hatta on yılları bulmayı başlayınca, başlı başına bir sorun haline gelmeye başlayan pi’nin basamaklarını bulma arayışı 1949 yılına kadar ilk bin basamakta kaldı. Ancak 1949 yılında ilk elektrikli bilgisayar olan Eniac, pi sayısının 2405 basamağını sadece 70 saatte  hesaplayınca bu iş artık bilgisayarlara bırakılmaya başlandı. Bilgisayarlar sayesinde artık 2016 yılı itibariyle  pi sayısının ilk 13.4 trilyon basamağı kesin olarak bilinmektedir.

Pi sayısının içerisinde aradığınız her sayı dizilimini bulabilirsiniz. Doğum tarihinizi, TC kimlik numaranızı, hatta hayatınızın tüm hikayesini başından sonuna kadar bulmanız bile mümkündür. Eğer sayıları harflerin karşılığı olarak düşünür ve örneğin A harfi için 1, b=2, c=3… Z =29  gibi düşünürsek,  pi sayısının bir yerinde mutlaka gittiğiniz üniversiteden, yaptığınız mesleğe hatta öleceğiniz yıla kadar hayatınızı en ince detayına kadar anlatan bir sayı dizilimi bile bulmanız mümkündür. Bu durum her insan içinde geçerlidir. Hatta bu zamana kadar hesaplanan pi basamakları arasında kendi doğum tarihinizin kaçıncı basamağa geldiğini bile öğrenebilirsiniz. Nasıl mı?

Aşağıdaki bağlantıya gidin ve doğum tarihinizi; nasıl isterseniz öyle yazın. Mesela ben; 06.09.1988 şeklinde aralarında nokta olmadan yazdım. Çıkan sonuçta doğum tarihimin 1.335.495. sıradan başladığını gördüm… Siz de mutlaka denemelisiniz…

Find Your Pi DayPi sayısı

Pi sayısını hesaplamak aslında basittir. Sizler bile evlerinizde pi sayısının basamaklarını hesaplayabilirsiniz. Örneğin; evinizde bulunan çember şeklindeki çöp kutusu kapağının önce çevresini bir metre yardımıyla ölçün. Sonra da çapını ölçün… Bulduğunuz bu iki sayıyı birbirine böldüğünüzde pi sayısının basamaklarını bulmaya başlayacaksınız. Ölçtüğünüz çemberin büyüklüğüne ve ölçümlerinizin hassaslığına göre elde edeceğiniz basamak sayısı bir o kadar fazla olacaktır. Tabi bu yöntemin yanı sıra eğer matematikten anlıyorsanız çok çeşitli hesaplama formülleriyle çok daha kesin ve uzun basamak sayısı da elde edebilirsiniz. Hatta bu formüllerle hala pi sayısının basamaklarını hesaplamaya çalışan insanlar bile mevcuttur. Daha da tuhafı pi sayısının basamaklarını ezberleyen insanlar bile mevcut. Bazı insanlar da  pi sayısının ilk yüz, bin, on bin basamağını ezberlemeye ve söylemeye çalışıyorlar. Bu insanların sıralandığı bir listeyi bile bulmanız mümkün… Aralarında bir Türk’ün de yer aldığı listeyi görmek için aşağıdaki bağlantıya gidebilirsiniz….

Pi World Ranking ListPi sayısı

Pi hakkında söylenebilecek ilginç bilgilerin sınırı yoktur… Ancak sizleri sıkmamak adına söylenecek diğer sözleri bir sonraki yazımıza bırakalım…

Dünya “Pİ” Günü

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments