Youtube Nasıl Para Kazınır ve Kazandırır?

Youtube resmi logosu

Hepimizin de bildiği üzere, 14 Şubat 2005 tarihinde 3 eski “Paypal” çalışanı tarafından kurulan “Youtube” bir video barındırma web sitesidir. Bu sitenin kurucuları olan Stew Chen, Chad Hurly, Javed Karem internette video bulma sıkıntısı çekince bu video barındırma sitesini yapmaya karar verirler. Temelleri, 2004 yılında atılan bu site 2005 yılında hizmete sunulur ve beklemedikleri bir taleple karşılaşırlar. İlk kurulduktan altı, yedi ay sonra şirket günde 65 binden fazla siteye video yüklendiğini ve günlük izlenme sayısının 100 milyon olduğunu açıklamıştır. Bundan bir yıl sonra 2006 yılında değeri 1,6 milyar dolara ulaşan Youtube, Google tarafından satın alınır. İşte Youtube’nin kısa kuruluş hikayesi böyledir…

Youtube’nin resmi logosu

2006 yılından itibaren ise Youtube, Google’nin elinde büyük bir gelişim ve dönüşüm aşamasına girmiştir. Bu tarihten itibaren, pek çok eklenti ve dil desteğinin yanı sıra “Youtube İş Ortaklığı Programı” adı altında yeni bir eklenti paketi yayımlandı. 2013 yılında Türkiye’de de kullanılmaya başlanan bu program sayesinde, kullanıcılar video paylaşmakla kalmayacak, aynı zamanda videolarından gelir de elde edebileceklerdi. “Youtuber” olarak adlandırılan bu program sayesinde yeni bir “meslek” dalı oluşmuş oldu. Herhangi bir şekilde telif hakkı içermeyen videoları yükleyen kullanıcılar, bir “adsense” hesabı açarak ve para kazanmayı aktif ederek, gelir elde edebilmektedirler.

Peki youtube bu paraları nereden karşılamaktadır ve kullanıcılarına nasıl dağıtmaktadır?. Youtube gelirlerinin %99’unu reklamlardan elde etmektedir. Yine Google’nin reklam verme servisi olan “Advords” üzerinden verilen reklamlar ve Youtube’nin ana sayfasında en altta yer alan “Reklam Ver” bölümünden ücretli olarak reklam veren işletmelerin reklamları videolarda gösterilir. Diğer kullanıcılar herhangi bir videoya baktıklarında bu reklamları görürler ve işletme amacına ulaşmış olur. İşte Youtube bu şekilde gelir elde eder

Youtube’de reklam gösterilen yerler kırmızı ile gösterilmiştir.

Youtube,  bu reklamlardan elde ettiği gelirin %65-%70’lik kısmını Youtuber’lara dağıtır. Bu parayı dağıtırken de bir çok kriter kullanır. Bu kriterlerden en önemlileri BGM(bin gösterim başına maliyet) ve TBM(tıklama başına maliyet) olarak iki gelire ayırır. youtube bin gösterim başına bir maliyet çıkarır ve bu maliyetten belirli bir kısmını içerik üreticilere gelir olarak verir. Yani, bir kullanıcı eğer youtube adresinize girer ve bir video izleyip çıkarsa ve reklamlardan herhangi birini görürse yine de gelir elde edersiniz. Bu gelir bin gösterimin bir tıklamaya eşit olması demektir. Örneğin, youtube tıklama başına bir reklamdan size 10 kuruş veriyorsa, bu parayı size hiç reklama tıklama olmasa bile sırf kanalınızda gösterildiği için de kazanırsınız. Reklam gelirleri, reklam verenin bütçesine göre değişmektedir.

Youtube’nin yeni uygulamaya soktuğu “Youtube Red” uygulaması üzerinden de içerik oluşturucular gelir elde etmektedirler. 28 Ekim 2015’de ABD kullanılmaya başlanan bu özellikle artık sıradan kullanıcılar reklamsız video izleyebilecekler. Ayrıca, çevrimdışı da video izleme olanağı sunan bu uygulamayla kullanıcılar çevrimiçiyken kaydettikleri videoları çevrimdışı da izleyebilecekler. Şu anda 6 ülkede kullanılmaya başlanan bu uygulama ücretli bir uygulamadır. Youtube Red’e üye olan kullanıcılar 10 dolar aylık ücret ödemektedirler. Yine Youtube bu miktarın %70’ini içerik oluşturuculara dağıtmaktadır.

Yotube Red’in resmi logosu

Youtube, yıllık 7 milyar dolar reklam geliri elde etmektedir. Bu paranın yarısından fazlasını ise içerik oluşturuculara dağıtmaktadır. Dünyanın en büyük video barındırma sitesi olan bu siteye dakikada 20 saatlik video yüklenmektedir. Her dakika yüklenen videoların toplam uzunluğunun 48 ay olduğu tahmin edilmektedir. Yine bu siteye kayıtlı kullanıcı sayısını 1,5 milyarı geçtiği tahmin edilmektedir.

Abone Ol!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments