Tüm Dünyadaki Toplam Para Miktarı

para birimleri

Hiç yılık gelirinizle dünyada kaçıncı sırada olduğunuzu merak ettiniz mi? Peki bir kola için kaç dakika çalışmanız gerek? Ya da bir Gana’lının bir kola için kaç dakika çalışması gerek? Aylık gelirinizle kaç Kazakistanlı doktorun maaşını ödeyebilirsiniz? İşte bu tarz soruların cevaplarını merak edenler, “Global Rich List” sitesinden bu meraklarını gidere bilirler. (Gitmek için “tıkla”)

Örnek olsun diye, biz asgari ücret üzerinden bu siteyi inceledik. Asgari ücret, 2017 yılı itibariyle 1402 liradır. Bu durumda asgari ücretli bir insanın yıllık geliri; 16.824 liradır.

Bu verileri Global Rich List sitesine girdiğimizde önümüze çıkan tablo şöyledir;

  • Bir asgari ücretli zenginlik bakımından dünyada 732.003.068’inci sıradadır.
  • Bir asgari ücretli çalışanın yıllık kazandığı para miktarı ile dünyanın  %87.8 inden daha fazla kazanmaktadır.
  • Asgari ücretle çalışan bir insan saatte 8.75 lira kazanabilirken, Zimbabveli bir çalışan saatte 70 kuruş kazanabilmektedir.
  • Aynı ücreti kazanabilmek için Ganalı bir işçinin 79 yıl çalışması gerekir.
  • Asgari ücretli bir işçinin bir kola alabilmesi için 5 dakika 24 saniye çalışması yeterlidir. Ancak Endonezyalı bir işçinin bir kola alabilmesi için 2 saat çalışması gerekir.
  • Son olarak bir asgari ücretlinin 1 aylık geliri ile Kazakistanlı 48 doktorun 1 aylık maaşı ödenebilir.

Şimdi sadece bu verilere bakılarak asgari ücretli bir çalışanın zengin olduğunu söyleyemeyiz. Eğer asgari ücretle çalışan bir kişi evliyse ve 2 çocuk sahibiyse dünyanın %99.7’si gibi açlık sınırının altında yaşıyor demektir.

Türkiye’de, 2016 verilerine göre dört kişilik bir ailenin geçinebilmesi için aylık 5 bin liranın üzerinde gelir elde etmesi gerekir. Bu gelirin altında kazanan her aile yoksul sayılır. Yine 4 kişilik bir ailenin açlık sınırında sayılmaması için aylık 1700 lira kazanabilmesi gerekir. Üstelik bu veriler sadece yeme-içme hesaplanarak elde edilen verilerdir. Barınma, ısınma gibi temel ihtiyaçlar bu hesaba dahil edilmemektedir. Kısaca, Türkiye’de de durum pek parlak olmasa da, yine de bu paraları rüyalarında görebilecek insanlar olduğunu bilmenizi istedim… Düşünüp ona göre hareket etmek size kalır…

Şimdi gelelim asıl konumuza “Dünyada toplam ne kadar para var?” Bu sorunun net bir cevabı olmasa da bir kaç tahmin yapmak elbette mümkündür.

Dünyada bulunan toplam para biriminin 180 olduğu tahmin edilmektedir. Bu para birimlerinin toplam değerlerinin ise 5 trilyon dolar olduğu tahmin edilmektedir. Ancak piyasaya sürülmüş olan bu para miktarının gerçeği yansıtmadığını söyleye biliriz. Bunun nedeni bankacılık sisteminin yaratmış olduğu gerçek paranın dışında olan değerlerdir. Bu değerlerin içinde kullandığımız kredi kartları, tahviller, bonolar gibi pek çok para yerine geçecek değerli kağıtları da katmamız gerekir. Peki neden?

Bunun nedenini anlamak için bankacılık sistemini anlamak gerekir. Bankacılık sistemi şu şekilde çalışır… Diyelim ki; siz bankaya 10 lira bir para yatırdınız. Bankalar sizin yatırdığınız bu paranın sadece %10’unu ellerinde tutmakla yükümlüdürler. Geriye kalan kısmı ise yatırım yaparak veya kredi vererek değerlendirirler. Sizin yatırdığınız bu paranın diyelim ki; 6 lirası kredi olarak verildi. Sizin hesabınızda 10 lira para görünürken gerçekte 4 lira vardır. Eğer siz bu on liranın tamamını çekmek istediğinizde paranın tamamını banka size geri verir. Ancak bir farkla sizin on lira olarak verdiğiniz para verilen kredi ile birlikte otomatikman 16 lira olmuştur. Biraz karışık gibi görünse de aslında mantığı çok basittir.

Bankaların nasıl çalıştığına dair bir örnekle bunu daha iyi anlayacağınıza eminim. Diyelim ki; x bankası hesaplarına insanların toplam yatırdığı para yıllık 1 miyar dolar olsun… Bu banka; bu paranın 800 milyon  dolarını kredi olarak verir. 100 milyon dolarını da kredi kartlarına verir.  Bankanın kasasında yüz milyon dolar kalır. Bu verilen kredilerden ve kredi kartlarından 200 milyon dolar faiz geliri elde eder. Bu geliri de kredi olarak başkalarına verir. Gerçekte yatırılan para 1 milyar dolarken yıl sonunda bu para 1 milyar 200 milyon dolar olmuştur. Tabi bu süreç hiçbir zaman durmaz, sürekli devam eder. Bir kaç sene içerisinde bankanın kasasındaki para 100 milyon dolar sabit kalsa da bankanın piyasada dolaşan 1.5 milyar doları olur. Sonuç olarak piyasada asla var olmamış bir para dolanır durur. Görünüşte bankanın toplam değeri 1.5 milyar dolar olsa da gerçekte bankanın elinde bulunan para 100 milyon dolardır. Büyük ekonomik krizlerde bankaların batmalarının tam olarak sebebi de budur. Bu krizlerde bankada parası bulunan insanlar paralarını çekmek isteyeceklerdir. Ancak milyarlarca doları bulunan hesaplara rağmen kasada bulunan bir kaç milyar dolar talebi karşılayamayacağı için bu duruma düşen tüm banklar batacaktır. Bu durum 2001’de Türkiye’de yaşanmıştır. Onlarca banka sırf bu yüzden batmıştır.

Sonuç olarak; bankaların yaratmış oldukları bu para miktarı da göz önüne alındığında tüm dünyada bulunan toplam para miktarı 75 trilyon dolardır….

Her türlü soru görüş ve önerileriniz için yorum bırakmayı unutmayın…

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments