Terörün Bedeli?

Terörün bedeli

Terör, korku ve tehdit ile  topluma kendi ideolojilerini pompalamaya çalışan insan topluluğudur. Terörün bu kadar basit bir tanımı olsa da bu ideolojileri insanlara aktarma yöntemleri çok enteresandır. “Ya benim dünya görüşümü kabullenirsin ya da yaşama hakkını elinden alırım!” felsefesi tüm terör örgütlerinin kullandığı en önemli argümandır. 

Terör, hangi ideolojide olursa olsun korkutma ve sindirme yolunu seçtiğinden başarıya ulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Nitekim bu zamana kadar bu yöntemlerle başarıya ulaşmış hiç bir terör örgütü  de olmamıştır. Ancak yine de belirli dönemlerde toplumlar üzerinde büyük izler bırakan terör örgütleri olmuştur. Bu örgütlerin en başında da elbette bizi ilgilendiren “Yerli terör örgütümüz” olan PKK gelmektedir. Bu terör örgütünün bugün bu kadar etkili bir örgüt olmasının yegane nedeni bizzat devletin kendisidir. Bizzat devletin yaratmış olduğu otorite boşluğunu iyi değerlendiren bu örgüt arkasına aldığı bazı güçlerle binlerce insanın ölmesine, yerlerinden yurtlarından olmalarına ve milyarlaca doları bulan zararlara neden olmuştur. Bu örgütün silahlı eylemlere başladığı 1974 yılından bu zamana kadar devlete ve millete vermiş olduğu tüm zararlara gelin hep birlikte bakalım.Terör

Milli savunma Bakanlığının yayımladığı verilere göre; (2012 verileri)

  • Şehit olan devlet görevlisi sayısı (Asker, polis, jandarma, korucu): 7.000
  • Öldürülen PKKlı sayısı: 28.800
  • Ölen Sivil vatandaş sayısı: 6.500
  • PKK ile bağlantılı toplam tutuklu ve hükümlü sayısı: 203.000
  • PKK nedeniyle göç eden insan sayısı: 800.000
  • PKK ile mücadelede harcanan toplam askeri harcama: 450-500 milyar dolar.

PKK ile mücadelede harcanan para çok büyük gibi görünse de aslında gizli olarak ekonomiye verdiği zarar çok daha fazladır.Sadece turizm açısından bile baktığımızda terör olayları nedeni ile Türkiye’nin yıllık 10 milyar dolardan mahrum kaldığını söyleyebiliriz.opersyona giden askerler

Terör olaylarından etkilenerek ülkemize gelmekten vazgeçen yılda ortalama 4 milyon ile 10 milyon arasında turist olduğu öngörülmektedir. Gelmeyen bu turistlerden dolayı bile ülkemiz he yıl ortalama 10 milyar dolar zarar etmektedir.  30 yıllık terörle mücadele göz önüne alındığında bu rakam 300 milyar doları bulmaktadır. Bunun ekonomiye yansıması ise 1.2 trilyon doları bulmaktadır.

Diğer bir açıdan terör nedeniyle ekilip biçilemeyen verimli topraklarımızdan zararımız yıllık 5 milyar dolardır. Ekonomiye vurduğu darbe çarpan etkisi de göz önüne alındığında yıllık 15 milyar doları aşmaktadır. 30 yıllık terörle mücadelemizde Türkiye’nin sadece tarımdan ettiği zarar 450 milyar dolardır.

Diğer açıdan terör örgütlerinin yabancı yatırıma olan yatsınamaz darbesidir. IMF raporlarına göre sadece terörden dolayı ülkemize gelmeyen yabancı yatırım miktarının 371 milyar dolar olduğunu hesaplamıştır. Bu paranın ekonomiye katacağı yıllar içerisindeki değer ise yaklaşık olarak 2 trilyon dolardır.

Engellenen projeler, yollarda yakılan kamyonlar ve yükleri, askeri açıdan, tarım, turizm bakımından Terörün Türkiye ekonomisine dolaylı yollardan zararı 30 yıllık süre zarfında  toplam olarak 4 trilyon doları bulmaktadır. Varın bu para ile hayatımızda neler değişirdi siz hesap edin….

Terörün her türlüsü her türlü insana,canlıya zarar vermektedir. Bu ülkede yaşayıp da terör olaylarından etkilenmeyen tek bir canlı dahi yoktur. “Bana ne!” “Bana bir şey olmaz!” deme terör olaylarından binlerce kilometre uzakta dahi olsan, eğer bu toprakların bir kösesinde yaşıyorsan emin ol en büyük zararı yine sen görmektesin. 

Kaynaklar:

 

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments