Türkiye’nin En Zengin On İnsanı

en zenginler

Forbes Dergisi’nin her yıl yayımladığı “Milyarderler” listesinde bu yıl Türk vatandaşı,  57 isim bulunmaktadır.  Bu isimlerden anlaşılacağı üzere, bu kişiler Türkiye’nin en zengin insanlarıdır. Bu listede yer alacak olan isimler ise Türkiye’nin ilk on en zenginleri arasında sırasıyla yer alan isimlerdir. Yine bu listede yer alan kişilerin “Kişisel Servetleri” incelenmiştir.

10. Ali Ağa oğlu (1954 doğumlu)Ali Ağaoğlu

Listemizin onuncu sırasında yer alan Ali Ağa oğlunun kişisel serveti; 1.8 milyar dolardır. Bu serveti hepimizin de bildiği üzere inşaat sektöründen elde etmiştir.

9.Filiz Şahenk (1967 doğumlu)Filiz Şahenk

Listemizde yer alan kadın zenginlerden biri olan Filiz Şahenk’in toplam serveti; 2.2 milyar dolardır. Doğuş Holding ve Garanti Bankasının yönetim kurulu başkanı olan, Ferit Şahenk’in kız kardeşidir. Servetinin kaynağı ise,  yine babası olan Ayhan Şahenk’in kurmuş olduğu Doğuş Holding’ten gelmektedir.

8. Suna Kıraç (1941 doğumlu)

Vehbi Koç’un kızı olan Suna Kıraç’ın kişisel serveti 2.2 miyar dolardır. Kişisel servetinin kaynağı ise elbette Koç Holding’ten gelmektedir. Şu anda ise Koç Holding yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapmaktadır.

7. Erman Ilıcak (1967 doğumlu)Erman Ilıcak

Rönesans Holdig’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Erman Ilıcak’ın kişisel serveti 2.3 milyar dolardır. Bilmeyenler için Rönesans Holding inşaat, gayrimenkul ve enerji alanlarda Türkiye’de ve Rusya’da çeşitli yatırımlar yapan bir şirkettir.

6. Şarık Tara ( 1930 doğumlu)Şarık Tara

Şarık Tara, Enka Holding’in kurucusu ve yönetim kurulu fahri başkanıdır. Kişisel serveti ise; 2.4 milyar dolardır. Enka Holding enerji alanında yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin bu alandaki en büyük şirketidir.

5. Ferit Faik Şahenk (1964 doğumlu) Ferit Faik Şahenk

Doguş Holding ve Garanti Bankası yönetim kurulu başkanı olan Ferit Faik Şahink’in kişisel serveti; 2.5 milyar dolardır. Babası olan Ayhan Şahenk’in 2001 yılında ölümünün ardından, Doğuş Holding yönetim kurulu başkanı seçilmiştir. O tarihten bu yana görevini devam ettiren Ferit Faik, elbette ki, servetinin kaynağı Türkiye’nin en köklü şirketlerinden biri olan Doğuş Holding’e borçludur.

4. Mustafa Rahmi Koç (1930 doğumlu)Mustafa Rahmi Koç

Koç Holding’i aramızda duymayan veya bilmeyen yoktur herhalde. İşte bu holdingin 2003 yılına kadar yönetim kurulu başkanı olan Rahmi Koç’un kişisel serveti; 2.6 milyar dolardır. 1926’da Vehbi Koç tarafından kurulan Koç Holding, Türkiye’nin ilk hondingidir. Arçelik, Beko, Yapı Kredi Bankası gibi bir çok köklü kuruluş Koç Holding’in çatısı altındadır. Yine bu holding dünyanın “Fortuna 500” sıralamasında yer alan tek Türk şirketidir. Koç holding, Dünyanın en büyük 250 şirketi arasında yer alır.

3. Semahat Sevim Arsel  (1928 doğumlu)Semahat Sevim Arsel

Koç holding kurucusu Vehbi Koç’un en büyük çocuğu olan Semahat Arsel’in kişisel serveti; 2,7 milyar dolardır. Bu servetin büyük çoğunluğu kendi ailesinden gelse de, bir kısmı da kocası olan Nusret Arsel’den gelmektedir.

2. Hüsnü Özyeğin (1944 doğumlu)Hüsnü Özyeğin

Listemizin ikinci sırasında yer alan Hüsnü Özyeğin’in kişisel serveti 2,8 milyar dolardır. Fıba Holding yönetim kurulu başkanıdır. Fiba Holding 1987 yılında kurulmasına rağmen kısa sürede Türkiye’nin önemli şirketlerinden biri haline gelmiştir. Fiba Holding; finans, perakende sektörü, inşaat, enerji, telekominikasyon gibi pek çok sektörde hizmet vermektedir.

1. Murat Ülker (1956 doğumlu)Murat Ülker

Geldik listemizin bir numarasına… Listemizin bir numarasında Yıldız Holding yönetim kurulu başkanı olan Murat Ülker vardır. Murat Ülker’in kişisel serveti tam olarak 4,4 milyar dolardır. Hazır gıda sektörünün şüphesiz Türkiye lideri olan Ülker A.Ş’nin bağlı olduğu holding Yıldız Holding’tir. 1944 yılında Sabri Ülker tarafından kurulan bu Ülker A.Ş, Türkiye’nin en değerli ilk üç şirketi arasında her zaman yerini korumaktadır. Tek başına Ülker A.Ş’nin piyasa değeri 15 milyar dolardır.

Türkiye’nin kişisel servetleri bakımından en zenginlerini incelediğimiz bu yazımızda bulunan kişilerin toplam servetleri; 25,9 milyar dolarken, dünyanın en zengini olan Bill Gates’in kişisel serveti 75,4 milyar dolardır… Yani Türkiye’deki on en zengin adam bir Bill Gates etmemektedir. Eee, ne demişler; “Zenginin parası zügürdün çenesini yorarmış!”. Görüşmek üzere…

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments