Üzerinize Yıldırım Düşerse Ne Olur?

Üzerimize Yıldırım Düşerse Ne Olur?

Öncelikle üzerinize yağmurlu bir günde yıldırım düşme olasılığı 600 binde birdir. Üstelik her yıldırım çarpan 100 kişiden doksanı hayatta kamayı başarıyor. Ancak her ne kadar bir yıldırım çarpması sonucu hayatta kalma ihtimaliniz yüksekse de hayatınız boyunca çarpan yıldırımın vücudunuz üzerinde bıraktığı etkilerle yüzleşmeye mahkumsunuzdur.


Yıldırımlar, inanılmaz boyutlarda enerji seviyelerine ulaşabilirler. Öyle ki; bir yıldırım düştüğü bölge etrafındaki havayı 25 bin dereceye kadar yükseltebilir. Bu da neredeyse güneşin yüzey sıcaklığından 5 kat daha fazla sıcaklık anlamına gelmektedir. Ancak bu sıcaklık kısa süreliğine oluşan bir sıcaklıktır. Öyle ki; havanın yıldırım düşmesi esnasında ulaştığı bu sıcaklık, bir saniyenin yüzde biri kadar sürer. Ama yine de bu kısa süre zarfında bile elbiselerimiz parçalanabilir, eğer elimizde cep telefonumuz varsa elimizde patlayabilir.

Eğer üzerinize bir yıldırım düşmesi sonucunda ölmezseniz hayatınız boyunca yaşadığınız bu olayın etkilerini görmeye devam ede bilirsiniz. Yüksek enerjili elektrik akımları vücudumuzda en çok damarlara zarar vermektedir. Kısa süreli de olsa bu tür eletriksel akımlara maruz kalmak, bu damarların yapısını bozabilir. Üzerinize bir yıldırım düşmesi sonucunda yine en çok damarlarınız bu durumdan etkilenecektir. Bu durumda kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi olumsuz pek çok sonuçla karşılaşabilirsiniz. Hatta tamamen felç olabilirsiniz…

Yıldırımın insan bedeni üzerinde en çok zarar verebildiği bir diğer organ ise beyindir. Yıldırım düşmesi sonucu bir çok insan kişilik bozukluğu, depresyon gibi pek çok etkiye maruz kalmışlardır.

Bunun yanı sıra yıldırım çarpmalarında vücudunuzda oluşan “Yıldırım Çiçeği” adı verilen ilginç oluşumlar da oluşabilir. Adeta bir dövmeyi andıran bu oluşum, yıldırım çarpması sonucu vücudumuzdaki kılcal damarların yanması sonucu oluşur. Bu oluşum, kılcal damarların etrafında toplanan kanın dağılmasıyla bir iki gün içerisinde kaybolur.

Yıldırım Çiçeği
Yıldırım Çiçeği

Peki Yıldırım Çarpmasından Nasıl Koruna Biliriz?

Öncelikle, yıldırım düşmesi en muhtemel bölgeler; su kenarları, açık alanlar ve ormanlık bölgelerdir. Yağmurlu bir günde bu tür bölgelerden uzak durmak sizi bir nebze de olsa koruya bilir. Ancak yıldırımın düşme ihtimali az olan bölgelerde bile yağmurlu bir günde güvende olmaya bilirsiniz. Yolda yürüken elinizde tuttuğunuz veya üzerinizde olan metal cisimler veya cep telefonu gibi elektronik eşyalar, bulunduğunuz bölgeye yıldırım düşme ihtimalini iki kat attırır. Eğer, şehir içinde, yüksek binalar arasında iseniz bulunduğunuz bölgeye yıldırım düşme olasılığı yok denecek kadar azdır. Şehir merkezlerinde yüksek binaların gökyüzüne yakın kısımlarında bulunan paratonerler bulunduğunuz bölgeye yıldırım düşme olasılığını azaltacaktır.

Yıldırımlar, kısa süreliğine de olsa 10 milyon volt ile 25 milyon volt arasında elektrik akımı oluştururlar. Tek bir yıldırımın gücü bile  150 milyon ampulün gücüne eşit voltaj üretebilir. Bilim insanları bu enerjinin depolana bilmesi durumunda insan oğlunun bir daha barajlara, rüzgar güllerine veya güneş panellerine ihtiyaç duymadan elektrik depolayabileceğini ileri sürmektedirler. Ancak yıldırımın bu muazzam gücünü depolayabilecek ve güvenle evlerimize iletebilecek şu anda böyle bir teknoloji bulunmamaktadır.

Bilimsel bilgilerin bu bölümünde kısa da olsa yıldırımlara değindik. Muazzam güçleriyle yıldırımlar doğanın en harika görsel şölenlerinden biri haline dönüşebilirler. Aşağıdaki videodan bir kaç yıldırım düşme anını göre bilirsiniz. İyi seyirler…

 

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments