Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Aynı mıdır?

İkizlerin parmak izleri farklıdır...

Her insanın DNA dizilimi farklıdır. Ancak tek yumurta ikizlerinin DNA dizilimlerine bakıldığında birbirlerine çok benzedikleri görülür. Her ne kadar tek yumurta ikizlerinin DNA dizilimleri birbirlerine benzese de parmak izlerinin birbirlerinden çok farklı olduğu görülür. Peki bunun sebebi nedir?


Tek yumurta ikizleri her ne kadar birbirlerine benzeseler de aslında temel olarak birbirlerinden çok farklıdırlar. Özellikle son yıllarda bilimin cevabını aradığı genlerin mi yoksa çevrenin mi insanlar üzerinde daha etkili olduğu konusu tartışılmaktadır. Tarih boyunca üstün zekalı insanlara bakıldığında ne anne ve babalarının üstün zekalı olduğu görülür ne de çevrelerinde üstün zekayı tetikleyecek bir etkene rastlanır. Yani, ne çevre ne de genler temel olarak karakterin üzerinde etkili  değildir.

Her ne kadar aynı yumurta ikizleri birbirlerine dış görünüş açısından çok benzeseler de karakter olarak büyüdükçe aralarında bazı temel farklar meydana gelmektedir. İşte bilim bu yüzden genlerin mi yoksa çevrenin mi insanın gelişimine daha fazla katkı sunduğu konusunda anlaşmaya varamamıştır. Tek yumurta ikizlerinin DNA yapıları birbirine çok benzese de karakter davranış olarak aralarında hiçbir benzerlik yoktur. Örneğin; tek yumurta ikizlerinin %20’si farklı ellerini daha etkin olarak kullanmaktadırlar. Bu durumun sebebinin anne karnındaki farklı pozisyonlarının sebep olduğu sanılmaktadır. Ancak bu bilginin bilimsel bir kesinliği yoktur. Hatta tek yumurta ikizlerinin göz renkleri, ses vokalleri bile farklıdır.  Tek yumurta ikizlerinin aynı anne karnını paylaşmaktan başka ortak bir özellikleri yoktur.

Dolayısıyla ikizlerin parmak izleri de birbirlerinden farklıdır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda ikizlerin parmak izlerinin birbirleriyle %95 oranında benzer oldukları anlaşılmıştır. Ama yine de %5’lik bir farkla olsa bile ikizlerin parmak izlerinin birbirinden farklı olduğu söylenebilir.

İkizlerin parmak izlerinin neden birbirinden farklı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Hatta, neden karakterlerinin farklı olduğu, neden göz renklerinin farklı olabildiği veya neden farklı elleri etkin olarak kullanabildikleri gibi pek çok sorunun temel olarak bir açıklaması yoktur.

Son zamanlarda tek yumurta ikizlerinin neden birbirinden farklı olduklarına dair bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya göre ikizler arasındaki farkların temel sebebi anne karnında farklı şartlarda büyüdüklerinden olduğu düşünülmektedir. Öyle ki; anne karnındaki ikizlerin anneden aldıkları kanın bile eşit olmadığı saptanmıştır. Hatta anne karnında beslenmelerinin bile birbirinden farklı ve düzensiz olduğu düşünülmektedir.  Birinin diğerine göre daha kilolu doğmasının temel sebebinin bu olduğu düşünülmektedir. Ancak bu teorinin de kesin bilgilere dayanmadığını da ifade etmek gerekmektedir.

Aynı teoriye göre ;İkiz bebeklerin parmak izleri anne karnında oluşmaya başlar. Her ne kadar parmak izi genetiğin yansıması olsa da anne karnında ikiz bebeklerin farklı yetişmesi ikizlerin de farklı parmak izlerine sahip olduklarını düşündürmektedir. Parmak izleri oluşurken ikizlerin parmak izleri aynı iken hamileliğin 13. haftasında sonra hareketlenmeye başlayan bebeklerin anne karnındaki farklı hareketlerinin parmak izlerinin de farklı olmalarına neden olduğu düşünülmektedir. Ancak bilimsel kesinlikte bu konuda bir bilgi bulunmamaktadır….

Kısaca, tek yumurta ikizlerinin parmak izleri, karakterleri, göz retinalarının yapıları, kiloları, düşünceleri… Kısacası tüm özellikleri birbirinden farklıdır. Bu temel farkların nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bence bilimin bu tip araştırmalar yaparken mutlaka “ruh” kavramını da  da araştırmalarına dahil etmesi gerekir….

Abone Ol!
Bildir
guest
3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
E.Güven
E.Güven
1 yıl önce

Son derece güzel bir yazı en çok etkilendiğim kısım ise; ikizlerin göz renklerinin bile farklı olabileceği bilgisi…

Mustafa
Mustafa
1 yıl önce

Şu bir gerçek ki tek yumurta ikizlerinin birnirlerinden bu kadar farklı olması Ruhun varlığına işarettir…

Arda
Arda
1 yıl önce

Yazı güzel!.. Yalnız şu noktalama işaretlerine biraz daha özen gösterseniz daha da iyi bir yazı olacak!…