Tüm Zamanların En çok Satan On Oyunu

Tüm Zamanların En Çok Satan Oyunları

Son zamanlarda tüm platformlarda oyun satışları hiç görülmemiş şekilde arttı. Bunun nedeni oyun dünyasının her geçen gün biraz daha kendini  geliştirmesi ve bu dünyanın her geçen gün biraz daha gerçek hayata dönüşmesi diyebiliriz… Yüz binlerce hatta milyonlarca kopya satan oyunların sürekli olarak gelişmesi bu alana yapılan yatırımların da sürekli olarak artmasını sağlamıştır. İyi bütçeler ile yapılan oyunların iyi de birer “reklamları” olunca ister istemez “milyonlara” ulaşan satışları görmek bizleri hiç de şaşırtmamaktadır. Bugün sizlerle “En çok satan oyunların” satış rakamlarını ve bu satışlardan elde edilen gelirleri inceleyeceğiz…

10. Wİİ PLAY

Bu listenin onuncu sırasında yer alan bu oyun, Nintendo firmasının 2006 yılında çıkardığı Wii oyun konsoluna uyumlu olarak çalışan bir oyundur. Harekete duyarlı bir kumandası olan bu konsolla harika bir deneyim sunulmaktadır. Piyasaya çıktığı yıl 28 milyon kopya satan bu oyun 58 dolardan Wii oyun konsolu ile satışa sunulmuştur. Nintendo firmasının bu konsol ve oyundan elde ettiği toplam gelir ise; 1 milyar 624 milyon dolardır.

                        

9. CALL OF DUTY: MODERN WARFERE 2

“İnfinity Avards” yapımcı firmanın 2009 yılında piyasaya sürdüğü bu oyun, 28,5 milyon kopya satarak 2 milyar dolar gelir elde ederek büyük bir başarının altına imza atmıştır.

8.  YENİ SÜPER MARİO BROS

2006 yılında çıkan bu oyun “Wii oyun konsollarına” özel olarak geliştirilmiştir. Bilgisayarda veya herhangi bir platformda bu oyunun ilk versiyonu olan “Süper Mario’yu” oynamayan inan saysı herhalde çok azdır. Çocukluğumuzun belki de en önemli oyunlarından biri olan bu oyunun geliştirilmiş versiyonu olan “Süper Mario Bros”, tam olarak 30 milyon 380 bin kopya satarak “Tüm zamanların en çok satanları” listesinde kendisine iyi bir yer edinmiştir. Yine Nintendo firmasının bir ürünü olan bu oyun şirketine 2.5 milyar doların üzerinde bir gelir getirmiştir.

7. Vİİ SPORT RİSORT

Yine bir Nintendo yapımı olan bu oyun, 31 milyon 100 bin kopya satmıştır. Vii Oyun Konsollarına özel olarak tasarlanmıştır. Bir çok spor müsabakasını yine harekete duyarlı olan bir kumanda ile oynamayı vaat eden bir oyundur. Bu oyun, üreticisi olan Nintendo firmasına, 2,5 milyar doların üzerinde bir gelir getirmiştir. Yayınlanma tarihi ise 2009’dur

6. GRAND THEFT AUTO V

GTA serisinin en çok satan oyunu olan bu oyun, 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Piyasaya sürüldüğü gün 3 milyonun üzerinde kopya satan bu oyun, sadece ilk gününde 800 milyon dolar hasılat yaparak  “24 Saatte En Çok Satanlar” listesinde ilk sırayı almayı başarmıştır. Toplamda ise 32.6 milyon kopya satmıştır. Rock Star Games’in en önemli oyunlarından biri olan bu oyun, yapımcı şirketine 8 milyar doların üzerinde bir gelir getirmiştir.

5. MARİO KART Wİİ

Bu listedeki ikinci Süper Mario oyunu olan bu oyun, 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Yine bu oyunun yayımcısı Nintendo firmasıdır. “Wii Oyun Konsollarına” ve PC sürümlerine de sahip olan bu oyun, alışılmış MARİO oyunlarından farklıdır. Toplamda 35,5 milyon kopya satan bu oyun yayımcısı olan Nintendo firmasına 4 milyar dolar gelir getirmiştir.

4. SÜPER MARİO BROS

1985 yılında piyasaya sürülen bu oyun, hepimizin bildiği orijinal MARİO oyunudur. Günümüzde bile her eve girmeyi başarabilen bu oyun toplamda 41 milyon kopya satmıştır. Yine bu oyun yayımcısı olan Nintendo firmasına 2,7 milyar dolarlık bir gelir getirmiştir.

3. MİNECRAFT

“Tüm zamanların en çok satanları” listesinde kendisine üçüncü sırada yer bulan bu oyun, 2009 yılında oyun severlere sunulmuştur. Küplerle çeşitli tasarımlar yapmanızı sağlayan bir oyun olan Minecraft’ın geliştiricisi Marcuss Person adlı bir bilgisayar yazılımcısıdır. İlk çıktığı günden bu yana 50 milyon kopya satan bu oyun, 2010 yılında 2,5 milyar dolara Microsoft’a satılmıştır. Halen geliştirilmeye devam eden oyunu orijinal internet sitesinden indirmeniz mümkündür.

2. Wİİ SPORTS

Listemizin ikinci sırasında yine bir Nintendo oyunu olan, “Wii Sports” bulunmaktadır.  Bir çok spor müsabakasını harekete duyarlı oyun kumandası ile oynaya bildiğiniz bu oyun 2006 yılında piyasaya çıkmıştır. Bu listede bir çok oyunu bulunan Nintendo firması sadece bu listedeki 5 oyunu ile 245 milyon kopya satma başarısını göstermiştir. Bu oyunlardan 90 milyon kopya ile “Wii Sports” başı çekmektedir. Yine bu oyun ile Nintendo firmasının kasasına yaklaşık olarak 5 milyar dolar para girmiştir.

1.TETRİS

Listemizin en tepesinde yer alan bu oyun bu listenin taçsız kralıdır. Bu zamana kadar yaklaşık olarak 147 milyon kopya satmayı bu başaran bu oyun, bana göre oyun tarihinin en başarılı ve en basit oyun yapımlarından biridir. Basit oynanışı ile saatlerimizi bu oyunun başında geçirdik. Yayım yılı 1984 yılı olan bu oyun adeta bir para makinesi gibi çalışmıştır. Geliştiricisi Rus Aleksey Pajitnov olan bu oyun, sahibini adeta milyarder etmiştir. Aleksey bu oyundan tam olarak 6 milyar dolar kazanmıştır. Yine bu oyunu temel alan milyonlarca “Game Boy” üretilmiştir. Aşağıdaki videoda bu oyunun ilk versiyonu bula bilirsiniz….

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments