Robotlar Geleceği Nasıl Şekillendirecek?

Robotlar Geleceği Nasıl Şekillendirecek?

Yapay zekanın gelişmesi ve yapay zekaya bağlı robotların gelişmesi ile birlikte ortalama 50 yıl içerisinde bir çok alanda çalışan robotların olması beklenmektedir. Bu tarz robotların hayatımıza girmesi ile hayatımızda neler değişecek? Gelecekte robotlar hangi alanlarda kullanılacak ve daha da önemlisi bu robotlar hepimizin işine son mu verecek? 

Öncelikle robotların kullanım alanlarının bir sınırı yoktur!… Onları her alanda kullanabilmeniz mümkündür. Onlar, okyanusların en derin yerlerine inebilirler. Böylece bizim asla keşfedemeyeceğimiz yeni canlılar keşfedebilirler. Onlar, insanların yapamadıkları ağır işlerde çalışabilirler. Onlar, şu anda imkansız olan bir çok ameliyatı kusursuz bir şekilde yapabilirler. Bu yolla günümüzdeki bir çok hastalığın tarihe karışmasını sağlayabilirler. Hatta üretilecek milimetrenin milyarda biri boyutlarındaki nano robotlar, insanların vücutlarına girerek her türlü hastalığı daha yakalanmadan önleyebilirler..   Ayrıca onlar, uzaya yollanarak insanların belki de asla gidemeyeceği  yerlere bile gidebilirler…

Halen insanların yapamayacağı bir çok işte zaten robotlar çalışmaktadırlar.  İnsanların yapamadığı işlerde otomasyonlu bir şekilde, yani yapay zekaya sahip olmadan çalışan robotları otomobil fabrikalarında veya elektronik devre fabrikalarında görmemiz mümkündür. Bu tür fabrikaların iş yükünün büyük çoğunluğu bu robotlar üzerindedir. Her ne kadar bu tür fabrikalarda robotlar kullanılsa da bu robotlar genellikle tek bir işi yapabilmek için dizayn edilmiş robotlardır. Ancak bir robotun bir insanın yapabileceği her işi, hatta daha da fazlasını yapabilmesi için yapay bir zekaya sahip olması gerekir. Her şeyden önce insan gibi düşünebilmesi ve birden fazla işi yapabilmesi, hatta kendi kendine karar verebilmesi gerekir. O yüzden de bir robota tam anlamıyla “Robot” diyebilmek için sadece hareketlerinin veya dış görünüşünün insana benzemesi yetmez! Ayrıca insan gibi düşünebilmesi ve karar verebilmesi, iyi ve kötüyü ayırt edebilmesi gerekir. Her şeyden önemlisi de yeni şeyler öğrenebilmesi, öğrendiği şeyleri günlük hayatında kullanabilmesi gerekir. Yani kısaca, bir robota tam anlamıyla “robot” diyebilmek için düşünebilen bir zekaya sahip olması gerekir.

İnsan gibi düşünebilen, öğrenebilen, öğrendiği yeni bilgileri uygulayabilen robotların yakın bir gelecekte hayatımıza girmesi beklenmektedir. Böyle bir gelecek çok uzakta değil! Çünkü; özellikle de son bir kaç yıldır yapay zeka üzerine yapılan çalışmalar, meyvelerini vermeye başladı. Bu tür yapay zekalar insan gibi karar verme yeteneğine sahip olmasalar da en azından kendisine öğretilen bilgilerden yola çıkarak yeni bilgiler öğrenebilmektedirler. Robotlar Geleceği Nasıl Şekillendirecek?

Yapay zekanın robotlarda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, artık insan gücüne pek ihtiyaç kalmayacak!.. İnsanların yapabildiği her işi artık robotlara bırakmaya başlayınca günümüzdeki mesleklerin de bir anlamı kalmayacak… Peki, bu robotlar insanların büyük çoğunluğunun işsiz kalmasına neden olmayacaklar mı?…

Yapay zekaya sahip robotların hayatımıza girmeye başlamasıyla insanlı pek çok işin artık, ağır işin veya mesleğin son bulacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak dünyaya her zaman  at gözlükleriyle de bakmamak gerekir. Evet belki robotlar aylar alan bir bina yapımının süresini bir kaç güne indireceklerdir. İnsan pilotların yönettiği uçaklar tarih olacaktır. Belki de en uç meslek olan Astronotluk bile tarihe karışacaktır. Ancak gelişen teknoloji bir takım mesleklerin tarihe karışmasına neden olduğu gibi yeni mesleklerin doğmasına da neden olmaktadır. Örneğin; bundan elli yıl önce “e-editörlük” diye bir karam var mıydı? Ya da “Bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisi, sosyal medya yöneticiliği…” gibi mesleklerden söz etmek mümkün müydü? İşte gelişen teknoloji ile, bazı meslekleri yok olmaya yüz tutarken, yeni yeni mesleklerin doğmasına da neden olmaktadır. Hatta robotların hayatımıza girmesiyle birlikte teknolojinin en az bu zamandan bir kaç kat hızla, katlanarak ilerleyeceğine inananlardanım… Robotlar Geleceği Nasıl Şekillendirecek?

Sonuçta bu robotları tasarlayan, onlara bilinç kazandırmak için kod yazan insanlara her zaman ihtiyaç duyulacaktır. En azından robot üreten fabrikalarda çalıştırılmak üzere binlerce işçiye ihtiyaç duyulacaktır.  Ancak bunun da bir sonu var!.. Yakın veya uzak bir gelecekte, robotlar yeni nesil robotları üretmek için insanlara ihtiyaç duymadıklarında… Yani yeni bir model üretilecekse bunu yapmak için insanların zekasına ihtiyaç duymayan robotlar üretilmeye başlandığında ne olacak?

Teknolojinin gelişiminin önünde hiçbir şey duramaz!… Günün birinde robotlar artık insan gücüne ve zekasına ihtiyaç duymadıklarında bizleri gereksiz görerek yok etmek isteyebilirler mi?…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments