Ufkunuzu iki kat geliştirecek 10 bilgi

ilginç bilgiler

İlginç bilgiler öğrenerek ufkunuzu iki kat geliştirmek ister misiniz? O halde buralarda size göre mutlaka ilginç bir bilgi vardır. Duyunca inanamayacağınız ama bilimsel kanıtlarıyla bilgilerinizi tazelemek veya yenilerini öğreneceğiniz ilginç bilgiler top 10 serimize hoş geldiniz… Hadi başlayalım…

10- Yaz aylarında daha çok cinayet işlenir. Peki sebebi nedir?Yaz aylarında daha çok cinayet işlenir

İsrail’de Ben Gruon Üniversite’ne yapılan bir araştırmaya göre erkeklerde yazın sıcaklıktan dolayı Seratonin Hormonu daha az salgılanmaktadır. Bu hormon insana mutluluk ve heyecan veren bir hormondur.  Bu hormon erkelerde kadınlara oranla daha az salgılanmaktadır. Yaz aylarında ise erkelerde neredeyse yok denecek kadar daha az üretilen bu hormon yazın cinayet oranlarının kışa göre 3 kat artmasının nedeni olarak görülmektedir.

9- Bir insanın kokusu size itici geliyorsa o kişiden çocuk sahibi olmayınBir insanın kokusu

Bilim adamlarına göre karşı cinsin kokusu size çekici geliyorsa o kişinin sizden değişik özelliklere sahip bir bağışıklık sistemi olduğu anlamına gelmektedir. Eğer sizinle farklı bağışıklık sistemine sahip bir kişiyle evlenir ve çocuk sahibi olursanız o çocuğun bağışıklık sisteminin nispeten daha güçlü olabileceği sonucu bilim adamları tarafından ispatlanmıştır.

8-Erkeği dişisinde 40.000 kat daha küçük olan deniz canlısı battaniye ahtapotları

2000 yılına kadar dişi battaniye ahtapotlarının hiçbir şekilde erkek cinsine rastlanmamıştır. Bilim adamlarının dişi ile erkek battaniye ahtapotlarının aralarındaki bu büyüklük farkının bilinmemesi, bu canlıların nasıl ürediğinin bir türlü açıklanamamasına neden olmuştu. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda dişi battaniye ahtapotlarının boylarının 2 metreyi geçmesinin yanı sıra erkek battaniye ahtapotlarının boyunun bir kaç santimi geçmediği anlaşıldı. Böylece dişi ile erkek battaniye ahtapotlarının aralarında büyüklük bakımından 40.000 kat fark olduğu anlaşıldı.

7-IRA terör örgütü ve ilginç eylemiIRA terör örgütü ve ilginç eylemi

Doksanlı yılların eli kanlı terör örgütlerinden IRA’nın ilginç bir eylemi olmuştu. 1994 yılında İngiltere’nin Mancester şehrinde telefonla polisi arayanlar teröristler, bir mahalleye bomba yüklü bir araç koyduklarını ve bu insanları kurtarmak için bir saat zamanları olduğunu söylediler. Bir saat içerisinde 75 bin insan o mahalleden tahliye edildi. Bir saatin sonunda bomba patlatıldı ama bir tek insan bile hayatını kaybetmedi. Dünya tarihine en büyük polis operasyonu olarak  kayıtlara geçen bu olay IRA’nın gerçekleştirmiş olduğu ilginç eylemlerden biri olmuştur.

6- Teknik olarak evrende çingene pembesi olarak bilinen renk yokturçingene pembesi

Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda bilimsel adı Macenta olan çingene pembesinin teknik olarak evrende bulunmadığını kanıtlamışlardı. Bunun nedeni bu rengin evrenin hiçbir köşesinde dalga boyunun bulunmamasıdır.  Dolayısıyla evrende böyle bir renk de yoktur. Ancak bu rengin insan zihninin bir oyunu olduğu düşünülmektedir.  Başka hiçbir canlının bu rengi görmesi mümkün değildir. Çünkü; böyle bir renk teknik olarak yoktur.

5- Hayvanlarla aramızdaki farkişaret dili öğretilen şempanze

İnsanlar zekalarının hayvanlardan üstün olduğunu düşünürler. Oysa ki bazı hayvanlarla insanlar arasında zeka olarak pek fazla bir fark yoktur. Örneğin; orangutanlar. Orangutanların insanlar ile aralarında temel olarak zeka bakımından çok fazla fark yoktur. Teknik olarak ses telleri uygun olmadığı için orangutanların konuşması pek mümkün değildir.İnsanlar arasındaki temel olarak tek fark budur. Ancak orangutanların el işaretleriyle iletişime geçebildikleri keşfedilmiştir. Hatta bilim adamları bir orangutana işaret dilini öğretmeyi başarmışlardı. Kendisine yöneltilen her türlü soruya işaret diliyle cevap verebilen bu orangutan hiç bir zaman “soru sormamıştır.” Yani “Ben neyim?” “Sen nesin?””Bu ne anlama geliyor?” gibi sorular hiçbir şekilde insanlara sormamıştır. Yani insanlarla hayvanlar arasında zeka bakımından bir fark olmasa da bu ikisi arasındaki fark insanların soru sora bilmesidir. İnsanın “Ben neyim?” “Bu nedir?” gibi sorular sorması ve bu soruların cevaplarını araması hayvanlar arasındaki temel farktır. O yüzden; insanlar düşünebilen bir canlı değil. Soru sorabilen bir canlıdır.

4- Eğilip kıç gösterme ABD’de tamamen yasaldırAmerika

Eğilip kıç gösterme Türkiye’de yasalara göre hakaret sayılır. Bunu yapan kişi hakkında dava açmanız ve kazanmanız mümkündür. Ancak Amerikan yasalarına göre eğer bir kişi size kıçını gösteriyorsa o kişiden şikayetçi olamazsınız. Çünkü; Amerika yasalarına göre bu davranış kişinin kendisini ifade etme yollarından biri olarak görülür. Bu davranışı sergilemek ABD’de tamamen yasaldır.

3-Kılık değiştirme ustası ahtapotTaklitçi Ahtapot"

İsmi de zaten “Taklitçi Ahtapot” olan bu hayvan sadece renk değiştirmekle kalmıyor aynı zamanda bazı hayvanların kılığına girerek adeta çok seri bir şekilde kılık değiştirebiliyor. Deniz yılanı, dil balığı, kaplan balığı gibi pek çok hayvanın kılığına girebiliyor ve  tıpkı onlar gibi davranabiliyor. Bunu yaparak bu türden balıkların kendisini tehdit olarak görmemesini sağlıyor. Böylece avını kolayca avlayabiliyor.

2- Atomlar arasındaki muazzam boşlukAtomlar arasındaki muazzam boşluk

Son yapılan araştırmalar doğrultusunda atomların %99,98’inin boşluktan oluştuğu artık biliniyor. Aslında bizim gördüğümüz dokunduğumuz maddelerin tamamı neredeyse yok denecek kadar büyük bir boşluktan ibarettir. Eğer dünyayı oluşturan tüm atomlardaki boşluklar alınabilseydi dünya bir elma kadar avucumuzun içine sığabilirdi. Dünya avucumuzun içine sığsa da yine de ağırlığı aynı olurdu.

1- Dünyada yaşamış insan sayısıDünyada yaşamış insan sayısı

Tahmini olarak dünyada bu zamana kadar 100 milyar insan yaşadığı düşünülmektedir. Şu anda dünyadaki insan sayısının 7 milyar olduğunu düşünürsek dünyada yaşamış insanların %93’ü toprak altındadır. İlginç değil mi?

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments