Piramitleri Uzaylılar mı yaptı?

piramitler

Dünya üzerindeki en kusursuz yapılardan bir kaçını söyleyin dense, herhalde akla ilk gelecek yapılardan bir tanesi de piramitlerdir. Piramitler, sadece yapıldıkları zamanın değil günümüzün de kuşkusuz en güzel ve en karmaşık yapılarından bir tanesidir. Özellikle de bazı piramitlerin günümüzde bile inşa edebilecek bilgi ve teknolojinin  olmaması onları daha da “bilinmez” yapılar haline getirmektedir. Peki, piramitleri uzaylılar inşa etmiş olabilir mi? Ya da bir piramit yapabilecek bilgiyi insanlarla paylaşmış olabilirler mi? Gelin hep birlikte piramitlerin özelliklerini, nasıl yapıldıklarını, günümüzde bir piramit yapmanın mümkün olup olmadığını ve piramitlerin neden ve ne amaçla yapıldıklarını hep birlikte inceleyelim…


İlk piramidin günümüzden yaklaşık olarak 6000 yıl önce, aşağı yukarı M:Ö 2800 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu piramit “Basamaklı Piramit” olarak da bilinen Zoser Piramidi’dir. Bu piramidin yapımında diğerlerinden farklı olarak kerpiç tuğlalar kullanılmıştır ve dönemin hükümdarı olan Firavun Zoser adına yapılmıştır. Mimarının ise, hepimizin popüler kültürde yakından tanıdığı İmhotep’tir. Ayrıca bu piramit, basamak şeklindeki yapısıyla ve girişinin üstten olmasıyla diğer piramitlerden ayrılmaktadır.

Zoser Piramidi (MÖ. 2800-2500)

Mısır’da ve dünyanın pek çok yerinde aynı dönemlere rastlayan pek çok piramit bulmak mümkündür. Ancak bu piramitler arasında öyle bir piramit vardır ki, bu piramit teknik özellikleri ve gelişmiş mimarisiyle diğerlerinde ayrılmaktadır. Bu piramit, “Gize Piramitleri” olarak bilinen üç  piramitten (Keops, Kefren, Mikerinos) en büyüğü olan “Keops Piramidi” ya da “Büyük Piramittir.
Bu piramit, bulunduğu zamanın en iyi mühendislik örneklerinden biridir. Dünyanın yedi harikasından biri olan bu piramidi günümüz teknolojisiyle bile yapmanın imkansız olduğu düşünülmektedir…

Gize Piramitleri

Bu piramit, 20 yıl gibi kısa bir sürede, her biri 2,5 ton ağırlığında olan 2,5 milyon kireç taşı kullanılarak yapılmıştır. Bu sürede bu çapta bir piramit yapabilmek için aynı süre zarfında her 2 dakikada bir, bir taşın yerleştirilmiş olması gerekir. Bu nedenle bu piramitlerin nasıl yapıldığı hala bir sır olarak kendini korumaktadır. Ayrıca bu taşların piramide 300 metre uzakta olan bir taş ocağında yapılarak yerlerine konduğu tespit edilmiştir. Toplam yüksekliği 150 metreye varan bu piramidin günümüzde yapılabilmesi için gereken maliyet 6 milyar dolardır. Gelin şimdi de bu piramidlerin teknik özelliklerine bir bakalım,

– Gize piramitlerinin yapımında bilinenin aksine köleler değil, işçiler çalıştırılmıştır. Yapımında  200 bin işçinin çalıştığı tahmin edilmektedir.

– Gize piramitlerinde toplamda 15 milyondan fazla kireç taşı kullanılmıştır.

– Bir kaç yüzyıl  boyunca bu piramitlerin şimdiki gibi basamaklı bir yapıda olmadıkları tespit edilmiştir. Yüzeyinin bir çeşit kireç harcı ile kaplandığı ve kusursuz bir düzgünlükte, gri renkte olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, bir kaç yüzyıl içerisinde yüzeyi 10 metre kadar aşınarak günümüzdeki basamaklı görünümlerini almışlardır.

Gize piramitleri kusursuz bir oranla yapılmıştır. Derecenin binde biri kadar bile bir sapma tepe noktasında piramidin kusursuz birleşmesini imkansız hale getirebilirdi. Oysa bu piramitlerin tepe noktaları kusursuz bir üçgen oluşturabilecek düzgünlükte inşa edilmiştir. Günümüz yapılarında ise derecenin binde biri kadarlık bir sapma, hata olarak görülmemektedir. Sadece bu oran bile aslında piramitlerin ne kadar kusursuz yapılar olduklarının bir kanıtıdır.

-Dünyanın güneşe olan uzaklığı yaklaşık olarak, 149 milyon kilometredir. Keops piramidinin yüksekliği ile 1 milyar çarpıldığında da dünyanın güneşe olan uzaklığı elde edilmektedir.

– Gize piramitleri, aynı zamanda birer güneş saati olarak işlem görmektedirler. Bu piramitlerin ekim ayı ortasıyla mart ayı başlangıcındaki gölgelerinin uzunluğu, o mevsimin ne kadar süreceğini gösterir.

– Bu piramitlerin kuzey kutup dairesine olan uzaklığıyla, dünyanın merkezine olan uzaklıkları aynıdır.

– Büyük Piramidin  149, 58 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük  yapısı olma rekoru 4000 yıl boyunca kırılamamıştır. Bu rekoru Lilkoln katedrali kırmıştır. Bu katedralin en yüksek noktası 160 metredir.

Linkoln Katedrali (İngiltere yapım yılı: 1095)
– Keops Piramiti’nin üçgen olan dört yüzeyinin alanı, yüksekliğinin karesine eşittir.

-İlginç bir şekilde bu piramitlerde bulunan  mumyaların üzerinde çok yoğun miktarda radyasyona rastlanmıştır.

– Gize Piramitlerinin tam üzerinden geçen boylam, dünyanın tüm kara ve deniz sınırlarını tam olarak ikiye bölmektedir.

– Gize Piramitlerinin aralarında, tam bir pisagor üçgeni oluşturacak kadar boşluk bulunmaktadır. Bu üçgenin oranı 3,4,5 üçgeni gibidir.

– Büyük Piramidin taban alanı yüksekliğinin iki katına  bölündüğünde tam olarak pi:3,146 elde edilmektedir.

Ayrıca hiçbir kanıt olmamakla birlikte piramitler hakkında bazı kanıtlanmamış söylentiler de bulunmaktadır. Şimdi bu söylentileri inceleyelim,

– Piramit içerisine ekilen bir bitki normalden iki kat daha hızlı büyümektedir.

– Piramitlerin içine konulan süt bir kaç gün tazeliğini korumaktadır. Bu süreden sonra bir kaç gün daha beklenirse süt mayalanarak yoğurt haline gelmektedir.

– Piramitlerin içerisinde radar, sonar, telefon gibi dijital aletler çalışmamaktadır.

Evet arkadaşlar, yukarıda saydığımız ve sayamadığımız bir çok teknik özellik dışarıdan bir taş yığını gibi gözüken piramitlere ait değilmiş gibi gözükmektedir. Ancak çok ileri bir medeniyet yapısı gibi gözüken bu yapılar şimdiki teknolojilerle yapmak bile çok yüksek maliyetlere ve teknolojilere gereksinim duymaktadır. Bundan 5 veya 6 bin yıl önce, taşları oyarak şekil verebilen canlılar iken nedense bir anda bin yıl içerisinde bu kadar muazzam yapılar yapabilir canlılar haline gelebildik, akıl almıyor. Ama şu önermeyi de dikkate almakta fayda var!… Bugünkü gelişmiş teknolojimizi üreten insanlar ile piramitleri yapan insanlar arasında beyin kapasitesi bakımından bir fark bulunmamaktadır. Eğer, bugün bizler çeliği işleyip yüzlerce metre yüksekliğinde binalar yapabiliyorsak, onlar neden bir piramit yapamasınlar?

Yalnız şöyle de bir gerçek var ki; o dönemde bilim ve matematikte çok fazla yol kateden insanların bugün piramitleri yapamayacaklarına inanmamızın en büyük nedeni; bu bilgileri saklama koşullarıdır. Ne kadar önemli bir bilgiye sahip olursanız olun, o dönemde bir bilgiyi gelecek nesillere aktarmanın tek yolu papirüslerdi. Ancak, Mısır medeniyetinde bilim ve matematik adına yazılan milyonlarca papirüsten elimizde sadece bir kaç adet bulunmaktadır. Onlardan farklı olarak bizim kullandığımız teknolojiler öğrendiğimiz yeni şeyleri binlerce yıl saklaya bilmemizi, gelecek nesillere aktara bilmemizi sağlamaktadır. Bana göre piramitleri büyük olasılıkla insanlar yapmıştır! Ayrıca söyle bir gerçek de var ki; o dönemden kalan papirüsler incelendiğinde, Mısırlıların dünyanın düz olduğuna inandıklarını görürseniz. Allah Aşkına, uzaydan gelen bir medeniyet, piramit gibi karmaşık yapıları yapabilme bilgisini insanlara vermiş de, biri de çıkıp dünyanın aslında düz olmadığını neden onlara söylememiştir… Neyse? Bu soruyu burada kalsın!… Ben az söyledim siz çok anlayın!…

Ama yine de Piramitleri uzaylılar mı yaptı bilinmez!… Elimizde sağlam bir delil olmadan, “Piramitleri insanların mı yaptığı veya piramit yapabileceğimiz bilgiyi bize uzaylıların mı verdiği?” sorularına cevap vermemek en iyisidir. Siz ne söyleseniz söyleyin sağlam deliliniz olmadığı sürece, sizin önermenizin aksini savunan birileri karşınıza mutlaka çıkar…

Ölümsüzlük Mümkün mü?

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments